محمد یاسر طیب نیا مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه در مراسم بیست و نهمین سالروز افتتاح شرکت گفت:کلنگ این مجموعه در دی ماه ۱۳۶۰ به زمین زده و نهایتا در ۲۳ دی‌ماه سال ۱۳۷۱ به بهره‌برداری رسید. وی افزود: اگر بخواهیم فولاد مبارکه تا ۵۰ سال آینده همچنان سرآمد باشد، باید رمز موفقیت‌مان در ۳ دهه گذشته را مرور و جایگاه و مسیرمان برای ۵۰ سال آینده را ترسیم کنیم. طیب‌نیا اضافه کرد: داشتن چشم‌انداز توسعه کمی و حفظ سهم تولید فولاد کشور برای فولاد مبارکه کافی نیست و باید برای افق‌های دیگری برنامه‌ریزی کنیم؛ ما باید در ابعاد مختلف توسعه کشور را رقم بزنیم که در این راستا سرمایه انسانی نخستین محور و رمز موفقیت فولاد مبارکه است. وی  تصریح کرد: بهره‌برداری از معادن سنگ آهن و منابع گازی و سابقه دیرینه در صنعت فولاد از ۵۰ سال گذشته تاکنون شرایطی را ایجاد کرده که این صنعت به یکی از صنایع موفق کشور تبدیل شود اما اگر امروز به درستی عمل نکنیم، همین موفقیت‌ها نیز نتیجه عکس خواهد داد.

 نقش مهم فولاد مبارکه در تولید ناخالص ملی

مدیر عامل فولاد مبارکه با بیان این که برنامه تولید ۵۵ میلیون تن تولید فولاد برای افق ۱۴۰۴ کشور در نظر گرفته شده است، گفت: فولاد مبارکه از تولید ۵/ ۲ میلیون تنی ابتدای راه‌اندازی به ۱۰ میلیون تن فعلی رسیده است.

وی  ورود شرکت‌های معدنی به تولید فولاد را قابل توجه دانست و افزود:  تحریم‌های بین‌المللی و محدودیت‌های موجود به اهمیت و جایگاه فولاد مبارکه برای رشد اقتصادی کشور افزوده است.

طیب نیا  با اشاره به سهم یک درصدی فولاد مبارکه در تولید ناخالص کشور بیان کرد: امروزه بیشتر از نام کشورها نام صنعت‌ها و بنگاه‌ها شنیده و شناخته می‌شود و درآمد بعضی از این بنگاه‌ها و شرکت‌ها به مراتب از کل اقتصاد کشور ما و درآمد نفتی ما بیشتر است؛ ما با چنین دنیایی مواجهیم و اگر قرار باشد در کشور کسانی این گام‌ها را بردارند، چه صنعتی بهتر از فولاد مبارکه است؟

وی تصریح کرد : اگر کشور اسکله بزرگ نیاز دارد و اگر شبکه ریلی توسعه بیشتر می‌خواهد فولاد مبارکه باید برای این موضوع فکر کرده و اقدام کند؛ صنایع بزرگ مانند فولاد مبارکه باید این کارها را انجام دهند و این در حالی است که شرکت‌هایی بقا پیدا می‌کنند که در توسعه تکنولوژی فعال هستند. مدیر عامل فولاد مبارکه خاطرنشان کرد: توسعه مداوم کمی، کیفی و متوازن، تکنولوژی، نوآوری و توسعه پایدار، سرلوحه کار فولاد مبارکه است؛ تولید محصولات جدید با همت متخصصان داخلی این شرکت باعث افتخار ماست اما متاسفانه امروز همراستا با هدف‌گیری‌های دشمن، یک موج صنعت‌ستیزی در کشور راه افتاده و علیه صنعت ایجاد شده است، صنعتی که نجات‌بخش اقتصاد کشور است. وی ضمن بیان اینکه بسیاری از صنایع الزامات توسعه یافتگی را به موقع رعایت نکردند،  گفت: متأسفانه برخی، بحران‌های آلودگی و کم‌آبی را به گردن صنعت می‌اندازند؛ در حالی که این موضوع خلاف واقع بوده و این در حالی است که در ابتدای دی‌ماه امسال و در اوج آلودگی سایر شهرها، هوای پاک شهر مبارکه نشان‌دهنده عدم آلایندگی فولاد مبارکه بود. طیب‌نیا با بیان اینکه فولاد مبارکه پاک‌ترین صنعت کشور است، تأکید کرد: ما باید در این حوزه الگوی صنعت سبز در کشور باشیم و نشان دهیم که صنعت می‌تواند دوستدار محیط زیست باشد؛ باید نشان دهیم که می‌توانیم مزایای صنعت را داشته باشیم و معایب آن را حذف کنیم، اکنون تمامی خروجی‌های فولاد مبارکه شبانه‌روزی در حال پایش لحظه‌ای است و نتایج نشان می‌دهد که برخی از این مقادیر که ثبت شده حتی از استانداردهای محیط زیست بالاتر است.

وی تاکید کرد : نخستین محور توسعه، توسعه سرمایه انسانی است. اگر امروز به جایی رسیده‌ایم به خاطر سرمایه انسانی ماست. هرگاه از نظر فرهنگ سازمانی، روحیه کاری و جهادی به جایی رسیدیم که در دنیا سرآمد باشیم آنگاه می توانیم با فولادسازان و بنگاه‌های بزرگ اقتصادی جهانی به رقابت بپردازیم و باید قبل از هر چیز این اتفاق بیفتد.

 با محدودیت بیش از ۶۰ درصدی مصرف گاز مواجه شده‌ایم

مدیرعامل فولاد مبارکه گفت: این شرکت در حوزه انرژی باید به فکر مصرف بهینه، صرفه‌جویی و بالا بردن میزان تولید باشد؛ علاوه بر این، هر یک از ما به عنوان یک شهروند، باید الگوی مصرف انرژی را در زندگی خود پیاده‌سازی کنیم.

وی با بیان اینکه با محدودیت بیش از ۶۰ درصدی مصرف گاز مواجه شده‌ایم، تصریح کرد : مصرف روزانه گاز خانگی در استان اصفهان به ۶۰ میلیون مترمکعب رسیده و این در حالی است که اگر تنها ۶ میلیون مترمکعب گاز به میزان گاز اختصاص‌یافته به فولاد مبارکه اضافه می‌شد، این صنعت می‌توانست ظرفیت تولید خود را کامل کند؛ خسارت ناشی از کمبود گاز مورد نیاز در فولاد مبارکه بیش از ۱۰ هزار میلیارد تومان است.

 جبران کمبود گاز صنایع با صرفه‌جویی ۵ تا ۱۰ درصدی مصارف خانگی

طیب‌نیا خاطرنشان کرد: وقتی از ضرورت فرهنگ‌سازی صحبت می‌کنیم، نتیجه‌اش این است که به این نکته توجه داشته باشیم که با صرفه‌جویی ۵ تا ۱۰ درصدی گاز در مصرف خانگی می‌توان کمبود گاز صنایع را جبران کرد.

 

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند