وی افزود: همچنین برای پیمایش ۴۰‌هزار کیلومتر جاده‌‌‌های فرعی هم برنامه‌‌‌ریزی کرده‌‌‌ایم تا بهینه‌‌‌ترین روش ساخت و نگهداری از راه‌‌‌ها را در اختیار پیمانکاران قرار دهیم.

مدیرعامل شرکت آزمایشگاه فنی و مکانیک خاک با بیان اینکه این شرکت ۱۲۰۰ شعبه و واحد محلی دارد، گفت: برای کنترل کیفی یک‌میلیون مسکن در سال در قالب پروژه نهضت ملی مسکن اعلام آمادگی کرده‌‌‌ایم و می‌توانیم این خدمات را به وزارت راه و شهرسازی و سایر نهادها ارائه دهیم.

کیانپور با اشاره به شناسایی نقاطی که فرونشست دارند، به صاحبان پروژه توضیح داد: پیمایش، شریان‌‌‌های اصلی و مسیرها با سرعت ۹۰ کیلومتر بر ساعت و ۷هزار نقطه لیزری انجام می‌شود که تا عمق ۳۰ سانتی‌متر را اسکن می‌‌‌کنیم و وضعیت فیزیکی مسیر به صاحبان پروژه اعلام می‌شود و نسخه مهندسی اجرای پروژه بر اساس موقعیت منطقه به مهندسان مشاور برای طراحی پروژه اعلام شده است.

وی با اشاره به همکاری برای کنترل کیفی پروژه‌‌‌های عسلویه، بیان کرد: کنترل کیفی ۱۹ فاز عسلویه توسط آزمایشگاه فنی و مکانیک و خاک انجام شده و این آمادگی را داریم که با سایر پروژه‌‌‌ها هم همکاری داشته باشیم.

مدیرعامل شرکت آزمایشگاه فنی و مکانیک خاک با اشاره به کاهش عمر مفید ساختمان در ایران از ۳۲ سال به ۲۶ سال تاکید کرد: عمر مفید ساختمان در ایران حداقل باید به ۵۰ سال برسد چرا که این عدد در کشورهای خارجی ۱۲۰ سال است و خانه‌‌‌های قدیمی و کلنگی به خانه‌‌‌های قبل از جنگ جهانی دوم اطلاق می‌شود.

کیانپور در پاسخ به این سوال که چرا به پروژه مسکن مهر ورود نشده و آیا اساسا این پروژه بر اساس آزمایشگاه این شرکت ساخته شده است، خاطرنشان کرد: بحث ساخت ۴‌میلیون ساختمان مسکن مهر در آن سال‌ها مطرح بود هرچند برخلاف انتقاداتی که به مسکن مهر می‌شود، تمام استانداردها در این پروژه رعایت شده است و شاهد آن بودیم که در زلزله کرمانشاه، اسکلت ساختمان ایستایی خود را حفظ کرد.

وی ادامه داد: هنوز برای پروژه نهضت ملی مسکن هیچ درخواستی برای ورود شرکت آزمایشگاه فنی و مکانیک خاک نشده است اما ما می‌توانیم بحث کنترل کیفیت این پروژه را برعهده بگیریم.

 

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند