رئیس‌ هیات‌عامل ایمیدرو  با بیان اینکه ایمیدرو گفت: امروز تولید شمش فولاد کشور از ۳۰ میلیون تن و ظرفیت نصب‌شده از ۴۰ میلیون تن گذشته است و صادرات فولاد در سال‌جاری به میزان ۸/ ۵میلیون تن رشد داشته است.

وجیه‌الله  جعفری افزود: قطعا اهمیت صنعت فولاد در کشور بر کسی پوشیده نیست و در این زنجیره برای آهن‌اسفنجی ۳۶ میلیون تن و برای گندله ۷/ ۶۶میلیون تن ظرفیت نصب‌شده داریم، اما در بخش مواد اولیه مشکلاتی وجود دارد.

رئیس هیات‌عامل ایمیدرو با تاکید بر در نظر گرفتن توانمندی‌های داخلی و کشورهای همسایه خاطرنشان کرد: با توجه به اهمیت فولاد و پیشرفت‌هایی که در تولید فولاد انجام شده، می‌توان به قابلیت بازیافت ۱۰۰درصدی، افزایش استحکام در صنعت ساختمانی و مواد غذایی، ارزآوری برای کشور و بالا رفتن کیفیت لوله‌های گاز  اشاره کرد و همه این موارد نشان می‌دهد که این صنعت در حال رشد است.

وی گفت: در سال ۲۰۵۰ تقاضای فولاد به ۲میلیارد و ۶۶۹میلیون تن می‌رسد و در بیشتر کشورها افزایش تولید فولاد پیش‌بینی می‌شود که در این راستا باید برنامه‌ریزی کنیم؛ امسال نیز در سومین سال متوالی موفق به کسب رتبه دهم تولیدکننده فولاد جهان شدیم و با توجه به برنامه‌ریزی کلان، ظرفیت تولید ۵۵میلیون تن فولاد در کشور محقق خواهد شد و امسال ۷میلیون به ۴۰میلیون تن ظرفیت نصب‌شده اضافه خواهد شد.

جعفری با بیان اینکه در حال حاضر در صنعت فولاد کشور به میزان ۵/ ۲۱میلیارد دلار سرمایه‌گذاری شده و ۱۹میلیارد دلار آن در حال استفاده و تولید است، تصریح کرد: نخستین چالش برای فولاد، تامین مواد اولیه آن است و این در حالی است که امروز ذخیره قطعی سنگ آهن کشور ۸/ ۲میلیارد تن است که طی سال‌های گذشته یک میلیارد تن به ذخایر کشور اضافه شد، اما پاسخگوی نیازها نخواهد بود.

وی با بیان اینکه در ۳۰ استان کشور بیش از ۶۴۰هزار کیلومتر معدن در حال اکتشاف است و برای اینکه بتوانیم ذخایر معدنی کشور را افزایش دهیم باید به سمت معادن زیرزمینی و روبه عمق برویم، ادامه داد: زیرساخت‌هایی همچون برق، آب، گاز، حمل‌و‌نقل و جاده و ریل در صنعت فولاد مهم است، در چند سال گذشته صنعت فولاد توانست با انتقال آب خلیج‌فارس این مشکل را تا حدودی حل کند؛ این اقدام می‌تواند به توسعه و پایداری در زنجیره فولاد کمک کند.

رئیس هیات‌عامل ایمیدرو تاکید کرد: در حال حاضر سالانه ۱۰۷ میلیون مترمکعب آب خلیج‌فارس توسط آب‌شیرین‌کن‌ها برداشت می‌شود که سهم ایران ۵/ ۲درصد است و باید این کار با سرعت بیشتری انجام شود.

به گفته وی، در بخش فولاد بین ۸ تا ۹ هزار مگاوات برق نیاز است و پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهد که ۱۲ هزار مگاوات برق برای این صنایع لازم است؛ این درحالی است که در فصل تابستان، قطع شدن برق، برای ۱۲ شرکت عدم نفع داشته و در این زمینه نیز قرار بر تولید و احداث ۱۰هزار مگاوات انرژی توسط شرکت‌های معدنی و فولادی است.

جعفری با بیان اینکه تامین زیرساخت در حوزه ریلی و جاده‌ای در دستور کار قرار گرفته است‌، یادآور شد: وزارت صنعت، معدن و تجارت درصدد برنامه‌ریزی برای تامین گاز شرکت‌های فولادی است که در همین راستا رایزنی‌هایی در حال انجام است تا نگرانی‌ها و دغدغه‌ها در این خصوص کاهش یابد؛ آنچه امروز در زنجیره فولاد باید مدنظر قرار گیرد توسعه در زنجیره پایین‌دستی است، در واقع اگر بتوانیم مصرف فولاد را در صنایع پایین‌دستی افزایش دهیم، ضمن حفظ حیات تولید، صادرات هم خواهیم داشت.

وی بیان کرد: سطح بلوغ شرکت‌های فولادی قابل قبول است، اما نیازمند فناوری‌های نوین و هوشمند با هدف افزایش بهره‌وری است؛ آنچه در ایمیدرو و وزارت صمت مدنظر است، نگاه کامل به صنعت و معدن تا تولید محصول کیفی است و در مابقی زنجیره به لحاظ فنی و بومی‌سازی در حد قابل قبولی کار شده، اما باید به فکر صنایع پیشران نیز باشیم‌.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در پایان عنوان کرد: حفظ محیط‌زیست و ارتقای زیست‌محیطی در فولاد کشور مطرح است و چین از طریق تفاهم‌نامه‌هایی به دنبال صفر کردن کربن و ضایعات فولاد است که ایران نیز باید این موضوع را مد‌نظر قرار دهد.

 

 

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند