مدیرعامل شرکت ذوب‌آهن اصفهان گفت: در مقاطعی تولیدکنندگان سنگ‌آهن به دلیل سود خوب حاصل از فروش سنگ‌آهن، سرمایه‌گذاری‌های سنگینی در تولید فولاد انجام دادند؛ اگرچه سرمایه‌گذاری در صنعت فولاد ارزشمند است، اما نباید به تهدیدی برای شرکت‌های موجود تبدیل شود. ورود شرکت‌های تولید سنگ‌آهن به حوزه تولید و صادرات فولاد نیز در ظاهر ارزشمند است، اما در باطن به قیمت آسیب زدن به سایر شرکت‌ها تمام می‌شود. یزدی‌زاده خاطرنشان کرد: مشکل تامین مواد اولیه برای صنایع فولادی در حال تبدیل شدن به یک معضل حاد است و اگر وزارت صمت هرچه زودتر برای این موضوع گره‌گشایی نکند، حتما در آینده معضلات بیشتری را شاهد خواهیم بود. وی ادامه داد: یکی از این معضلاتی که ممکن است فولادسازان در آینده با آن مواجه شوند، افزایش هزینه تولید است که با سیاست کاهش قیمت دولت تضاد دارد؛ بنابراین اگر دولت می‌خواهد قیمت‌ها منطقی و معقول باشند، باید تا حد ممکن برای تامین مواد اولیه از واحدهای فولادی بزرگ حمایت کند تا این واحدها نیز بتوانند تولیدات خود را افزایش دهند.

مدیرعامل شرکت سهامی ذوب‌آهن اصفهان تصریح کرد: هزینه سربار در این شرکت‌ها بالاست، بنابراین اگر شاهد این اتفاق باشیم به دلیل افزایش تولید، می‌توانیم قیمت‌ها را نسبت به شرایط کنونی کاهش دهیم. انرژی مورد نیاز ذوب‌آهن توسط خود این شرکت تامین می‌شود یزدی‌زاده با بیان اینکه به‌‌رغم شرایط موجود، شرکت ذوب‌آهن دست روی دست نمی‌گذارد، گفت: به ناچار در شرایطی که سنگ‌آهن دانه‌بندی کیفی نداشته باشیم، از گندله و کنسانتره بیشتری استفاده می‌کنیم؛ این مساله اگرچه شرایط ادامه تولید را فراهم می‌کند، اما باعث افزایش قیمت تمام‌شده محصولات خواهد شد که با روح کاهش قیمت تمام‌شده در تضاد است.

وی تصریح کرد: دولت باید به صورت تکلیفی شرکت‌های تولید سنگ‌آهن را ملزم به سرمایه‌گذاری در اکتشافات، استخراج و عمیق‌تر شدن کند؛ برای این مساله دولت می‌تواند از شرط جلوگیری از ابطال پروانه استفاده کند و شرکت‌های سنگ آهنی را ملزم به افزایش تولید کند که البته این ظرفیت به خوبی در کشور وجود دارد. مدیرعامل شرکت سهامی ذوب‌آهن اصفهان درباره مشکلات تامین انرژی نیز اظهار کرد: انرژی مورد نیاز ذوب‌آهن توسط خود این شرکت تامین می‌شود؛ بخشی از زغال و کُک مورد نیاز با قیمت جهانی وارد و برق مورد نیاز هم توسط نیروگاه داخلی شرکت ذوب‌آهن و با استفاده از گازهای فرآیندی و کمترین استفاده از گاز طبیعی تامین می‌شود.

 بی‌نیازی ذوب‌آهن از آب خام تا دو سال آینده

یزدی‌زاده با بیان اینکه بزرگ‌ترین چالش در استان اصفهان، معضل آب است که باید به خوبی مدیریت شود، ادامه داد: استان اصفهان در سطح کشور استانی بسیار ارزش‌آفرین است و نباید تولیدات آن به سبب نبود آب آسیب ببیند. وی خاطرنشان کرد: شرکت ذوب‌آهن با وجود اینکه توان تولید ۲۲۰ مگاواتی برق را دارد و همواره برق مازاد خود را به شبکه می‌فروخت، امسال ناچار به خرید برق از شبکه شد که اگر این روند ادامه داشته باشد و قرار باشد علاوه بر سایر حامل‌های انرژی نظیر زغال‌سنگ، برق مورد نیاز خود را هم که توان تولید آن را دارد، از شبکه برق تامین کند، با دو مشکل مواجه خواهد شد؛ نخست افزایش قیمت تمام‌شده محصولات و دوم ایجاد یک تقاضای بار جدید از شبکه برق که بر اساس موارد گفته‌شده لازم است اقدامات جدی در زمینه تامین آب صورت گیرد. مدیرعامل شرکت ذوب‌آهن اصفهان گفت: این شرکت برای تامین آب مورد نیاز خود، پروژه استفاده از پساب شهرهای اطراف را در دست اجرا دارد که تا ۲ سال آینده، وابستگی ذوب‌آهن اصفهان به آب تازه(خام) به حداقل خواهد رسید.

 برای صادرات ریل وارد مذاکره شده‌ایم

یزدی‌زاده درباره وضعیت صادرات ریل جدید تولید شده در ذوب‌آهن نیز گفت: پس از تولید این ریل در شرکت ذوب‌آهن و تایید وزارت راه، برنامه‌ریزی برای صادرات این محصول انجام شد و با چندین شرکت خارجی وارد مذاکره شدیم.

وی ادامه داد: از آنجا که این محصول ارزش افزوده بالایی دارد(تفاوت حداقل ۳۰۰ دلاری ریل به ازای هر تن در مقایسه با شمش) به دنبال استفاده حداکثری از این ظرفیت هستیم.

مدیرعامل شرکت ذوب‌آهن اصفهان درباره مهم‌ترین برنامه این شرکت برای ۶ ماه دوم سال جاری نیز اظهار کرد: مهم‌ترین هدف ما برای نیمه دوم سال، عملیاتی کردن برنامه بودجه شرکت از نظر کمّی و کیفی است، به گونه‌ای که روند ایجاد تنوع بیشتر در تولید محصولات با ارزش افزوده بالاتر را ادامه دهیم.

 

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند