مدیرکل بنادر و دریانوردی گیلان با تاکید بر ظرفیت‌های حمل‌ونقل دریایی کشور گفت: پیش‌بینی‌های صورت گرفته در صنایع توسعه‌ای کشور نشان می‌دهد تا ۳۰میلیون تن عملکرد ترانزیت کالا از مبادی بنادر کشور وجود دارد و بنادر شمالی کشور با توجه به شرایطی که دارند، می‌توانند در ترانزیت کالا بسیار راهبردی و موثر عمل کنند. وی درباره  ظرفیت بنادر کشور و به ویژه  بنادر شمالی در راستای حمل‌ونقل ترکیبی با کشورهای حوزه CIS و اوراسیا گفت: یکی از مباحث بسیار مهم این است که در شمال کشور بنادر خوبی وجود دارد و این بنادر فعال می‌توانند از آستارا تا امیرآباد نقش‌آفرینی کنند.

آبایی با بیان اینکه در بنادر شمالی کشور، ناوگان دریایی وجود دارد که با پرچم ایران در حال خدمات‌رسانی هستند، افزود: کشورهای متقاضی در سازمان همکاری شانگهای در خشکی محصور هستند و لذا می‌توان از ظرفیت‌های دریایی و بندری کشور به بهترین شکل استفاده کرد. مدیرکل بنادر و دریانوردی گیلان در رابطه با مزایای پیوستن ایران به سازمان همکاری شانگهای گفت: مساله مهم استفاده از ظرفیت‌های بنادر کشور است و آنچه در بندر انزلی می‌توان به آن اشاره کرد موقعیت سوق‌الجیشی این بندر است که از گذشته در کریدورهای ترانزیتی نقش‌آفرینی کرده است و علاوه بر این می‌توان در حوزه گردشگری و گمرکی همکاری با کشورهای عضو و ناظر در سازمان همکاری شانگهای را توسعه بخشید. آبایی با اشاره به اینکه بندر انزلی تا ۵/ ۱۰میلیون تن ظرفیت برای عملیات دارد و از امکانات مناسبی در حوزه نگهداری و تخلیه و بارگیری برخوردار است، اظهار کرد: امیدواریم به بهترین شکل در خدمت همه فعالان اقتصادی سازمان همکاری شانگهای باشیم و با این اقدام بسیار مهم دولت سیزدهم و جهشی که در ساختار اقتصادی کشور شاهد خواهیم بود از ظرفیت‌ها و توان تخصصی بنادر کشور استفاده کنیم. به گزارش سازمان بنادر و دریانوردی، وی افزود: در عین حال استفاده از ظرفیت‌های گردشگری بندر چمخاله، مارینای بندر انزلی و ظرفیت موجود در بندر کاسپین دیگر موضوعاتی است که باید به آن توجه جدی داشته باشیم.

 آمادگی بنادر شمالی کشور برای ارائه خدمات در حوزه کالا و کشتی

همچنین مدیرکل بنادر و دریانوردی امیرآباد پیوستن ایران به سازمان همکاری شانگهای را یک فرصت طلایی برای توسعه و رونق بنادر شمالی کشور دانست و گفت: این بنادر آمادگی دارند تا خدمات مورد نیاز  را به کشورهای عضو در حوزه کالا و کشتی ارائه کنند. محمدعلی اصل‌سعیدی‌پور در رابطه با پیوستن ایران به سازمان همکاری شانگهای و اینکه بنادر و حمل و نقل دریایی ایران با محوریت بنادر شمالی چه نقشی می‌توانند در راستای تحقق اهداف این سازمان در حوزه دریایی و بندری داشته باشند، اظهار کرد: کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای حدود ۴۰درصد جمعیت جهان و نیز ۲۵درصد مساحت دنیا را به خود اختصاص داده‌اند و ایران می‌تواند از این فرصت طلایی استفاده کرده و محور ترانزیتی به این کشورها و نیز کشورهای دوست و همکار آنها باشد. وی ادامه داد: حمل‌ونقل دریایی مهم‌ترین عنصر تجارت در دنیا است و ۹۰درصد تجارت جهانی از طریق دریا صورت می‌پذیرد و با توجه به قدرت بالای جابه‌جایی کالا از طریق کشتی، حمل‌ونقل دریایی یک اصل اجتناب‌ناپذیر در زنجیره تجارت جهانی است. مدیرکل بنادر و دریانوردی امیرآباد با اشاره به اینکه کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای در تجارت سرآمد هستند، عنوان کرد: باید از پتانسیل بالای دریایی و بندری کشور در این راستا به بهترین شکل استفاده کنیم.

