مهدی صیدگر ادامه داد: در خط همدان-سنندج، اکنون عملیات نصب خط و اتصال ریلی خط اصلی به طول ۱۵۱ کیلومتر به اتمام رسیده و  عملیات تکمیلی روسازی در دست انجام است. در این عملیات تاکنون بالاست‌ریزی و رلواژ بیش از ۲۰ کیلومتر مسیر از سمت همدان و حدود ۱۰ کیلومتر جوشکاری انجام شده است.

وی افزود: در پروژه میانه-اردبیل جمعا ۹۱ کیلومتر نصب خط در دو جبهه کاری انجام شده که از سمت اردبیل ۸۴ کیلومتر و از سمت میانه ۷ کیلومتر ریل نصب شده است. در این خط بیش از ۵۰ کیلومتر عملیات جوشکاری و به همین نسبت بالاست‌ریزی و رلواژ مسیر از سمت اردبیل انجام شده است و این پروژه با وجود مشکلات موجود و تنگناهای مالی، به طور روزانه و پیوسته فعالیت می‌کند.

مدیرکل روسازی راه‌آهن در شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل‌ونقل کشور در ادامه به خط بستان‌آباد-خاوران اشاره کرد و گفت: در این خط با نصب حدود ۴۴ کیلومتر ریل، هم‌اکنون اتصال ریلی خط اصلی مسیر حدفاصل بستان‌‌آباد تا خاوران برقرار است. بالاست‌ریزی و رلواژ مسیر در حدود ۵۰ درصد پیشرفت دارد. در این خط بیش از ۱۶ کیلومتر جوشکاری انجام شده است. به‌منظور برقراری ارتباطات مخابراتی پروژه هم‌اکنون دکل‌‌های رادیویی در ایستگاه‌‌ها نصب و تجهیزات مربوطه تامین شده و در حال آماده‌‌سازی برای حمل است.

صیدگر  ادامه داد: همچنین عملیات کانال‌‌کنی و کابل‌‌گذاری فیبر نوری ۱۲ کیلومتر از مسیر انجام شده است. به‌رغم کاهش توان مالی پیمانکاران ناشی از کمبود اعتبارات در این پروژه نیز هرچند با سرعت پایین، کارگاه‌ها همچنان فعال هستند.

وی سپس به دو خط دیگر در دست اجرا در کشور اشاره کرد و افزود: در خط آهن رشت-انزلی اکنون ۱۱ کیلومتر جبهه کاری به صورت ۷ کیلومتر پیوسته و ۴ کیلومتر غیرپیوسته به بخش روسازی تحویل شده که در ۷ کیلومتر پیوسته، عملیات نصب خط، بالاست‌ریزی و رلواژ مرحله اول و دوم کامل شده و آماده جوشکاری است. در ۴ کیلومتر غیر‌پیوسته نیز بالاست‌ریزی و نصب خط صورت گرفته و برای ریل‌گذاری باقی‌مانده این مسیر نیز منتظر اتمام فعالیت زیرسازی هستیم. در خط زاهدان-خاش از مسیر چابهار-زاهدان تاکنون نصب خط اصلی مسیر به طول ۱۵۵ کیلومتر انجام شده است و عملیات تکمیلی روسازی شامل بالاست‌ریزی، رلواژ و جوشکاری بیش از ۷۰درصد پیشرفت دارد.

صیدگر با اشاره به ماهیت روسازی راه‌آهن گفت: عملیات روسازی راه‌آهن در سه مرحله انجام می‌شود که مرحله اول نصب خط است.

وی ادامه داد: مرحله دوم بالاست‌ریزی و رلواژ سه‌گانه است که به تراز شدن و تثبیت خط منجر می‌شود و در نهایت پیوسته کردن خطوط با انجام عملیات جوشکاری محقق می‌‌شود.

مدیرکل روسازی راه‌آهن در شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل‌ونقل کشور با اشاره به چالش‌ها و فرصت‌های روسازی راه‌آهن در کشور گفت: با اقدامات انجام شده در حال حاضر تمام مصالح و تجهیزات مورد نیاز بخش روسازی خصوصا ریل، سوزن و... با استفاده از تولیدات داخلی تامین شده و در بخش ارتباطی نیز به غیر از یک سیستم رادیویی، باقی تجهیزات شامل فیبر نوری، سیستم‌‌های انتقال (SDH و Access)  و دکل‌های مخابراتی ساخت داخل است.

وی افزود: دانش فنی روسازی راه‌‌آهن و ظرفیت پیمانکاری کشور در این حوزه در وضعیت مطلوبی قرار دارد و در صورت تامین منابع و پرداخت مطالبات پیمانکاران، روسازی طرح‌‌ها و پروژه‌‌های راه‌‌آهن می‌تواند به سرعت و بدون هیچ مشکلی انجام شود.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند