مدیر اجرایی طرح احیای معادن کوچک مقیاس با بیان این مطلب گفت: اقدامات انجام شده طرح احیا، فعال سازی و توسعه معادن کوچک مقیاس ۹ ماهه سال ۱۴۰۰ سه محور کلی دارد که پایش بیش از ۱۷۰۰ محدوده معدنی، انجام اقدامات کلینیکی و ایجاد پتانسیل اشتغال مستقیم را شامل می‌شود.سیدرضا عظیمی افزود: پایش بیش از یک‌هزار و ۷۰۰محدوده معدنی در ۲۱ استان هدف براساس آمار و اطلاعات اخذ شده از وزارت صنعت، معدن و تجارت توسط مشاور طرح، یکی از اقدامات مهم انجام شده در سال جاری است. عظیمی‌ تصریح کرد: انجام اقدام کلینیکی ۴۱۵ معدن با همکاری صورت گرفته از جانب کارگروه استانی طرح احیا، دیگر کاری است که در سال‌جاری انجام شده است.

وی با بیان اینکه مرتفع کردن موانع اداری، سرمایه‌گذاری، معارضان محلی و... از جمله مهم‌ترین اقدامات انجام شده است، تاکید کرد: نتیجه اقدام کلینیکی امسال منتج به احیا و توسعه ۳۹۲ معدن شده و مطابق با اظهارات کارگروه‌های استانی سازمان‌های صمت، معادن موردنظر به چرخه تولید بازگشتند. مدیر اجرایی طرح احیای معادن کوچک مقیاس اما سومین اقدام انجام شده در راستای احیای معادن کوچک مقیاس را ایجاد پتانسیل اشتغال عنوان کرد و افزود: پتانسیل اشتغال مستقیم برای بیش از سه هزار و یکصد نفر ایجاد شده، ضمن آنکه قابلیت افزایش ظرفیت تولید بیش از ۱۸ هزار تن مواد معدنی مختلف با احیا و توسعه معادن مذکور در ۹ ماه سال جاری به دست آمده که این اقدامات با وجود شرایط و محدودیت‌های کرونا، انجام شده است.

   تولد زیربناها برای معادن کوچک

وی اما شناسایی، معرفی و حمایت از ایجاد و توسعه زیرساخت‌ها که یکی از روش‌‌های مهم در احیا، فعالسازی و توسعه معادن کوچک مقیاس است را یکی از اقدامات انجام شده در راستای طرح موردنظر عنوان کرد.

عظیمی ‌گفت: باتوجه به آمار احصا شده و ارسالی از سازمان صنعت، معدن و تجارت استان‌ها، ۱۳۰ پروژه راهسازی و ۴۹پروژه برق‌رسانی به طرح احیا معرفی شده که پس از اجرای پروژه‌های مذکور توسط مجری طرح ایجاد زیربناهای معادن بزرگ و مناطق معدنی، ۵۰۳ معدن فعال، توسعه‌یافته و ۴۲۱معدن غیرفعال، احیا خواهد شد. در مجموع ۹۲۴معدن فعال و غیرفعال از اجرای پروژه‌های زیرساخت منتفع می‌شوند.

وی تصریح کرد: از دیگر اقدامات طرح در راستای فعال‌سازی معادن انعقاد ۳۷ تفاهم‌نامه سرمایه‌گذاری، علمی، پژوهشی و دانش‌بنیان و معرفی ۱۲۴ پروژه به صندوق بیمه سرمایه‌گذاری فعالیت‌های معدنی برای اخذ تسهیلات بوده، به‌طوری‌که در حال حاضر ۵۰ طرح در حال پیگیری و صدور بیمه‌نامه هستند. همچنین حمایت و کوچینگ مجموعه‌های دانش‌بنیان و جهت‌دهی به بیش از ۹ استارت‌آپ و پلت‌فرم معدنی نیز از مجموعه اقدامات انجام شده در طرح احیا بوده است. مدیر اجرایی طرح احیای معادن کوچک مقیاس تاکید کرد: نتیجه احیا و فعالسازی ۷۹۱ معدن از ابتدای طرح تاکنون، ایجاد پتانسیل ۱۳ هزار و ۴۰۰ نفر شغل مستقیم و افزایش بیش از ۲۹ میلیون تن تولید سالانه برای بخش معدن و صنایع معدنی بوده و مهم‌ترین نکته، دیده شدن و رصد این معادن و حمایت مستمر در قالب پایش مستمر در قالب این طرح برای آینده و توسعه آنها به لحاظ فنی، کیفی و کمی‌ در سازمان‌های مرتبط با بخش معدن است.

 

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند