محمدرضا مدرس‌خیابانی در حوزه تامین مالی نیز با اشاره به تسهیلات ارزی دریافتی این شرکت برای خرید دارایی‌ها، خاطر‌نشان کرد: طی سال مالی گذشته موفق شدیم با وجود محدودیت‌هایی که به آنها اشاره شد مبلغ ۱۷۵ میلیون دلار از تسهیلات دریافتی را بازپرداخت کنیم که امیدواریم این روند تداوم یابد. در کنار این بازپرداخت صورت گرفته مبلغ ۷۴۷ میلیون دلار از تسهیلات دریافتی در سنوات گذشته مجددا استمهال شده است. وی با اشاره به محدودیت در مبادلات بانکی به عنوان یکی از اثرات تحریم گفت: بخش اعظمی از فعالیت حمل‌ونقل کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران طی دوران تحریم از طریق بنادر چین صورت می‌گیرد.  

مدیر عامل کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران با اشاره به ممنوعیت چهار ماهه ورود شناور‌های این کشتیرانی به بنادر چین تصریح کرد: به علت این محدودیت‌ها عملا یک‌سوم سال گذشته به بنادر چین دسترسی نداشتیم، کماکان نیز شناور‌های کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران از ورود به بنادر اصلی چین منع شده‌اند. مدیرعامل کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران محدودیت‌های تحریمی را عاملی دست و پاگیر برای فعالیت مجموعه تحت مدیریت خود ارزیابی کرد و ادامه داد: تحریم‌ها تامین قطعات مصرفی شناور‌ها را برای ما دشوار ساخته است. همچنین هزینه‌های بیمه‌ای را به شدت افزایش داده است.

وی با بیان اینکه یکی از مشکلاتی که تحریم می‌توانست برای ما ایجاد کند در تامین سوخت کم‌سولفور بود، افزود: خوشبختانه و با همت دست اندرکاران مربوطه موفق شدیم تا ۸۰درصد از نیاز ناوگان به سوخت کم‌سولفور را با کمک پالایشگاه شازند اراک مرتفع سازیم که امیدواریم طی سال جاری این مقدار را به ۹۵درصد افزایش دهیم. وی این محدودیت‌ها در کنار شیوع ویروس کرونا را دو عاملی دانست که اثری منفی بر عملکرد کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران طی سال ۹۹ داشتند و گفت: در حالی‌که در سال ۹۸، ۲۰درصد از سهم بازار داخلی را در اختیار داشتیم طی سال ۹۹ این سهم با حمل بیش از ۱۴ میلیون تن کالا به کمی بیش از ۱۸درصد کاهش یافت با این حال سهم گروه کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران از حمل و نقل دریایی کشور در ۵ ماه نخست سال ۱۴۰۰ به ۲۱ درصد رسیده و خوشبختانه طی این ۵ ماه نه تنها عملکرد کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران نسبت به تمام سال ۹۹ بهبود یافته است، بلکه از سال ۹۸ نیز وضعیت به مراتب بهتری را در عملکرد گروه شاهد هستیم.

مدرس‌خیابانی در ادامه اظهارات خود با بیان اینکه کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران ۵۴ سال سابقه درخشان در صنعت کشتیرانی بین‌المللی دارد، خاطر‌نشان کرد: این شرکت هم‌اکنون رتبه چهاردهم را در بخش حمل و نقل کانتینری در میان شرکت‌های بزرگ حمل‌ونقل دریایی جهان در اختیار دارد، این در حالی است که فعالیت‌های عملیاتی خود را ذیل محدود‌کننده‌ترین تحریم‌های تاریخ به سرانجام می‌رساند.

وی با اعلام اینکه سرمایه ثبتی کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران طبق مصوبه مجمع عمومی فوق‌العاده سال ۹۹ به ۲۱۵۶میلیارد تومان افزایش یافته و در سال جاری به ثبت رسیده است در تشریح عملکرد گروه کشتیرانی طی سال مالی منتهی به ۳۱ خرداد سال ۱۴۰۰ گفت: سال گذشته به واسطه اثرات شیوع کرونا بر اقتصاد جهانی و به تبع آن حمل و نقل دریایی بین‌المللی به صورت عمومی و تحریم‌ها به صورت اختصاصی دچار کاهش عملکرد شدیم که خوشبختانه طی سال جاری این مساله مرتفع شد.

مدیر عامل گروه کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران با تاکید بر اینکه این گروه عموم ملزومات خود را در داخل کشور تامین می‌کند، گفت: در حال حاضر از سوخت که پیش‌تر به آن اشاره شد گرفته تا رنگ، روغن، مواد شیمیایی و ... را از داخل و از سوی تولیدکنندگان داخلی تامین می‌کنیم.

وی با اشاره به فعالیت مجدد موسسه آموزشی کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران طی یک سال و نیم اخیر افزود: در بخش نیروی انسانی نیز نگاه ما به داخل است به شکلی که در حال حاضر ۱۰۰درصد پرسنل دریایی و خشکی کشتیرانی، ایرانی هستند. مدرس‌خیابانی در بخش دیگری از سخنان خود به بخش دیگری از اثرات تحریم‌های ظالمانه و فشار دشمنان به ناوگان ملی کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران پرداخت و گفت: از سال ۲۰۱۷ به این سو حملات سایبری متعددی به کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران شده است که با همت و تلاش متخصصان بخش فناوری اطلاعات کشتیرانی همگی دفع شده‌اند و هیچ آسیبی متوجه زیرساخت‌های رایانه‌ای شرکت نشده است.

وی حملات سایبری را تنها بخشی از رویارویی خصمانه دشمن با ناوگان کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران دانست و یادآور شد: همگان به خاطر دارند که برخی شناور‌های ناوگان ملی چگونه هدف حملات تروریستی قرار گرفتند که خوشبختانه با تمهیدات صورت گرفته و هوشیاری دریانوردان شجاع خسارت جانی نداشتیم و خسارت مالی نیز کنترل شد. شناور‌ها نیز پس از تعمیرات صورت گرفته در یارد‌های تعمیراتی داخلی به خدمت بازگشتند. مدیرعامل گروه کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران در ادامه اظهاراتش به وضعیت ناوگان کشتیرانی اشاره و خاطرنشان کرد: کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران ۱۵۰ شناور فعال در اختیار دارد که ۳۲ فروند از آنها فله‌بر، ۳۰ فروند کانتینری، ۲۲ فروند حمل کالا‌های عمومی، ۱۸ فروند فراساحل، خدماتی و مسافری، دو فروند رورو و سه فروند بارج هستند که ظرفیت آنها برابر با ۳/ ۵میلیون تن و ۱۷۵ هزار TEU کانتینر است.

مدرس‌خیابانی به همکاری با شرکت ایزوایکو برای تولید شناور اشاره کرد و گفت: طبق توافقات صورت گرفته این شرکت دو فروند شناور فله‌بر را برای کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران خواهد ساخت. این در کنار توافق‌نامه ساخت سه فروند شناوری است که شرکت صدرا ساخت آنها را برای کشتیرانی دریای خزر عهده‌دار خواهد شد.

 

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند