Untitled-1 copy

22 copy

تهیه بسته تسهیلات مسکن، تهیه و ابلاغ دستورالعمل‌های مربوط به تسهیلات گروهی، اعطای انواع خدمات ارزی شامل تسهیلات ارزی، ضمانت‌نامه ارزی، اعتبارات اسنادی و حوالجات ارزی واعطای انواع تسهیلات تامین سرمایه در گردش و سرمایه ثابت به کسب و کارهای بزرگ، درکنار ارائه انواع خدمات بانکداری الکترونیکی، از مهم‌ترین برنامه‌های پیگیری شده در این سال‌ها توسط این بانک بوده است.  بانک دی در تلاش است با مدیریت اقتصادی و بهینه‌سازی منابع و مصارف و با مهندسی جذب منابع و مصارف بهترین عملکرد را به اجرا درآورد.

این بانک، در سال 90 در فرابورس پذیرفته شد و معاملات سهام آن در بازار دوم فرابورس صورت پذیرفت. سرمایه بانک دی در بدو تاسیس 2هزار میلیارد ریال بود که در 4مرحله افزایش سرمایه، به 135هزارمیلیارد ریال رسید. ارزش بازاری آن در حال حاضر به 147هزارمیلیارد می‌رسد و 292ریال سود برای سال 1400در هر سهم پیش بینی شده است. ارزش دفتری فعالیت‌های این بانک نسبت به سال 98 رشد قابل توجهی داشته که حاکی از بهبود روند سودسازی و به طور کلی عملکرد این شرکت  است.

 دستاوردهای بانک دی در سال 99

بانک دی اگرچه در سال‌های گذشته با مشکل زیان انباشته روبه‌رو بود که مهم‌ترین عامل در احقاق این امر، ناترازی پرداخت سود به سپرده‌ها و درآمدهای محقق شده از تسهیلات اعطایی، ذکر شده است، اما برای مرتفع کردن این موضوع، جذب منابع ارزان قیمت را در دستور کار خود قرار داد و از این طریق نسبت سودسازی خدمات خود را تا حد زیادی بهبود بخشید. تبدیل دارایی‌های غیر‌مولد به دارایی‌های مولد و افزایش درآمد‌های غیرمشاع، از دیگر اقدامات صورت گرفته که در کاهش زیان انباشته این شرکت نقش اساسی را ایفا کرده است. با انجام این اقدامات زیان انباشته این شرکت در سال 99 و ابتدای 1400 کاهش یافت که در جدول زیر روند این کاهش مشخص شده است. با دسترسی به منابع ارزان قیمت (این موضوع نقش ویژه‌ای در قیمت تمام شده پول در بانک دارد) و افزایش نسبت درآمد به فروش این بانک، نسبت کفایت سرمایه نیز بهبود یافته است. هرچند که این نسبت در سال 99 در حدود 8/ 20درصد منفی بود، اما نسبت به 49درصد منفی در سال 98 بهبود یافته است. در کنار این موارد این بانک توانسته نسبت هزینه به درآمد‌های کارمزدی خود را درمقایسه با سال‌های گذشته بهبود بخشد که سهم بسزایی در تداوم فعالیت‌های طولانی مدت این شرکت خواهد داشت. البته این نسبت در سال 99 درمقایسه با سال 98 کاهش یافت، اما انتظار می‌رود با افزایش تعرفه‌های خدمات بانکی و با توجه به افزایش بهره‌وری در فعالیت‌های عملیاتی، این نسبت در آینده افزایش قابل توجهی داشته باشد.

سود بانک دی از محل سرمایه‌گذاری‌های انجام شده در سال مالی گذشته 1131‌درصد افزایش یافته است. این بانک موفق شده است در سال مالی منتهی به پایان سال 1399 از محل سرمایه‌‌گذاری‌‌های انجام‌شده، 1131‌درصد سود بیشتر به دست آورد. بر اساس این گزارش، درآمدهای غیر‌مشاع بانک دی نیز در همین سال 76‌درصد افزایش یافته است.  همچنین بانک دی به ازای هر سهم در سال مالی ۹۹، مبلغ 257 ریال سود تولید کرده است.

 تغییر مالکیت حقوقی

سهامداران حقوقی فعال در سهام بانک دی از ابتدای امسال درمجموع  حدود 231میلیون برگ سهم را از سهامداران حقیقی خریداری کرده‌اند (مالکیت سهام از حقیقی به حقوقی منتقل شده است.) در این بازه و پس از ثبت افزایش سرمایه، حمایت‌های انجام گرفته از طرف حقوقی‌های سهم، از شدت هیجانات وکاهش قیمت‌ها کاسته است .پس از بازگشایی سهم در اواخر خردادماه، قیمت سهم در بازه  هزار و 100تا هزار و 300ریالی در حال نوسان است.

 تغییرات در نسبت قیمت به فروش

با افزایش فعالیت‌های سودساز در بانک دی و همچنین کاهش قیمت سهام در بازار، طی یک سال گذشته «نسبت قیمت به فروش» این سهم در حال کاهش است. این نسبت شهریور 99 حدود 30 بود که تا اواخر سال به یک سوم کاش یافت. توجه داشته باشید که این نسبت هرچه به عدد یک نزدیک تر  یا بین صفر و یک باشد به معنای ارزندگی بیشتر سهم است. این نسبت برای بانک دی هم اکنون در حدود 5 است. یعنی قیمت سهم در حدود 5 برابر ارزش فروش آن است.  افزایش درآمدها و سود‌سازی در کنار کاهش قیمت‌ها روی  نسبت قیمت به درآمد نیز تاثیرگذار بوده و این نسبت نیز کاهش یافته است. «نسبت قیمت به درآمد» این سهم درحدود 97/ 3 است که درمقایسه با کل گروه (01/ 16) در شرایط خوبی قرار دارد. تحلیل دو نمودار ذکر شده در کنار هم، بهبود ارزندگی این سهم در بازار سهام را نشان می‌دهد. لازم به ذکر است که این گزارش در مورد خرید یا فروش سهم این شرکت هیچ اظهار نظری نکرده و صرفا به تحلیل نسبت‌های مالی و اطلاعات موجود پرداخته است.

خدمات اجتماعی: (پرداخت تسهیلات ارزان قیمت)

به گزارش روابط‌عمومی ‌بانک دی، برات کریمی، مدیرعامل بانک دی گفت: در ادامه مجموعه اقدامات بانک دی در زمینه مسوولیت‌های اجتماعی در دوره کرونا که با هدف حمایت از تلاش‌ها و ایثارگری‌های کادر درمانی کشور و همچنین کاهش آسیب‌های اقتصادی و اجتماعی ناشی از شیوع ویروس کرونا بر زندگی اقشار و کسب‌وکارهای آسیب‌دیده انجام شده است، تعداد بیش از 9هزار فقره تسهیلات ارزان‌قیمت به کادر درمان و همچنین صاحبان کسب ‌وکارهای آسیب‌دیده از کرونا اعطا شد. مدیرعامل بانک دی ادامه داد: همچنین این بانک با رویکرد حمایت از بیماران خاص نیز بیش از 100 فقره تسهیلات به بیماران خاص و کودکان سرطانی و خیرین این حوزه‌‌ها اعطا کرده است.

کریمی ‌تصریح کرد:  بانک دی در راستای کمک به روند درمان بیماران بستری‌شده کرونا و با هدف انجام مسوولیت‌های اجتماعی خود، تعداد 10 دستگاه ونتیلاتور (تهویه مصنوعی) به بیمارستان‌های کشور اهدا کرده است. چندی پیش نیز با شیوع گسترده ویروس کرونا در استان سیستان و بلوچستان، کارکنان بانک دی با راه‌اندازی کمپین «قدم‌های کوچک حیات‌بخش سیستان و بلوچستان» و جمع‌آوری کمک‌های نقدی تعداد سه دستگاه اکسیژن‌ساز برای کمک به بیماران کرونایی این استان خریداری کردند که تحویل بیمارستان‌های استان شد. وی در پایان از اعطای تسهیلات قابل توجه بانک دی به تعدادی از بیمارستان‌ها و مراکز درمانی برای توسعه بخش‌های تخصصی خبر داد.

این مطلب برایم مفید است
11 نفر این پست را پسندیده اند