وی یکی از وظایف این دفتر را آسیب‌شناسی پدیده استخراج غیرمجاز رمزارزها، هدایت فعالان این عرصه به استخراج مجاز رمز ارز و ارائه راهکار برای تامین برق مراکز مجاز بدون فشار بر شبکه برق در ایام محدودیت تامین انرژی الکتریکی در چارچوب قوانین و مقررات ذکر کرد.

خدادادی قیمت تکلیفی و یارانه‌ای برق را از مهم‌ترین علل گسترش پدیده استخراج غیرمجاز رمز ارزها در کشور عنوان کرد و گفت: با ورود دستگاه‌های ماینر، برق نیز مانند گازوئیل و بنزین به یک کالای تبادل‌پذیر تبدیل شده است.

مجری تامین برق مراکز استخراج رمز ارز توانیر، راهکار بلندمدت از بین بردن پدیده استخراج غیرمجاز رمز ارز را واقعی شدن تعرفه حامل‌های انرژی عنوان کرد و گفت: در شرایط فعلی که امکان آزادسازی تعرفه‌ها وجود ندارد، باید در بخش سیاست‌های سلبی، جریمه‌ها و مجازات‌های قانونی استخراج غیرمجاز رمز ارز تا حد زیادی افزایش یابد تا آن دسته از سودجویان که کمتر از یک درصد افراد جامعه هستند، انگیزه‌ای برای فعالیت غیرمجاز نداشته باشند.

 خدادادی پراکندگی مراکز غیرمجاز در سطح کشور را از جمله مشکلات برخورد با این پدیده دانست و بیشترین نقاط آلوده را مربوط به استان‌های صنعتی مانند تهران، اصفهان، خراسان رضوی، آذربایجان شرقی و همچنین استان‌های جنوبی کشور به دلیل وجود تعرفه‌های ناچیز برق عنوان کرد.

به گفته مجری تامین برق مراکز استخراج رمز ارز توانیر، تاکنون بیش از ۲۲۱هزار دستگاه غیرمجاز استخراج رمز ارز کشف و ضبط شده که توان مصرفی حدود ۶۲۰ مگاوات را به خود اختصاص داده بود و عمده این دستگاه‌ها در تعرفه‌های صنعتی، خانگی، کشاورزی یا به شکل انشعاب مستقیم (برق دزدی) فعال بود.

وی با اشاره به برآورد فعالیت ۲ هزار مگاواتی در حوزه استخراج غیرمجاز رمز ارزها، حدود ۲۰درصد کسری برق در تابستان امسال و ۱۰درصد کسری پیش‌بینی شده برای گاز در کل کشور در زمستان پیش‌رو را ناشی از فعالیت استخراج غیرمجاز رمز ارز در کشور دانست که به وسیله کمتر از یک درصد متخلفان به کل جامعه تحمیل می‌شود.

خدادادی ادامه داد:‌ یکی از موثرترین راهکارها، سوق دادن استخراج‌کنندگان رمز ارز به استفاده از مولدهای تجدیدپذیر و پاک است، به نحوی که هم انرژی موردنیاز مراکز قانونی فعال در این حوزه با قیمت مناسب تامین و هم محدودیت‌های کشور در تامین گاز و برق سایر مشترکان لحاظ شود.

به گفته خدادادی در حال حاضر مطابق مقررات جاری کشور، استخراج رمز ارز به طور قانونی قابل انجام است و متقاضیان مانند هر کسب و کار دیگری ابتدا باید مجوزهای لازم را از وزارت صمت اخذ و نسبت به دریافت انشعاب از شرکت‌های برق و سپس استخراج رمز ارز با تعرفه برق صادراتی اقدام کنند.

وی تعداد مراکز مجاز استخراج رمز ارز در کشور را ۸۲ مرکز با توان نامی ۳۵۲ مگاوات ذکر کرد که از این تعداد ۷۷ مرکز با حدود ۲۱۶ مگاوات توان مصرفی به بهره‌برداری رسیده است.

 وی یادآور شد: گزارش‌های منجر به شناسایی تا سقف ۲۰ میلیون تومان پاداش دریافت می‌کنند و مشخصات گزارشگر نزد شرکت توانیر و شرکت‌های توزیع محرمانه باقی می‌ماند و وزارت نیرو نیز تاکنون مبلغ ۳ میلیارد و ۲۰۰میلیون تومان به عنوان پاداش به شناسایی‌کنندگان مراکز غیرمجاز پرداخت کرده است.

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند