وی با بیان اینکه حدود ۲۵هزار مرغدار در حوزه پرورش مرغ گوشتی در سراسر کشور فعال هستند ادامه داد: رصد این میزان بنگاه اقتصادی در حوزه مرغداری؛ سلسله اعصابی قوی می‌طلبد.

کمالی‌سروستانی گفت: سامانه بازارگاه با پیمانکاری بانک کشاورزی و کارآفرینی جهاد کشاورزی به منظور تسهیل امور مدیریت و تامین نهاده‌های دامی ‌این تعداد مرغدار راه‌اندازی شده است، حال آنکه بعضا تاخیر در تامین و رساندن نهاده‌های طیور به مرغداران ۳۰ تا ۴۰ روز به طول می‌انجامد. این در حالی است که جوجه‌ها در مدت زمان ۴۰ تا ۵۰ روز به مرغ تبدیل می‌شوند؛ اینجاست که مرغداران سراغ بازار آزاد می‌روند و برای تامین نهاده خود یا پول نقد می‌دهند یا تهاتر می‌کنند.

عباس معروفان، مدیرکل خدمات بازرگانی خارجی وزارت جهاد کشاورزی در سوی دیگر استودیو گفت: سامانه بازارگاه اغلب در تحویل نهاده به مرغداران تاخیر دارد؛ علت آن است که مرغدار برای ثبت درخواست خرید؛ ۱۰ روز فرصت دارد، بازارگاه هم بایدکالای مورد درخواست مرغدار را از بندر ماهشهر حمل کند و به مصرف‌کننده برساند، حال آنکه گرمای هوا، قطعی برق و کرونا سبب کندی تحویل کالا توسط واحد حمل‌ونقل می‌شود.

کمالی‌سروستانی در سوی دیگر استودیو گفت: از زمانی که مرغدار برای تامین نهاده مورد نیازش به بازار آزاد رجوع می‌کند؛ کنتور هزینه مازاد بر قیمت‌گذاری به شماره می‌افتد. مرغدار در بازار آزاد مجبور است کمیت را فدای کیفیت کرده و هر چه گیرش آمد بخرد تا مرغ‌هایش تلف نشود.

وی ادامه داد: حمل‌ونقل یکی از عوامل تاخیر است، بحث ارز هم در تاخیر تامین کالا بی‌تاثیر نیست، بعضا واردکننده کالای خود را تامین کرده و به گمرک وارد می‌کند، ترخیص می‌کند و به دست مصرف‌کننده می‌رساند و توزیع انجام می‌شود، اما هنوز ارز کالای خود را دریافت نکرده است، اینجاست که باید منتظر واریز ارز از سوی بانک مرکزی شود. علیرضا حبیبی‌درکه، معاون اداره نظارت ارز بانک مرکزی در ارتباط زنده تلفنی با این برنامه گفت: در حوزه تامین و تخصیص ارز؛ تا امروز پنج میلیارد دلار برای نهاده‌های دامی‌ و طیور تامین ارز انجام داده‌ایم، این رقم نسبت به سال گذشته و سال‌های قبل آن حتی رشد داشته حال آنکه این تخصیص‌ها به متولیان مربوطه یعنی وزارت جهاد و وزارت صمت صورت گرفته است. وی ادامه داد: بانک مرکزی تاخیر معناداری در تامین ارز نداشته است.  معروفان، مدیرکل خدمات بازرگانی خارجی وزارت جهاد کشاورزی در پاسخ به گفته‌های حبیبی از بانک مرکزی گفت: آقای حبیبی نباید هر وقت که ارز به دستش رسید به تامین نهاده‌های دامی‌ تخصیص دهد و بگوید تاخیری در تامین ارز صورت نگرفته، ایشان باید حداقل ماهانه یک میلیارد دلار ارز تامین و تخصیص می‌داد، در ماه‌های قبل بعضا ماهانه به جای یک میلیارد دلار، فقط ۲۴۰ میلیون دلار تامین و تخصیص داده‌اند و ماه بعد، یک‌میلیارد و ۹۰۰میلیون دلار تامین کرده‌اند. بانک مرکزی نتوانسته سرانه ماهانه تامین ارز را فراهم کند. کمالی‌سروستانی، مشاور اتحادیه مرغداران گوشتی کشور گفت: هر تاخیری در تامین و توزیع نهاده دام و طیور برای چرخه تولید و حتی بازار کالا یک سونامی ‌محسوب می‌شود.

