به گفته محمدیاسر طیب‌نیا، توسعه سرمایه انسانی شامل ابعاد فردی، جمعی و دانش کسب و کار است که برنامه‌ریزی برای توسعه آن در یک سازمان بسیار ضروری است.

وی افزود: در یک مقطع زمانی در شرایط اقتصادی، شرایط جنگ، فولادمبارکه و دیگر مجموعه‌های صنعتی، به عنوان یک سرمایه ملی بنا نهاده شدند که نقش خود را در همان مقطع و مقاطع بعدی به خوبی ایفا کردند، اما امروز در اوج تحریم‌ها و فشارهای اقتصادی از سوی دشمنان، باید به سمت اقتصاد بدون نفت برویم که یکی از منویات رهبر معظم انقلاب، هدف‌گذاری‌های کلان کشور و سیاست‌های کلی نظام جمهوری اسلامی است. مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه با تاکید بر ضرورت تحقق اقتصاد بدون نفت خاطرنشان کرد: فولاد مبارکه به خوبی می‌تواند نقش خود را در پیشبرد سیاست اقتصاد بدون نفت در کشور به نمایش بگذارد.  وی با مطرح کردن این پرسش که برای تحقق اقتصاد بدون نفت چه صنعتی صلاحیت بیشتری نسبت به فولاد مبارکه دارد، اذعان کرد: شرکت فولاد مبارکه در راستای تحقق اقتصاد بدون نفت، براساس چشم‌انداز ۱۰ سال آینده باید همانند شرکت‌های بزرگ و تاثیرگذار جهانی نظیر شرکت‌های تویوتا و سونی در ژاپن و پوسکو، ال‌جی و سامسونگ در کره‌جنوبی نقش موتور محرک اقتصاد ملی را ایفا کند. طیب‌نیا تصریح کرد: برای تبدیل شدن به سازمانی جهان‌تراز نیازمند ایفای نقش در اقتصاد جهانی هستیم و دیگر متکی بودن به منابع اولیه داخلی جوابگو نخواهد بود و باید در تامین مواد و تولید با دیگر کشورهای جهان ارتباط برقرار کنیم؛ در تولید و عرضه محصولات باید به افق‌های دیگری نگاه کنیم و به پتانسیل بازارهای بین‌المللی توجه بیشتری داشته باشیم.

وی با بیان اینکه جایگاه ما فراتر از یک شرکت و یک کارخانه فولادی است، عنوان کرد: از این پس شرکت فولاد مبارکه توسعه‌محور خواهد بود و این نگاه از این پس باید به فولادمبارکه وجود داشته باشد؛ حیات و بقای یک بنگاه اقتصادی به توسعه آن وابسته است و اگر مبنای ما سرعت در توسعه نباشد از دیگر رقبا باز می‌مانیم چراکه سرعت رشد تکنولوژی در دنیا با دهه‌های قبل بسیار متفاوت است. مدیرعامل شرکت فولادمبارکه با بیان اینکه محور فعالیت‌های فولاد مبارکه از این پس، توسعه مداوم کمی، کیفی و متوازن خواهد بود، تصریح کرد: اگر توسعه کمی نداشته باشیم و سهم خود در بازارها را حفظ نکنیم، قدرت اثرگذاری بر سیاست‌ها را نخواهیم داشت، اما این امر باید در کنار تولید محصولات کیفی دنبال شود، زیرا وجه تمایز فولاد مبارکه با رقبا در توانمندی در تولید این محصولات است و این توانمندی متکی به دانش و تجربه همکاران در فولاد مبارکه است.

طیب‌نیا تاکید کرد: اگر می‌خواهیم چشم‌اندازی در تراز جهانی داشته باشیم باید تراز سرمایه‌های انسانی‌مان را به تراز جهانی برسانیم؛ باید شرایطی فراهم کنیم که فعالیت در صنعت فولاد آن‌قدر جذاب باشد که نخبگان آرزوی فعالیت در آن را داشته باشند. وی با بیان اینکه اگر بخواهیم توسعه‌محور باشیم، توسعه سرمایه انسانی نخستین محور توسعه است، گفت: توسعه سرمایه انسانی شامل ابعاد فردی، جمعی و دانش کسب و کار است که برنامه‌ریزی برای توسعه آن در یک سازمان بسیار ضروری است؛ اگر می‌خواهیم سازمانی جهان‌تراز باشیم باید اخلاق‌محوری را مبنای کار خود قرار دهیم، کاری که در تمام دنیا در حال اجرا شدن است. مدیرعامل فولادمبارکه با تاکید بر ضرورت ترویج تفکر توسعه‌ای در راستای توسعه سرمایه‌های انسانی در این شرکت اضافه کرد: باید بسترسازی برای ایجاد شبکه‌های نوآوری و استفاده از نبوغ کارمندان، بهینه‌سازی ساختارها و فرآیندها، چابک‌سازی و یکپارچه‌سازی برای افزایش بهره‌وری در فولاد مبارکه محقق شود و همه مدیران در این شرکت باید به شایسته‌سالاری و جانشین‌پروری التزام داشته باشند. وی بابیان اینکه توسعه‌های زیرسقفی، توسعه‌هایی هستند که متضمن افزایش تولید و بهره‌وری باشند، بیان کرد: فولادمبارکه به‌‌رغم رکوردزنی در تولید و تداوم آن، باید به دنبال توسعه‌های زیرسقفی باشد و در همین راستا طرح تحول دیجیتال باید بتواند خطاهای انسانی و سیستمی را به حداقل رسانیده و ضایعات تولید را کاهش دهد؛ توسعه‌ها در بالادست (زنجیره تامین، از حمل و نقل و منابع تا حوزه معادن) و در پایین‌دست (در نوع ارائه خدمات به مشتریان) فولادمبارکه باید با قوت و سرعت جلو برود تا وجه تمایز این شرکت با دیگر شرکت‌ها باشد.

طیب‌نیا با تاکید بر ضرورت فراهم‌سازی محیطی بانشاط، کارمحور و به دور از حاشیه در شرکت فولاد مبارکه عنوان کرد: برای از بین بردن حواشی در هر سازمان باید سالم کار کرد و برای رسیدن به اهداف، اتکا به خداوند، متعهد بودن به اصول ارزشی و پایبندی به نظام جمهوری اسلامی لازم و ضروری است چراکه همه ما کارگزاران نظام هستیم و باید بدانیم نقش هریک از ما تا چه اندازه اهمیت دارد.

به گفته وی، مدیران فولاد مبارکه باید الگوی کامل سلامت، صداقت، وفاداری، کار و تلاش جهادی باشند؛ کارمندان فولادمبارکه فقط باید به فکر کار کردن باشند و کار کردن در این مجموعه را به عنوان کار کردن در یک جایگاه مقدس بدانند.

 

 

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند