به گزارش روابط عمومی گروه مالی گردشگری، نصرت‌الله سیفی گفت: با مشارکت لاوان با یک شرکت معتبر بین‎المللی و فعال در ایران، نیروگاه خورشیدی ۱۰ مگاواتی در نزدیکی شهر جدید مجلسی (استان اصفهان) از تابستان امسال به طور مرحله‌ای به شبکه سراسری برق کشور متصل شده و اکنون با ظرفیت کامل در حال بهره‌برداری تجاری است.  وی افزود: نیروگاه مذکور که به طور کامل توسط بخش خصوصی احداث شده، دارای بالاترین استانداردهای زیست‌محیطی است و با توجه به نیاز مبرم شبکه برق سراسری تصمیم بر اتصال مرحله‌ای این نیروگاه به شبکه اتخاذ شد.  به گفته سیفی، در ساخت این نیروگاه، خرید تجهیزات و مواد از سازندگان داخلی و بهره‌مندی حداکثری از توانمندی‌های پیمانکاران ایرانی مدنظر قرار گرفته است. این پروژه در دوره احداث حدود ۷۰ شغل مستقیم و در دوره بهره‌برداری ۱۲ فرصت شغلی مستقیم ایجاد کرده است.

این در حالی است که هم‌اکنون در مجموعه گروه مالی گردشگری حدود ۲۰هزار نفر مشغول به کار هستند و در راستای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی این تعداد هر روز در حال افزایش است. سیفی گفت: مهم‌ترین ویژگی این نوع برق این است که تولید آن نه تنها کمترین صدمه را به محیط‌زیست وارد می‌کند، بلکه با تولید سالانه حدود ۲۳,۵۰۰ مگاوات ساعت برق خورشیدی منجر به کاهش انتشار ۱۸هزار تن معادل دی اکسید کربن برابر با گاز گلخانه‌ای حاصل از پیمایش سالانه ۳,۵۹۰ خودروی مسافری می‌شود.  وی افزود: همچنین برای تمیز کردن پنل‌های نیروگاه از روبات‌های تمیزکننده استفاده خواهد شد که علاوه بر افزایش راندمان تولید، به صرفه‌جویی در آب مصرفی نیز کمک شایانی می‌کند. از دیگر ویژگی‌های این نیروگاه افزایش راندمان تولید با بهره‌گیری از پنل‌های خورشیدی بایفیشیال (دورو) است که در نوع خود در کشور کم‌نظیر است. سیفی اظهار کرد: مذاکرات قرارداد مشارکت در پروژه نیروگاه خورشیدی ۱۰ مگاواتی مجلسی، اوایل سال قبل آغاز و پس از توافقات اولیه، در نهایت آذر سال گذشته قرارداد آن منعقد شد. با این قرارداد، گروه توسعه انرژی نفت و گاز لاوان دو هدف مهم را دنبال کرد. نخستین هدف دستیابی به درآمد عملیاتی در کمترین زمان ممکن و دوم ورود به صنعت رو به رشد بین‌المللی و ملی انرژی‌های تجدیدپذیر به خصوص انرژی خورشیدی است.

وی درباره برنامه‌های سال ۱۴۰۰ گفت: بر اساس سند راهبردی شرکت، در سال ۱۳۹۹، مقرر بود که در یک پروژه مشارکت کنیم که با حمایت‌های هیات‌مدیره شرکت، گروه گسترش صنایع ومعادن ماهان و گروه مالی گردشگری این امر محقق شد. برای سال ۱۴۰۰ نیز مشارکت در دو پروژه در سایر زمینه‌های مرتبط با انرژی و نفت و گاز در دستور کار قرار گرفته که ارزیابی پروژه‌های مختلف در حال بررسی است. سیفی تصریح کرد: سرمایه‌گذاری در انرژی‌های پاک، سرمایه‌گذاری در آینده این کشور و نسل‌های بعدی است و این پروژه و پروژه‌های مشابه علاوه بر سودآوری مالی، می‌تواند به عنوان بخشی از مسوولیت اجتماعی هلدینگ ماهان و گروه مالی گردشگری تلقی شود.

 

 

 

 

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند