این عملیات اجرایی به پشتوانه توان فنی و مهندسی داخلی قرار است به اجرا درآید. از این رو عملیات اجرای پروژه نمک‌زدایی و انتقال آب دریای عمان به استان‌های سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی و رضوی با صدور مجوزهای نهایی خرید و تحویل زمین، زیست محیطی، تخصیص برداشت آب و پدافند غیرعامل، در حال سرعت‌گیری است.

در همین حال مدیرعامل شرکت تامین آب صنایع و معادن (ایمواسکو) در این باره خبر داد: عملیات تجهیز کارگاه و اجرای طرح در مسیرهای حد فاصل زاهدان تا خاش، مشهد تا تربت حیدریه و همچنین اجرای آبگیر و تاسیسات نمک‌زدایی مراحل اولیه هماهنگی‌ها را پشت سر گذاشته است.

محمدحسن اسدی افزود: زمین پروژه واقع در منطقه آزاد چابهار تحویل پیمانکار شده است و عملیات تجهیز کارگاه و اجرای پروژه در دو مسیر خط انتقال آغاز شده است.

وی در خصوص برنامه‌های آتی در این پروژه، یادآور شد: در فصل بهار سال آتی مطالعات تخصصی این پروژه به پایان می‌رسد و به تدریج در مجموع ۱۴ جبهه در ساخت آبگیر و تاسیسات شیرین‌سازی، مسیرسازی و اجرای خط انتقال فعال می‌شود.

مدیرعامل شرکت تامین آب صنایع و معادن افزود: از دی ماه سال‌جاری برنامه‌ریزی برای تامین ماهانه ۲۵ تا ۳۰ هزار تن ورق برای تولید لوله‌های فلزی در اختیار تولیدکنندگان قرار خواهد گرفت.

اسدی گفت: پیش‌بینی می‌شود این طرح ملی تا پایان سال ۱۴۰۴ به صورت فازبندی شده به مرحله بهره‌برداری برسد.

این گزارش می‌افزاید؛ شرکت‌های گل‌گهر، فولاد مبارکه، ملی مس ایران، چادرملو، گهرزمین، فولاد خراسان و اپال پارسیان سنگان با راهبری ایمیدرو، در پروژه نمک‌زدایی و انتقال آب دریای عمان به استان‌های سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی و رضوی به عنوان سرمایه‌گذار مشارکت دارند.

در همین حال مجمع فوق‌العاده  شرکت تامین آب صنایع و معادن که روز دوشنبه هفته گذشته برگزار شد، تعیین‌کننده درصد مشارکت شرکت‌های بزرگ صنعتی و معدنی در پروژه خط ۴ است. «ایمواسکو» پس از برگزاری این مجمع، میزان سرمایه‌گذاری هریک از این بزرگان را اعلام خواهد کرد.

پیش از این خط نخست انتقال آب از خلیج‌فارس به فلات مرکزی ایران (در سه قطعه) با راهبری ایمیدرو و سرمایه‌گذاری شرکت‌های بزرگ یادشده راه‌اندازی و افتتاح شده بود و اکنون نوار شرقی کشور میزبان خط جدید انتقال آب است.