مدیرعامل فولاد مبارکه در جلسه کمیته عالی تحول این شرکت که با موضوع «تدوین جهت‌گیری‌های استراتژیک آینده فولاد مبارکه» برگزار شد، با تاکید بر ضرورت تسریع در اجرای پروژه‌های جاری فولاد مبارکه گفت: پروژه‌های مرتبط با پایداری، تولید، افزایش بهره‌وری، کاهش ضایعات، افزایش تاب‌آوری و توازن در زنجیره تولید در اولویت شرکت قرار دارند.

 لزوم تدوین برنامه‌های بلندمدت

محمدیاسر طیب‌نیا با تاکید بر ضرورت ترسیم افق چشم‌انداز ۱۴۱۰ و ۱۴۵۰ در فولاد مبارکه افزود: از امروز باید برای تدوین برنامه‌های بلندمدت برای افق ۱۰ساله و ۵۰‌ساله اقدام کنیم و در پروژه‌های فولاد مبارکه سهمی برای تبدیل شدن به یک شرکت موفق همچون شرکت‌های نامدار جهانی داشته باشیم؛ چراکه فولاد مبارکه باید در تراز شرکت‌های موفق و مشهور جهان همچون پوسکو، ال‌‌جی و تویوتا قرار داشته باشد.

مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه با بیان اینکه اگر قرار است تنها به حفظ سهم کمّی فولاد در کشور بیندیشیم، به‌طور قطع این جایگاه و سهم را نیز از دست خواهیم داد، خاطرنشان کرد:  این شرکت  برای افزایش و حفظ سهم کمی خود از تولید فولاد، تنها نباید به فکر احداث و ایجاد واحد جدید برای تولید باشد؛ چراکه در حال حاضر این شرکت در مجموعه‌های مختلف صنعتی و معدنی همچون «گل‌گهر»، سهامدار عمده است؛ بنابراین بهتر است به ترکیب سهامداران گروه فولاد مبارکه اندیشیده شود. وی ادامه داد: شرکت فولاد مبارکه می‌تواند با خرید بخشی از سهام یک شرکت جدید، مسائل و برنامه‌های تعریف‌شده خو‌د را پیش ببرد. ما باید تمرکز بیشتری بر سهام‌ موجود در بورس داشته باشیم، زیرا می‌توانیم سهام یک شرکت را خریداری و چند میلیون تن فولاد را به تملک درآوریم. به گفته طیب‌نیا،  برخی شرکت‌های کوچک و تولیدکننده فولاد در بورس وجود دارند که می‌توان آنها را به‌عنوان یک بخش جدید برای فولاد مبارکه خریداری و به تولید این مجموعه اضافه کرد. در خصوص نیروگاه و تولید انرژی نیز همین مصداق وجود دارد.

وی با اشاره به مسائل اقتصادی، محدودیت‌های منابع انرژی و همچنین حمل‌ونقل در فولاد مبارکه تصریح کرد: جنبه استراتژیک مبحث حمل‌ونقل از جنبه سودآوری آن برای فولاد مبارکه بیشتر است؛ حمل‌ونقل یک حوزه چالشی است و ممکن است که بخواهیم به صورت مستقیم وارد آن شویم. مدیرعامل فولاد مبارکه خاطرنشان کرد: زمانی که افق بلندمدت برای سال ۱۴۵۰ را ترسیم کرده و به نقش‌آفرینی در عرصه بین‌المللی و استراتژی‌های خود توجه می‌کنیم، شاید نیاز به مشارکت دیگر بخش‌ها برای حوزه‌های استراتژیک و سودآور وجود داشته باشد؛ برای مثال در حال حاضر، شرکت معدنی و صنعتی «چادرملو» در بحث معدن حاضر به همکاری با فولاد مبارکه است، اما باید محدودیت‌ها، ظرفیت‌ها و منابع مالی نیز در این راستا در نظر گرفته شوند. وی تاکید کرد: باید افق فکری موجود در شرکت فولاد مبارکه را از زنجیره فولاد و حفظ سهم فولاد در کشور دور کرد؛ چراکه این شرکت قادر به انجام فعالیت‌هایی است که بسیاری از شرکت‌های داخلی توان انجام آن را ندارند. پس باید به فکر این باشیم که فولاد مبارکه در افق بعدی، در پله‌های بالاتری از زنجیره فولاد قرار ‌گیرد و مصداق آن حوزه‌های معدنی است که مکمل زنجیره فولاد هم به شمار می‌آیند. سیدمهدی نقوی معاون تکنولوژی شرکت فولاد مبارکه نیز در این جلسه گفت: نخستین جلسه کمیته عالی تحول در دوره مدیریت جدید شرکت فولاد مبارکه روز شنبه ۱۵ آبان ۱۴۰۰ با موضوع تدوین جهت‌گیری‌های استراتژیک آینده فولاد مبارکه برگزار و گزارشی از وضعیت زنجیره تولید فولاد، از سنگ آهن تا محصولات نهایی در کشور ارائه شد.  به گفته وی، همچنین متناسب با این گزارش، در مورد وضعیت و جایگاه فولاد مبارکه در میان سایر بازیگران اصلی این زنجیره تبادل نظر صورت گرفت و مفاد کلی طرح جامع توسعه فولاد مبارکه در افق۱۴۱۰، مطرح و برنامه‌های آتی این شرکت نیز بررسی شد.

 

 

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند