معاون طرح دانه‌های روغنی وزارت جهاد کشاورزی با بیان این مطلب سطح سبز کشت ارقام روغنی سویا، کنجد و آفتابگردان در سال زراعی جاری را در شرایط خشکسالی نزدیک به ۸۸ هزار هکتار اعلام کرد و گفت:  از این سطح حدود ۶۰ هزار تن محصول برداشت شود همچنین کشاورزان می‌توانند سویای تولیدی خود را با قیمت خرید تضمینی مصوب در اختیار شرکت بازرگانی دولتی ایران قرار دهند. غلامحسین خدرایی افزود: برداشت سویا تقریبا از اواخر مهرماه سال‌جاری آغاز می‌شود. وی اضافه کرد: برای سال زراعی آینده نیز نزدیک به دو هزار تن بذر سویا از ارقام مختلف تهیه شده است. معاون طرح دانه‌های روغنی کشور درباره سطح زیر کشت کنجد در سال زراعی جاری گفت: حدود ۵۰ هزار هکتار کشت کنجد داشته‌ایم که بیشتر در مناطق جنوبی و گرم کشور است ضمن اینکه از این سطح کشت شده، نزدیک به ۵۰هزار تن کنجد تولید شود. خدرایی ادامه داد: از تولید ۵۰هزار تن کنجد حدود ۲۵هزار تن روغن استحصال می‌شود. وی با اشاره به برنامه توسعه کشت رقم مقاوم به ریزش کنجد گفت: امسال رقم مقاوم به ریزش در حدود چهار تا پنج هزار هکتار از اراضی کشت شد.

خدرایی با بیان اینکه این رقم قابل برداشت با کمباین معمولی است، گفت: یکی از مشکلات کشاورزان این است که مجبورند محصول کنجد را با دست برداشت کنند که زمان‌بَر و پُر هزینه است. معاون طرح دانه‌های روغنی وزارت جهاد کشاورزی خاطرنشان کرد: بیشترین توسعه کشت رقم مقاوم به ریزش را در اراضی استان خوزستان داشته‌ایم و قصد داریم ظرف چهار سال، کشت این رقم را برای کاهش هزینه‌های تولید در سطح وسیعی گسترش دهیم.

وی اجرای طرح پایلوت تغذیه کنجد در استان‌هایی همچون گلستان، خوزستان، جنوب کرمان و مازندران را از جمله اقدامات و برنامه‌های دفتر دانه‌های روغنی نام برد و اظهار کرد: کارهای تحقیقاتی در زمینه تغذیه کنجد برای افزایش عملکرد و کیفیت آن در حال انجام است. خدرایی زمان آغاز برداشت کنجد را از اوایل مهر عنوان کرد.

وی درباره کشت آفتابگردان گفت: در سال زراعی جاری، بیش از ۵۰هزار هکتار آفتابگردان کشت شده که نزدیک به ۴۰هزار هکتار آن آفتابگردان آجیلی و حدود ۱۰هزار هکتار آفتابگردان روغنی است. معاون طرح دانه‌های روغنی برآورد کرد: از حدود ۱۰هزار هکتار سطح زیر کشت آفتابگردان روغنی نزدیک به ۱۵هزار تن محصول به دست آید.

وی از برنامه‌ریزی برای توسعه کشت ارقام هیبرید و op آفتابگردان روغنی خبر داد و اذعان کرد: این ارقام مقاوم به خشکی هستند و با یک یا دو بار آبیاری عملکرد تولید بالایی دارند. خدرایی افزود: برخی از این ارقام روغنی خارجی و برخی تولید داخل هستند. برداشت آفتابگردان آغاز شده و تا آبان ماه در مناطق گرم ادامه دارد.

 

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند