وحید جعفریان با بیان اینکه همکاری بخش‌های مختلف صنعتی و معدنی در مشارکت برای احیای عرصه‌های بیابانی می‌تواند نقش کلیدی در اکوسیستم خشک و آسیب‌پذیر استان یزد داشته باشد، افزود: در این بازدید شاهد مشارکت خوب بخش خصوصی که در قالب یک تفاهم نامه با اداره کل منابع طبیعی استان یزد برای احیای عرصه‌های بیابانی استان انجام شده است، بودیم.

وی گفت: شرکت چادرملو یک عرصه ۲۵۰ هکتاری از عرصه‌های بیابانی استان یزد را با انواع گونه‌های سازگار با مناطق بیابانی و با استفاده از آب پساب صنعتی که عملا کارکرد دیگری ندارد، احیا کرده که احیای این عرصه بیابانی به معنای تلطیف هوا و بهبود شرایط اکوسیستم است.

جعفریان توضیح داد: شرکت چادرملو بخش زیادی از حوزه آسیب پذیرعرصه بیابانی عقدا- اردکان را با گونه‌های طاق، زیتون و سایر گونه‌های سازگار با بیابان احیا کرده که از گونه‌های مثمر هستند و با کشت متنوع و برنامه منظم آبیاری، به تثبیت ماسه‌های روان کمک کرده است.

مدیر کل دفتر امور بیابان سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور این اقدام شرکت چادرملو را اقدام الگویی برای سایر سرمایه‌گذاران و صنعتگران استان یزد و سایر استان‌ها دانست و اظهار کرد: با توجه به اینکه توفان‌های گرد و غبار در تخریب خطوط ارتباطی و مواصلاتی کشور همچنین کاهش ایمنی جاده‌ها نقش دارند و به این وسیله موجب تضعیف بهره‌وری در شرکت‌های صنعتی هم می‌شوند؛ این اقدام الگویی شرکت چادرملو که در جهت ایفای مسوولیت اجتماعی انجام شده است، می‌تواند در کاهش آسیب‌پذیری این بخش‌ها تاثیر قابل توجهی داشته باشد.

جعفریان این اقدام صورت گرفته توسط شرکت چادرملو را بخشی از سیاست‌های توسعه مشارکت عمومی ‌و خصوصی در فعالیت‌های مقابله با بیابان‌زایی عنوان کرد و گفت: ما از جانب سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور برنامه گسترده‌ای برای توسعه الگوهای مشارکتی در حوزه بیابان‌زدایی داریم؛ چراکه این الگوها پایداری بهتری دارند و احساس مسوولیت جامعه نسبت به اهمیت حفظ اکوسیستم‌های آسیب‌پذیر و شکننده مناطق بیابانی را تقویت می‌کنند.

مدیر کل دفتر امور بیابان سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور تصریح کرد: بر این اساس تعهدی را برای استان‌ها قرار دادیم و استان یزد ۵۰۰۰ هکتار احیای عرصه‌های بیابانی را از طریق بخش خصوصی متعهد شد که تاکنون ۳هزار هکتار با سرمایه‌گذاری کامل بخش خصوصی اعم از صنایع و معادن و سرمایه‌گذاران در حوزه توسعه اکوتوریسم مناطق بیابانی در دست احیا دارد.

وی تاکید کرد: این مشارکت، اقدام ارزنده‌ای است که کمک می‌کند گستره وسیع عرصه‌های بیابانی را صرفا با منابع محدود و غیر پایدار دولتی گره نزنیم. جعفریان توضیح داد: استان یزد در این زمینه پیشتاز و مجتمع چادرملو یکی از بنگاه‌های پیشران در حوزه مسوولیت اجتماعی بخش احیای عرصه‌های بیابانی است.

وی به تقدیر سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور از شرکت چادرملو در روز جهانی مقابله با بیابان‌زایی، اشاره کرد و افزود: بر این اساس در برنامه‌های روز جهانی مقابله با بیابان‌زایی که سال‌جاری برگزار شد مجتمع معدنی و صنعتی چادرملو را به عنوان الگوی موفق و دارای تجارب قابل تعمیم معرفی کردیم و انتظار داریم سایر بخش‌های صنعتی و معدنی هم در احیای عرصه‌های بیابانی نقش آفرین باشند.

 عرصه‌های بیابانی استان یزد تحت تاثیر فرسایش بادی

جعفریان تصریح کرد: انتظار داریم صنایع متعدد استان یزد در ایجاد دیواره سبز پایدار در تونل باد شهرستان میبد برای حفظ سرمایه‌گذاری صنایع، حفظ جاده‌ها و تثبیت ماسه‌های روان به شکل پایدار، مشارکت داشته باشند و این موضوع را قابل دسترس می‌دانم.

وی با توضیح اینکه ماسه‌های روان و توفان‌های ماسه‌ای حداقل در سال به طور مستقیم بیش از ۳هزار میلیارد تومان خسارت به جاده‌ها، کشاورزان و صنایع کشور وارد می‌کند، بیان کرد: فعالیت‌های زیاد یزد در صنعت و معدن، این استان را نسبت به بیابانی شدن و تخریب سرزمین آسیب‌پذیر کرده است همچنین ۲ میلیون هکتار از عرصه‌های بیابانی استان یزد مستقیما تحت تاثیر فرسایش بادی هستند یعنی اگر در این عرصه‌ها پوشش قابل توجهی از گیاهان سازگار ایجاد نشود به کانون گرد و غبار و تپه‌های ماسه‌ای تبدیل می‌شود که خسارت‌بار است.

 لزوم پیوست بیابان زدایی

وی بر ضرورت مشارکت در احیای عرصه‌های بیابانی استان یزد تاکید و بیان کرد: این میزان از آسیب پذیری در استان یزد ثابت می‌کند هرگونه توسعه در این استان باید با در نظر گرفتن فعالیت‌های بیابان‌زدایی باشد در غیر این صورت سرمایه‌گذاری ناپایداری انجام شده است و چون توجه به پایداری فعالیت‌های اقتصادی در یزد وجود دارد، انتظار می‌رود معرفی تجارب موفق و الگوهایی همچون شرکت چادرملو به سرعت مورد توجه سایر صنایع استان همچنین کشور قرار گیرد.

 

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند