مدیرعامل ایرانسل در سخنرانی خود در این مراسم گفت:  همه بازیگران زیست‌بوم فناوری ‌اطلاعات و ارتباطات بتوانند با کمک هم، مزایای فناوری نوظهور دیجیتال را به مردم ارائه کنند.

بیژن عباسی‌آرند در ادامه مهم‌ترین کاربردهای فناوری‌های نوظهور و پیش‌بینی رشد استفاده از آنها تا سال ۲۰۲۵ میلادی را بیان کرد.

وی در این سخنرانی، با عنوان «لمس دنیایی هوشمند با فناوری‌های نوین»، فناوری‌هایی از جمله روباتیک، نسل پنجم تلفن همراه، رایانش ابری، کلان‌داده، اینترنت اشیا و نیز هوش مصنوعی را از جمله فناوری‌های نوظهوری برشمرد که آینده دنیا را با انقلاب مواجه می‌کنند.

مدیرعامل اولین و بزرگ‌ترین اپراتور دیجیتال ایران، در ادامه به طرح برخی آمار ارائه شده توسط مراکز پژوهشی درباره روند رشد استفاده از هر یک از فناوری‌های فوق و نیز کاربردهای مهم آنها پرداخت و با بیان اینکه آموزش، سرگرمی، صنعت گردشگری و نیز هنر و موزه‌ها، از مهم‌ترین کاربردهای تلفیق دو فناوری واقعیت افزوده و واقعیت مجازی (واقعیت ترکیبی یا Mixed Reality ) است، افزود: پیش‌بینی می‌شود تا سال ۲۰۲۵، حدود ۳۳۷ میلیون نفر در جهان، کاربر این فناوری باشند و ۱۰‌درصد از شرکت‌ها، از این فناوری در فرآیندهای خود بهره ببرند.

وی همچنین با اشاره به فناوری روباتیک، کاربردهای مهم آن را شامل روبات‌های پرستار، اسکلت‌های روباتیک برای کمک به توان‌یابان، روبات‌های همراه و روبات‌های ویژه امور روزمره خانگی دانست و تصریح کرد: بر اساس پیش‌بینی‌ها، تا سال ۲۰۲۵، تعداد دستگاه‌های هوشمند خانگی به ۲۰میلیارد دستگاه خواهد رسید و ۱۴‌درصد خانواده‌ها در سراسر جهان، یک روبات خانگی هوشمند خواهند داشت. به طور میانگین، ۱۰ روبات پرستار در آسایشگاه‌های سالمندان در کشورهای G۸ فعال خواهد بود و روبات‌های صنعتی شانه به‌شانه نیروی انسانی فعال خواهند بود، به شکلی که به ازای هر ۱۰هزار کارگر، ۱۰۳ روبات فعال خواهند بود.

عضو هیات علمی دانشگاه تربیت‌مدرس با بیان اینکه با ترکیب فناوری‌های رایانش ابری و هوش مصنوعی، پیش‌بینی می‌شود که ۱۰۰‌درصد شرکت‌ها در جهان از خدمات رایانش ابری استفاده کنند، ۸۵‌درصد از نرم‌افزارهای تجاری بر بستر ابری قرار داشته باشند و ۹۷‌درصد شرکت‌های بزرگ از هوش مصنوعی در فروش، عملیات یا فرآیندهای مدیریتی خود بهره‌مند شوند، ترکیب سه فناوری ارتباطات همراه، رایانش ابری و هوش مصنوعی را موتور محرکه جامعه هوشمند دانست. وی افزود: پیش‌بینی شده که نرخ استفاده از دستیارهای هوشمند به ۹۰‌درصد برسد، ۴۷۰میلیون اسپیکر هوشمند در حال استفاده باشد و ۲/۶میلیارد نفر در سراسر جهان، به اینترنت دسترسی داشته باشند و به این ترتیب، افراد با به‌کارگیری دستیارهای هوشمند شخصی دیجیتال، دیگر نیازی به جست‌وجو (search)  در اینترنت ندارند و با استفاده از فناوری‌های تشخیص حرکات چهره و تشخیص صدا، «تعامل بدون کلیک» با محیط اطراف رقم خواهد خورد و این امر، با تولید حجم زیادی از داده در اطراف شخص، می‌تواند شبکه شخصی او را شکل دهد.

عباسی‎آرند تصریح کرد: در حوزه فناوری اینترنت اشیا، با پیشرفت فناوری‌های خودروهای هوشمند و متصل، ۱۵‌درصد خودروهای جهان به این فناوری مجهز خواهند شد و ۲۰‌درصد شرکت‌های بزرگ از رایانش کوانتومی برای تحلیل داده‌های تولید شده از فناوری CV۲X  استفاده خواهند کرد.

وی ادامه داد: در زمینه کلان داده، حجم داده‌ای که بر اساس ارتباط انسان با محیط اطرافش تولید می‌شود به ۱۸۰ زتابایت خواهد رسید و شرکت‌ها، از ۸۶‌درصد از داده‌هایی که تولید می‌کنند، استفاده بهینه خواهند کرد.

دانشیار دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر دانشگاه تربیت‌مدرس افزود: با استفاده از هوش مصنوعی، افراد می‌توانند با ۹۵‌درصد دقت، به سایر زبان‌ها صحبت کنند و ارتباطی بدون مرز را تجربه کنند و نیاز ارتباطی افراد کم‌شنوا و کم‌بینا و... که نیاز به خدمات خاص دارند، برطرف می‌شود.

وی همچنین با اشاره به پیش‌بینی تسریع در راه‌اندازی گسترده فناوری نسل پنجم تلفن همراه، اتصال انبوه و تاخیر کم را از مهم‌ترین ویژگی‌های این فناوری و پخش زنده تصاویر با سرعت بالا، پزشکی از راه دور، خودروهای هوشمند و خودران و ارتباط خودرو با خودرو (IoV) و شهر هوشمند را از مهم‌ترین کاربست‌های آن دانست و گفت: پیش‌بینی می‌شود تا سال ۲۰۲۵، تعداد ۵/۶میلیون ایستگاه ۵G در دنیا نصب شود و ۸/۲ میلیارد نفر، کاربر این خدمات در سراسر جهان باشند و ۵۸‌درصد از مردم دنیا در مناطقی با پوشش کامل نسل ۵ زندگی کنند.

مدیرعامل ایرانسل، نخستین ارائه‌دهنده ۵G در ایران، در بخش پایانی سخنان خود، با اشاره به اینکه دنیای هوشمند با استفاده از فناوری‌هایی مانند ۵G، هوش مصنوعی، اینترنت اشیا و دیگر فناوری‌های نوظهور، فرصت‌ها و تجربه‌های جدیدی را برای همه در هر جا فراهم خواهد کرد، ابراز امیدواری کرد که همه با هم، بتوانیم مزایای فناوری‌های نوظهور دیجیتال را به هر شخص، هر خانه و هر سازمان ارائه کنیم.

 هدف شهر هوشمند، حل چالش‌های شهرها با استفاده از فناوری است

معاون فناوری و نوآوری وزیر ارتباطات و فناوری‌اطلاعات نیز در سخنان خود در این کنفرانس، با اشاره به مولفه‌های شهر هوشمند، رفاه شهروندان و بهبود کیفیت زندگی، توجه به رشد اقتصادی و مقابله با چالش‌های موجود در شهرها با استفاده از فناوری را از مهم‌ترین اهداف شهر هوشمند دانست.

دکتر سید‌ستار هاشمی با بیان اینکه سهم بازار جهانی شهر هوشمند طی سال‌های اخیر، حرکت رو به رشدی را تجربه کرده است، گفت: پیش‌بینی می‌شود این سهم بازار، تا سال ۲۰۲۵، به عددی بالغ بر ۵/۲ تریلیون دلار برسد.

همچنین پروفسور حلیم یانیکومرواوغلو استاد دانشگاه کارلتون کانادا، طی سخنانی در این کنفرانس، با اشاره به تاریخچه شکل‌گیری شبکه‌های ارتباطی، به تشریح جدیدترین روندهای فناوری ارتباطات همراه در جهان پرداخت و مهم‌ترین کاربردهای آن در زندگی هوشمند را بیان کرد.

پنجمین کنفرانس مهندسی مخابرات ایران (ICCE ۲۰۲۱) با حمایت ایرانسل، اولین و بزرگ‌ترین اپراتور دیجیتال ایران، طی روزهای ۲۴ و ۲۵ شهریور ماه ۱۴۰۰، در دانشکده مهندسی برق دانشگاه صنعتی شاهرود به صورت آنلاین برگزار شد.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند