طاهرزاده با اشاره به دریافت گواهی کشف فاز اول معدن مس جانجا در سال‌جاری با ذخیره قطعی و احتمالی ۳۰۳ میلیون تن ماده معدنی مس و طلا تصریح  کرد: این معدن با ذخیره ۲۰۲ میلیون تن ماده معدنی طلا و مس یکی از معادن مطرح در کلاس جهانی است که در حال حاضر برای جذب سرمایه‌گذار به فراخوان رفته و امیدواریم قبل از پایان سال، برنده مزایده مشخص شود و سرمایه‌گذار آن شروع به کار کند.

 تولید بیش از ۳۶ میلیون تن ماده معدنی

مدیرعامل شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران با اشاره به میزان تولید مجتمع‌های تابعه ایمپاسکو در ۹ ماهه  سال جاری خاطرنشان کرد: بیش از یک میلیون تن ماده معدنی در معادن انگوران، موته، روی ملوند و آنتیموان سفیدابه در این مدت استخراج و ۲۵۱ کیلوگرم شمش طلا در مجتمع طلای موته استحصال شده است. وی مجتمع‌های راهبری ایمپاسکو را شامل هفت مجتمع سنگ آهک پیربکران، کک‌سازی زرند، نفلین سینیت کلیبر، فسفات اسفوردی، فروکروم سبزوار، سرب نخلک و پتاس خور و بیابانک با تولید بیش از ۸۰۰ هزار تن محصول در ۹ ماهه سال‌جاری عنوان کرد. طاهرزاده میزان استخراج ماده معدنی در مجتمع‌های تحت پوشش ایمیدرو شامل طلای زرشوران، گل‌گهر ۱ تا ۵، سنگ‌آهن جلال‌آباد و فلات مرکزی را حدود ۳۲ میلیون تن در مدت مذکور بیان کرد.

 فعال‌سازی ۳۹۲ معدن کوچک مقیاس

مدیرعامل ایمپاسکو با اشاره به عملکرد طرح احیای معادن کوچک‌مقیاس در سال‌جاری گفت: یکی از اقدامات مهم  انجام شده طرح احیا، فعال‌سازی و توسعه معادن کوچک‌مقیاس در ۹ ماهه سال ۱۴۰۰ شامل پایش بیش از یک‌هزار و ۷۰۰ محدوده معدنی در ۲۱ استان هدف بر اساس آمار و اطلاعات اخذ شده از وزارت صنعت، معدن و تجارت توسط مشاور طرح است.

وی افزود: اقدام کلینیکی طرح معادن کوچک‌مقیاس منجر به احیا و توسعه ۳۹۲ معدن در ۹ ماهه سال جاری شده و مطابق با اظهارات کارگروه‌های استانی سازمان‌های صمت، معادن موردنظر به چرخه تولید بازگشته‌اند. طاهرزاده خاطر‌نشان کرد: قابلیت افزایش ظرفیت تولید بیش از ۱۸هزار تن مواد معدنی مختلف و پتانسیل اشتغال ۳۱۰۴ نفر با احیا و توسعه معادن کوچک‌مقیاس در ۹ماهه سال‌جاری به دست آمده  است.

 سرمایه‌گذاری در طرح‌های توسعه

وی  با اشاره به طرح‌های توسعه‌ای متعلق به ایمپاسکو و ایمیدرو گفت: در سال جاری ۱۷ طرح توسعه‌ای متعلق به ایمیدرو و ۱۴ طرح توسعه‌ای متعلق به ایمپاسکو در حال اجرا است. وی  با اشاره به طرح‌های توسعه‌ای افزود: پیش‌بینی می‌شود در سال جاری هفت طرح با برآورد سرمایه‌گذاری ۳۴ میلیون یورو و اشتغال مستقیم ۲۹۴ نفر افتتاح شود.

مدیرعامل شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران سیاست این شرکت را در راستای اصل ۴۴ قانون اساسی استفاده حداکثری از توان بخش خصوصی اعلام کرد و افزود: در ۹ ماهه سال‌جاری میزان جذب سرمایه از طریق واگذاری طرح‌ها و مجتمع‌ها حدود ۱۰هزار میلیارد تومان برآورد می‌شود. طاهرزاده  تصریح  کرد: تلاش داریم تا پایان سال‌جاری با افزایش میزان جذب سرمایه‌گذاری و مشارکت بخش‌خصوصی در طرح‌ها، بتوانیم در راستای رونق تولید و افزایش اشتغال و محرومیت‌زدایی از مناطق کم‌برخوردار کشور سهمی بیشتر ایفا کنیم.

 

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند