در حال حاضر مشتریان بانک دی می‌توانند از باجه‌های راه‌اندازی شده در بنیاد شهید و همچنین شعب پست بانک برای انجام امور بانکی خود استفاده کنند. براساس تازه‌ترین آمارها، ۸۰ دفتر بنیاد شهید و ۶ هزار باجه و ۶۲۷ هزار نقطه تماس پست بانک در سراسر کشور خدمات بانک دی را به مشتریان و همچنین سهامداران اصلی بانک یعنی خانواده شهدا و ایثارگران ارائه می‌دهند.

 تفاهم نامه با پست بانک

براساس تفاهم‌نامه مشترکی که میان بانک دی و پست‌بانک در اواسط اسفند ماه سال گذشته امضا شد، امکان واریز و برداشت وجوه توسط مشتریان، وصول چک‌، انجام امور بانکی مربوطه اعم از صدور کارت، ارائه انواع خدمات بانکداری الکترونیکی و اینترنتی، امکان وصول اقساط تسهیلات و… از طریق شعب و باجه‌های خدمات بانکی پست‌بانک، فراهم شده است. مزیت‌های بهره‌گیری از ظرفیت‌های شبکه پستی عبارت است از: گستردگی نقاط تماس، ایجاد دسترسی عمومی‌ و همچنین پایین بودن هزینه خدمات است که زمینه ارائه خدمات متمایز به مشتریان و افزایش رضایت آنها را فراهم کرده است. البته ناگفته نماند که در قانون برنامه ششم توسعه کشور و در راستای تحقق دولت الکترونیک تاکید شده است که دستگاه‌های دولتی برای تسهیل در دسترسی مردم به خدمات بانکی، باید خدمات اجرایی خود را به شرکت ملی پست، دفاتر ICT روستایی و دفاتر پیشخوان دولت واگذار کنند.

 ارائه خدمات بانکی در دفاتر بنیاد شهید

بانک دی همچنین برای افزایش سهولت دسترسی خانواده‌های شهدا و ایثارگران و همچنین سایر مشتریان به خدمات بانکی، باجه‌های بانک را در دفاتر بنیاد شهید راه‌اندازی کرده است. اجرای این تصمیم برای توسعه فیزیکی و خدماتی بانک دی برای ارائه خدمت به خانواده‌های شاهد و ایثارگر انجام شده است. در همین راستا اگرچه تاکنون فقط در ۸۰ دفتر بنیاد شهید کشور ارائه خدمات بانک دی انجام گرفته است اما براساس برنامه تدوین شده از سوی این بانک قرار است حدود ۳۶۰ میز خدمت در مراکز بنیاد شهید و امور ایثارگران سراسر کشور به منظور سهولت در ارائه خدمات بانکی و بیمه و کارگزاری به جامعه هدف، راه اندازی شود.

 مدیریت هزینه‌ها با برون‌سپاری خدمات

بانک دی در چند ماه گذشته با بهره‌گیری از ظرفیت پست بانک و دفاتر بنیاد شهید، هزینه‌ سازمان را از طریق برون‌سپاری برخی خدمات، مدیریت کرده که هم نقش مهمی‌در کاهش هزینه‌ها داشته و هم در تسریع ارائه خدمات به مشتریان و جامعه هدف موثر بوده است. نگاهی به تجربه کشورهای موفق در حوزه بانکداری نشان می‌دهد که شاهد حرکت بانک‌ها به سمت کاهش تعداد شعب هستیم و در همین راستا استراتژی برون‌سپاری خدمات به شرکت‌ها، یک فرصت ویژه برای بانک‌ها در زمینه تمرکز تخصصی بر امور بانکداری فراهم کرده است. در این میان با توجه به شبکه محدود شعب بانک دی در سراسر کشور و لزوم خدمت‌رسانی باکیفیت به مشتریان، برون‌سپاری برخی خدمات مشتریان به یک الزام عملیاتی و کارکردی تبدیل شده بود که این بانک برای صرفه‌جویی و ارائه بهتر خدمات از شبکه‌های موجود در کشور استفاده کرده و علاوه بر هم‌افزایی بین بانک دی و شبکه بانکی، از ظرفیت‌های موجود دفاتر بنیاد شهید هم بهره برد. این اقدام بانک دی تجربه‌ای نو در میان بانک‌های ایرانی محسوب می‌شود و می‌تواند برای بانک‌هایی که به سازمان‌ها و نهادها مرتبط هستند، مورد استفاده قرار بگیرد.

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند