جعفری ادامه داد: در حال حاضر برنامه فعال‌سازی طرح‌های صنعتی نیمه تمام در ایمیدرو تعریف شده و پایش طرح‌ها در حال انجام است. پیش از این در طرح احیا و فعال‌سازی معادن کوچک، تهیه و تحلیل اطلاعات عملیاتی و همچنین با عارضه‌یابی، برنامه‌ریزی شد که در معادن چه اقدامات کلینیکی صورت پذیرد. وی عنوان کرد: بخشی از معادن در کشور متروکه و غیرفعال است که در طرح احیا و فعال‌سازی معادن کوچک شناسایی شدند و این اطلاعات می‌تواند در بانک اطلاعاتی این سند گنجانده شود.

 جمع‌آوری و تحلیل اطلاعات

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با تاکید بر اینکه جمع‌آوری و تحلیل اطلاعات، از راهبردهای کلیدی این سند است، اظهار کرد: در اجرای این طرح، عارضه‌یابی و اولویت‌بندی طرح‌ها نیز باید انجام شود تا برای مسائل مرتبط با بازار، مواد اولیه، اکتشاف، نقدینگی و... برنامه مدون داشته باشیم.

جعفری گفت: طرح‌های صنعتی و معدنی باید به طور اقتصادی تعریف شود و باید به دنبال احداث پروژه‌هایی رفت که در زنجیره محصولات موثر باشد. وی افزود: به طور مثال در شهرستان‌هایی که ۱۰ محدوده پلی‌متال درخواست شده، به این معنی است که پتانسیل برای ایجاد زنجیره بعدی آن وجود دارد و بدیهی است باید این‌گونه طرح‌ها را در اولویت قرار داد.

رئیس هیات عامل ایمیدرو با بیان اینکه مقوله «زمان» در پیشرفت فیزیکی طرح‌ها از اهمیت بالایی برخوردار است، گفت: صدور جواز برای همه سرمایه‌گذاران واجد شرایط در قانون دیده شده است، اما تحلیل طرح‌ها به طور اصولی صورت نمی‌گیرد تا فعالان اقتصادی را در تمام ابعاد توجیه کرد و در این زمینه باید برای این موضوع برنامه داشت. جعفری در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به ضرورت تامین انرژی مورد نیاز حوزه صنعت و معدن با رویکرد توسعه زیرساخت‌ها اعلام کرد: اکنون تامین انرژی به صورت پایدار (گاز، برق و آب)، نیاز صنایع و معادن کشور است. وی افزود: مشارکت در احداث نیروگاه و انتقال آب از دریا، از خدماتی است که برای بخش تولید صورت می‌گیرد. در این راستا علاوه بر مشارکت معدنی‌ها در پروژه انتقال آب، وزارت نیرو نیز در افزایش ظرفیت برق صنایع تا ۱۵ هزار مگاوات همکاری اثربخشی داشت و این‌گونه سرمایه‌گذاری‌ها در قالب تشکیل کنسرسیوم عملیاتی شد. رئیس هیات عامل ایمیدرو گفت: موارد ذکر شده از نکات قابل توجه سند آمایش استان‌ها است که باید مورد توجه قرار بگیرد تا در راستای سیاست‌های وزارتخانه و وزیر صنعت، معدن و تجارت که نگاه ایشان به رونق اشتغال‌زایی در کشور است، گام برداریم. در این نشست احمد تشکینی رئیس‌ موسسه مطالعات و پژوهش‌های بازرگانی وزارت صمت اعلام کرد: سند آمایش استان‌ها را با رویکرد بررسی طرح‌های اولویت‌دار صنعتی و معدنی مورد توجه قرار داده است و شهرستان‌های پتانسیل‌دار حوزه معدن در آن شناسایی و برنامه عملیاتی برای تکمیل آن تدوین خواهد شد.

تشکینی افزود: با همراهی ایمیدرو به عنوان سازمان توسعه‌ای وزارت صنعت، معدن و تجارت، پروژه‌های اولویت‌دار و ظرفیت‌های معدنی در استان‌ها شناسایی و سپس برنامه اجرا خواهد شد و تکمیل طرح‌ها کلید خواهد خورد. وی گفت: وزارت صنعت، معدن و تجارت در این سند، تکمیل طرح‌ها با پیشرفت فیزیکی بیش از ۶۰ درصد را در اولویت قرار داده است.

 

 

 

1 نفر این پست را پسندیده اند