 سامانه بازارگاه به جای تسهیل، شرایط را بدتر کرده است

رئیس شورای تامین‌کنندگان دام کشور گفت: سامانه بازارگاه اوضاع مرغداران را بدتر کرده است.

منصور پویان افزود: بازارگاه به جای آنکه مشکل دامداران و مرغداران را حل کند، اوضاع را بدتر کرده و ضربه جبران ناپذیری به تولید زده است. وی  ادامه داد: با شرایط و عملکرد فعلی سامانه بازارگاه، دولت به جای نظارت، تصدی‌گری تامین و تخصیص نهاده دامی‌ را عهده‌دار شده است. در حال حاضر تمام نهاده‌های دامی‌ مورد نیاز از بازار آزاد تامین می‌شود. در این بین حواله‌فروشی هم اتفاق می‌افتد. محمدعلی کمالی‌سروستانی، مشاور اتحادیه مرغداران گوشتی کشور گفت: پلت‌فرم یک سامانه باید با بازار مصرف همخوانی داشته باشد. سامانه بازارگاه باید به نحوی طراحی شود که در آن تصدی‌گری دولت به حداقل برسد. معروفان مدیرکل خدمات بازرگانی خارجی وزارت جهاد کشاورزی در سوی دیگر استودیو گفت: وقتی مرغ زنده درب کشتارگاه ۱۷هزار و صد تومان قیمت می‌خورد، مرغدار می‌گوید این مرغ برایش ۱۹هزار تومان تمام شده، دام خود را کمتر و ارزان‌تر از هزینه تمام‌شده بفروشد، اینجاست که در‌می‌یابیم نرخ‌گذاری فعلی نیاز به اصلاح و بازنگری دارد یعنی قیمت مرغ از ۲۴هزار و ۹۰۰تومان باید بیشتر شود.

وی افزود: از سوی دیگر مردم انتظار دارند دولت جدید پس از تثبیت، بتواند بازار را به ثبات برساند. با در نظر گرفتن تمام هزینه‌های اعمال‌شده به مرغ، این کالا در تهران به طور میانگین حدود ۳۰ تا ۳۳هزار تومان به دست مردم می‌رسد.

مانی جمشیدی کارشناس کشاورزی نیز در ارتباط زنده اینترنتی با این برنامه گفت: سال قبل زمانی که بحث کمبود مرغ و گرانی کالا راه افتاد، برخی مسوولان اعلام کردند حدود ۱۳۰ تا ۱۴۰میلیون جوجه‌ریزی انجام شده اما آماری که توسط مرکز آمار منتشر شد نشان داد فقط ۷۰ تا ۸۰میلیون جوجه‌ریزی صورت گرفته، اینجا باید پرسید نهاده‌های لازم برای ۱۴۰میلیون جوجه گرفته شده پس چرا تعداد جوجه‌ها به ۸۰میلیون رسیده؟ نهاده دامی‌ مازاد این رقم کجا رفته است؟

معروفان در پاسخ به گفته‌های این کارشناس کشاورزی گفت: وجود اختلاف ۴۰میلیونی میان آمار بیان‌شده از سوی مسوولان و آمار مرکز آمار، ادعای بزرگی است که جای پیگیری و مطالبه قانونی و حقوقی دارد. کمالی‌سروستانی در سوی دیگر استودیو روش تزریق یارانه به بخش کشاورزی به خصوص تولید مرغ در کشور را غلط عنوان کرد و گفت: در حال حاضر یارانه به گلوله برفی می‌ماند که تا به دست مصرف‌کننده برسد آب شده و رفته است. وی  ادامه داد: امروز سایر استان‌ها در ارتباط با مرغ نشسته‌اند و نسبت به وضعیت استان برای خود حکومتی مستقل تشکیل داده‌اند. البته عناصر متعددی در این امر دخالت دارند. قرار بود یک قرارگاه مرغ تشکیل شود تا اوضاع سامان یابد، اما امروز این قرارگاه تبدیل شده به حکومت هزاران مسوول و البته ناظران؛ این چنین قرارگاه کارآیی خود را از دست داده است.

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند