مجتبی حسینی، مدیرعامل  شرکت توسعه بنای هوم   فعال  در حوزه کشت بافت که با همکاری یک نهالستان بخش خصوصی موفق به احداث این باغ در شهرستان نظرآباد استان البرز شده‌اند، با اعلام این مطلب اظهار کرد: در این باغ که در زمینی به مساحت یک هکتار ایجاد شده، حدود ۶۰ رقم جدید درختان باغی روی چند پایه رویشی متفاوت سازگار شده‌اند و به این ترتیب این امکان برای باغداران کشور فراهم شده که تاثیر پایه‌های مختلف رویشی بر رقم مورد نظر را با یکدیگر و همچنین پایه بذری مقایسه کنند. وی خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه استفاده از پایه‌های رویشی در باغبانی کشور مقوله‌ای نسبتا جدید است، تاثیر این پایه‌ها بر میوه برای اکثر باغداران محل سوال است که با ایجاد این باغ مقایسه‌ای می‌توانند تاثیرات هر پایه بر ارقام باغی مورد نظر را مقایسه و نهال‌هایی را که بازده بهتری داشته‌اند، انتخاب کنند. علاوه بر این ارقام و پایه‌های سالم جدیدی از موسسه تحقیقات علوم باغبانی و کشورهای دیگر در این مجموعه گردآوری شده که امکان بررسی و مقایسه آنها هم وجود دارد.

 حسینی با بیان اینکه بیش از ۵۰ رقم و پایه جدید عاری از ویروس توسط این مجموعه از ایتالیا خریداری شده که طی دو، سه ماه آینده وارد کشور می‌شود، اظهار کرد: برنامه ما این است که با سازگار کردن ارقام وارداتی در سنوات آینده ارقام باغی جدیدی را به باغداران کشور عرضه کنیم. تولید محصولات مقاوم به کم آبی و آفت‌ها با استفاده از تکنیک‌ها و فناوری‌های جدید از دیگر اهداف این مجموعه دانش‌بنیان است که امیدواریم با بالا بردن توجیه اقتصادی تولید محصولات باغی به امنیت غذایی کشور کمک کند.

مدیرعامل این شرکت دانش‌بنیان خاطرنشان کرد: این شرکت که با مشارکت نهالستان بخش‌خصوصی و یک شرکت دانش بنیان از سال ۹۷ شروع به کار کرده با بهره‌مندی از آزمایشگاه کشت بافت، گلخانه سازگاری، گلخانه رشد و تنها «اسکرین هاوس» کاملا خصوصی در استان البرز و استان‌های همجوار با کمک ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، پروژه‌هایی را در زمینه احداث و احیای هزار هکتار باغ دارای نهال‌های سالم عاری از ویروس در دست اجرا دارد.

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند