مدیر مهندسی نورد ذوب‌آهن اصفهان با بیان این خبر گفت: با توجه به توسعه بازار محصولات مونوبلوک و ارزش افزوده بالایی که دارند، مهندسی نورد ذوب‌آهن اصفهان با تدارک مقدمات تولید برای تولید کلاف‌های صنعتی گام بزرگی را برای افزایش تولید انواع این محصول از ۵/ ۵ الی ۱۲ میلی‌متر برداشت. محمدامین یوسف‌زاده افزود: با توجه به تاکید مدیرعامل و معاون بهره‌برداری در رفع موانع تولید کلاف، کارکنان مهندسی نورد در کارگاه نورد ۳۵۰ از ابتدای سال ۱۴۰۰ و براساس برنامه‌های معاونت فروش برای گرفتن سهم بیشتری از بازار کلاف، برنامه افزایش تولید را شروع و با اصلاح نواقص و کاستی‌ها موفق شدند با ثبت دو رکورد ۱۶هزار تنی در اردیبهشت ۱۴۰۰ و اینک هم رکورد ۲۰هزارتنی در شهریور ماه گام بزرگی در این راستا بردارند. یکی از اهداف اصلی این بخش، توسعه خط جدید مونوبلوک است تا رکورد تولید کلاف کشور را ازآن خود کنیم و مطالعات آن شروع شده است.

حسین مشکین جانشین سرپرست نورد ۳۵۰ نیز در این خصوص اظهار کرد: محصولات تولیدی با مارک فولادی SAE۱۰۰۸ تولید شده‌اند که در گروه فولادهای کم‌کربن قرار می‌گیرند و عمدتا برای مصارف صنعتی استفاده می‌شوند و قابلیت کشش تا سطح مقطع زیر ۲میلی‌متر را دارند. مشکین گفت: این محصولات در صنایع لاستیک‌سازی و الکترود و پیچ و پرچ و... استفاده می‌شود. با توجه به کم شدن سطح مقطع فلز در پروسه کشش و حساس بودن کلاف‌های تولیدی باید از نظر آنالیز شیمیایی و دقت ابعادی بسیار دقیق باشند.

وی افزود: با عنایت به توجه بازارهای خارجی به محصول کلاف و ارزش افزوده بیشتر نسبت به دیگر محصولات نوردی، کلاف یک محصول استراتژیک شناخته‌شده است و هر ماه در سبد فروش خارجی محصولات کارگاه گنجانده شده است.

معاون تولید نورد ۳۵۰ گفت: با توجه به اینکه در داخل کشور کارخانه‌های محدودی قادر به تولید کلاف با کیفیت هستند، اهمیت تولید کلاف را بعد از ریل در جایگاه دوم قرار می‌دهد.

جانشین سرپرست نورد۳۵۰ اظهار کرد: رکوردهای جدید تولید محصولات مشتمل بر ۲۶۴تن کلاف ۵/ ۵ میلی‌متر در تاریخ ۲۱ شهریورماه، ۲۷۱تن کلاف ۵/ ۵ میلی‌متر و شکستن رکورد قبلی در تاریخ ۲۴ شهریورماه و ۳۴۸تن کلاف ۱۰میلی‌متر در تاریخ ۱۳ شهریورماه هر سه در شیفت گروه یک و ۴۸/ ۲۴۸ تن کلاف ۷میلی‌متر در شیفت گروه چهار در تاریخ ۲۶ شهریورماه است.

وی افزود: همچنین تولید ۱۹۲۰۰ تن انواع محصولات کلاف (۵/ ۵ و ۷ و ۵/ ۷ و ۱۰ و ۱۲) در شهریور ماه در تاریخ ۲۵ساله خط منوبلوک بی‌سابقه است. شایان ذکر است تولید کلاف در کارگاه نورد۳۵۰ با توجه به تغییرات خط نورد در سال ۱۳۷۴ و استفاده از خط جدید منوبلوک متحول شد و انواع محصولات به‌صورت سیم و خاموت در سبد تولید این کارگاه قرار گرفت. تولید در خط سیم‌سازی با توجه به تغییر مقطع محصول و سرعت خط نورد متفاوت است.

رکوردهای قبلی محصولات در سال‌های گذشته به این ترتیب است: تولید محصول کلاف ۵/ ۵ میلی‌مترحدود ۲۴۰تن در یک شیفت، تولید محصول کلاف ۱۰میلیمتر حدود ۳۲۰تن در یک شیفت و تولید محصول کلاف ۷میلیمتر حدود ۲۴۰تن در یک شیفت.

 صادرات موفق کلاف

لازم به ذکر است که محصول کلاف جزو فولادهای کیفی است که ارزش افزوده بالاتری نسبت به سایر محصولات ساختمانی دارد و ارزآوری مناسبی برای شرکت دارد. پیگیری و تلاش همکاران در مدیریت بازاریابی و صادرات در راستای بازارسازی و توسعه بازار منجر به افزایش حدودا ۱۵برابری صادرات کلاف در ۶ماه اول سال‌جاری نسبت به مدت مشابه در سال گذشته شده است. قابل ذکر است که صادرات کلاف به ۸ بازار صادراتی صورت گرفته است.

 

 

این مطلب برایم مفید است
4 نفر این پست را پسندیده اند