سعیدی‌پور در پاسخ به اینکه ظرفیت بنادر کشور و به ویژه  بنادر شمالی در راستای حمل‌ونقل ترکیبی با کشورهای حاشیه خزر، کشورهای حوزه CIS و اوراسیا چه میزان است، بیان کرد: ظرفیت بنادر شمالی کشور حدود ۲۵ تا ۳۰میلیون تن است که نزدیک به ۲۵درصد آن مورد استفاده قرار گرفته است و باید بدانیم که پتانسیل بسیار عظیمی در بنادر شمال و جنوب کشور وجود دارد. وی افزود: بنادر شمالی کشور در تمام نقاط ساحلی دریای خزر پراکنده هستند و از آستارا تا بندر ترکمن با ظرفیت‌های مختلفی فعالیت می‌کنند و بندر امیرآباد به عنوان بزرگ‌ترین بندر شرقی در شمال کشور فعال است و این آمادگی از طریق بنادر شمالی وجود دارد تا خدمات موردنیاز در حوزه کشتی و کالا را ارائه کنند. مدیرکل بنادر و دریانوردی امیرآباد  با اشاره به برنامه‌ریزی صورت گرفته در حوزه رو-رو عنوان کرد: بندر امیرآباد با وجود خط ریلی و پست اسکله رو-رو، ریلی می‌تواند حمل و نقل کالا به وسیله شناور و واگن را مدنظر قرار دهد.   اصل‌سعیدی‌پور در رابطه با اینکه پیوستن ایران به سازمان همکاری شانگهای چه مزایایی برای توسعه بنادر شمالی کشور و حمل‌ونقل دریایی ایران دارد، تاکید کرد: به طور کلی عضویت ایران در سازمان همکاری شانگهای برد سیاسی-اقتصادی است و نشان می‌دهد تمام تلاش‌های آمریکا برای انزوای ایران با شکست همراه شده و با این اتفاق کشور وارد عرصه جدیدی از مراودات تجاری و اقتصادی خواهد شد. وی با اشاره به اینکه پیوستن ایران به سازمان همکاری شانگهای یک فرصت تجاری منطقه‌ای و بین‌المللی است که پیش از این کمتر رخ داده بود، گفت: این اتفاق فرصت‌های جدید تجاری را برای توسعه تجارت کشور از جمله بنادر و به ویژه بنادر شمالی ایران خلق می‌کند. مدیرکل بنادر و دریانوردی امیرآباد افزود: در حال حاضر برنامه‌های توسعه بنادر کشور در حال پیشبرد است، اما با توجه به اینکه عضویت در سازمان همکاری شانگهای حجم تبادل کالا از مسیر ایران را افزایش خواهد داد، فرصت طلایی برای بنادر شمالی کشور به شمار می‌رود و باید متناسب با آن شاهد رشد این بنادر باشیم. اصل‌سعیدی‌پور با اشاره به اینکه در حال حاضر رشد عملیات تخلیه و بارگیری در بنادر شمالی کشور معادل ۲۱درصد است، اظهار کرد: پیوستن به سازمان همکاری شانگهای عرصه جدید تجاری برای بنادر شمالی ایران است و فرصت مناسبی برای رونق و توسعه این بنادر به شمار می‌رود که باید به بهترین شکل از آن بهره‌برداری کنیم.

 

 

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند