بر اساس اعلام دبیر کل انجمن صنایع لوازم خانگی، نمایشگاه امسال ۱۸ سالن را تحت پوشش دارد و تعداد ۴۱۱ شرکت داخلی و ۷ شرکت خارجی قطعه‌ساز در این نمایشگاه مشارکت کرده‌اند. متراژ کلی تحت پوشش این نمایشگاه برای شرکت‌های خارجی ۱۳۵ متر مربع و برای شرکت‌های داخلی ۳۵ هزار و ۴۰۰ متر و در مجموع حدود ۳۵ هزار و ۵۰۰ متر مربع است.

 رشد ۱۲۶درصدی مشارکت‌کنندگان

دبیر کل انجمن صنایع لوازم خانگی در گفت‌وگو با «دنیای‌اقتصاد» گفت:‌ نکته‌ای که نمایشگاه امسال را با سال گذشته متمایز می‌کند این است که حدود ۱۲۶درصد افزایش مشارکت کننده در نمایشگاه امسال داریم. در حالی که سال گذشته حدود ۱۶۷ شرکت در نمایشگاه مشارکت کردند و متراژ نمایشگاه هم حدود ۱۵هزار ۶۰۰ متر مربع بود.

عباس‌ هاشمی، افزود: مهم‌ترین نکته‌ای که امسال وجود دارد برگزاری سمینارهای تخصصی همزمان با نمایشگاه است. با حضور استادان دانشگاه و متخصصان آینده‌پژوهی و با مشارکت انجمن برگزار می‌شود. عنوان این سمینار تخصصی «آینده صنعت لوازم خانگی، چالش‌ها و راهکارها» بوده و با حضور مدیران صنعت لوازم‌ خانگی، استادان دانشگاهی و پژوهشگران برگزار می‌شود. همچنین سه هیات تجاری از کشورهای عراق، لبنان و هندوستان داریم که ضمن بازدید چند روزه از نمایشگاه در پنل تخصصی سمینار مذکور نیز شرکت خواهند کرد.

 حضور دانش‌بنیان‌ها در نمایشگاه امسال

هاشمی درباره سایر تفاوت‌های نمایشگاه امسال گفت: همچنین به صورت جداگانه برگزاری رویداد فن بازار را داریم. یکی از سالن‌های نمایشگاه به مدت چهار روز در قالب عرضه‌کنندگان فناوری‌های جدید از سوی شرکت‌های دانش‌بنیان و متقاضیان فناوری در قالب تولید‌کنندگان صنعت لوازم خانگی را خواهیم داشت که با همکاری شرکت شهرک‌های صنعتی قزوین و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و انجمن صنایع لوازم خانگی ایران همزمان با نمایشگاه برگزار می‌شود. شرکت‌های دانش‌بنیان بر اساس استانداردهای بین‌المللی قطعات خود را عرضه می‌کنند.

وی افزود: انجمن صنایع لوازم خانگی به عنوان بزرگ‌ترین انجمن ملی در صنعت لوازم خانگی و عضو اتاق بازرگانی ایران و تنها انجمن کسب و کاری کشور و با ۴۰ سال سابقه فعالیت و مجوز از اتاق بازرگانی ایران دارد. این انجمن دارای ۲۵۰ عضو بوده و از این تعداد ۵۰ عضو قطعه‌ساز داریم و بزرگ‌ترین قطعه‌سازان لوازم‌خانگی عضو این انجمن هستند که یک دپارتمان قوی قطعه‌سازی در انجمن وجود دارد که برای ارتباط بین قطعه‌ساز و تولیدکننده محصول بسترسازی می‌کند.

 تجلی دانایی و توانایی ایرانی در خدمت توسعه ملی

دبیر کل انجمن صنایع لوازم خانگی درباره اهمیت حضور مسوولان در نمایشگاه امسال گفت: شعار بیست و یکمین نمایشگاه لوازم خانگی (hamex ۱۴۰۰) «تجلی دانایی و توانایی ایرانی در خدمت توسعه ملی» است. دلیل ضرورت مشارکت مسوولان در این بزرگ‌ترین رویداد لوازم خانگی کشور این است که اقدام عملی در خصوص تاکیدات مقام معظم رهبری مبنی بر ضرورت حمایت و تسهیل‌گری تولیدکنندگان ایرانی در جهت خودکفایی و توسعه اقتصاد کشور صورت گیرد. تاکیدات ایشان مبتنی بر حمایت، مانع زدایی و پشتیبانی‌ها بوده و اقدام عملی این موضوع این است که حداقل مقامات دولتی به ویژه مقامات ذی ربط مانند رئیس کمیسیون‌های مجلس، رئیس مجلس، ‌رئیس جمهور،‌ وزیر صمت در این نمایشگاه حضور یابند.

وی افزود: جایگاه ویژه صنعت لوازم‌خانگی به عنوان یکی از صنایع پیشران کشور همیشه مورد تاکید بوده از طرفی جایگاه ممتاز رشد تولیدات لوازم خانگی در داخل به ویژه در دوران تحریم و خروج برندها خارجی به این جایگاه رسیده است. همچنین استقبال کم‌نظیر مشارکت‌کنندگان در نمایشگاه به ویژه پس از صدور فرمان حمایتی مقام معظم رهبری و حرکت ارزشمند صنعتگران لوازم خانگی نسبت به ارتقای کیفی محصولات و نیل به دانش‌بنیانی و تولید محصولات فناورانه برای ارتقای رقابت‌پذیری محصولات ساخت ایران بودیم.

هاشمی در ادامه گفت: تولید در جهت پوشش بازار داخلی و رویکرد تولید صادرات محور به بازار هدف ۵۰۰میلیون نفری منطقه خاورمیانه، شمال آفریقا و کشورهای آسیای میانه یکسری الزامات و رویکردهای محوری دارد که ایجاب می‌کند که حتما مسوولان در جهت اقدام عملی تاکیدات مقام معظم رهبری باید از این نمایشگاه بازدید داشته باشند.

 

 

این مطلب برایم مفید است
4 نفر این پست را پسندیده اند