مهرداد تولائیان افزود: ذوب‌آهن اصفهان ۴ نیروگاه تامین برق به ظرفیت تولید ۲۲۰ مگاوات برق دارد. مصرف ما حدود ۱۹۰ تا ۲۰۰ مگاوات است و به این ‌صورت نیازی به شبکه سراسری برق نداریم و منتهی به‌دلیل کمبود آب در ماه‌های ابتدایی سال مجبور به توقف نیروگاه‌های‌مان شدیم و از شبکه سراسری برق گرفتیم. تولائیان در ادامه تصریح کرد: البته رایزنی‌های خوبی با آب و برق منطقه‌ای استان اصفهان انجام دادیم و با به‌کارگیری روش‌های صرفه‌جویی و متوقف کردن کارگاه‌های جانبی توانستیم از ۱۹۰ مگاوات برق مصرفی کارخانه ۱۶۰ مگاوات برق را از نیروگاه داخلی تامین کنیم و تنها ۳۰‌تا‌۴۰ مگاوات از شبکه می‌گیریم که آن هم ناشی از کمبود آبی است که متحمل می‌شویم. درمجموع ما مشکلات کمتری در مقایسه با شرکت‌های فولادی که برای تامین برق از روش قوسی استفاده می‌کنند، داریم.

معاون بهره‌برداری ذوب‌آهن اصفهان درخصوص مدیریت مصرف آب شرکت نیز اظهار کرد: ذوب‌آهن اصفهان در برنامه‌های بلند‌مدت خود برای تامین آب کارخانه، انتقال پساب شهرها و تصفیه آن را با هدف صرفه‌جویی در مصرف آب درنظرگرفته است، چنانچه پساب تمام شهرستان‌های اطراف را خریدیم. پساب شهرستان زرین‌شهر را قبلا خریداری و به کارخانه منتقل کردیم، هم‌اکنون نیز قرارداد پساب فولادشهر و ناحیه ایمان‌شهر و فلاورجان شهر را منعقد کردیم و اقدامات لازم برای لوله‌کشی آن با سرعت در حال انجام است و به‌زودی به داخل کارخانه منتقل می‌کنیم.  تولائیان ادامه داد: هم‌زمان با شرکت مپنا قرارداد دوجانبه‌ای برای احداث یک تصفیه‌خانه فاضلاب شهری منعقد کردیم تا مقداری از آب مورد نیازمان را از ناحیه تصفیه پساب شهرها تامین کنیم این پروژه‌های برنامه‌ریزی‌ شده در سال ۱۴۰۱ به نتیجه می‌رسد و در حال حاضر سال ۱۴۰۰ را با برنامه فعلی طی می‌کنیم. وی تصریح کرد: در کوتاه‌مدت در مقایسه ۲۰ سال گذشته با وجود افزایش تولید و افزایش تجهیزات کارخانه، مصرف آب‌مان را به ۵۰درصد کاهش دادیم و در مواقع بحرانی مثل هم‌اکنون بازچرخانی‌های ویژه‌ انجام می‌دهیم که اگر چه در بلندمدت برای تجهیزات خوب نیست، اما مجبوریم خروجی یک سیکل تولید را به سیکل تولید دیگر بریزیم، در صورتی که محدودیت فنی دارد و به صورت نامحدود نمی‌توان انجام داد. بخش دیگری از تامین آب به وسیله تانکر و نه خطوط لوله انجام می‌شود. مجموع این اقدامات موجب کاهش ۲۰ تا ۳۰درصدی مصرف آب و مدیریت این بحران شد. این کاری بوده که در ۵ تا ۶ ماه گذشته انجام دادیم و توانستیم سطح تولید را حفظ کنیم. وی افزود: این را هم اضافه کنم که جزو برنامه‌های بلندمدت کاهش مصرف آب به‌جز هزینه‌های هنگفتی که در بخش تصفیه پساب فاضلاب انجام دادیم، از نظر فناوری نیز اقداماتی صورت گرفت؛ برنامه تعویض برج‌های خنک‌کننده که غالبا برج‌های خنک‌کننده «تَر» هستند با برج‌های خنک‌کننده‌ هیبریدی که تقریبا ۳۰درصد مصرف آب کمتری دارند.

 تولائیان ادامه داد: ما نخستین برج‌ هیبریدی را از کره‌جنوبی خریداری کرده و یک ماه و نیم پیش نصب کردیم که در یک بازه زمانی یک ساله باید ۳۰درصد مصرف آب را کاهش بدهد. در صورت موفقیت این طرح در یک برنامه ۴ ساله سایر برج‌های خنک‌کننده را دیگر تعمیر نکرده و آنها را با خنک‌کننده‌های هیبریدی جایگزین می‌کنیم. وی با بیان اینکه ذوب‌آهن اصفهان ۶۰ تا ۷۰ برج خنک‌کننده دارد، اضافه کرد: به‌ طور معمول هر ۴ سال یکبار باید این برج‌ها تعمیر شوند، اما به‌جای تعمیر آنها را تعویض خواهیم کرد. گفتنی است نظیر این برج‌ها را فقط در بندرعباس توسط همین شرکت نصب کرده و در بازدید از آن دیدیم مشخصات مورد نظر شرکت را داراست. به شرط اینکه این برج جوابگو باشد در مورد سایر برج‌ها کار تعویض را انجام می‌دهیم.

معاون بهره‌برداری ذوب‌آهن اصفهان در پاسخ به این سوال که کاهش تولید در سال گذشته را جبران کردید نیز پاسخ داد: پارسال کاهش تولیدی نداشتیم و سال گذشته در روزهای آخر به برنامه با اختلاف تنها ۴هزار تن به نسبت ۵/ ۲میلیون تن تولید کارخانه، کاهش جزئی است البته آن هم کاهش تولید محسوب نمی‌شود، چراکه معمولا شرکت برنامه‌هایش را بلندپروازانه می‌نویسد تا تلاش بیشتری برای تحقق آن داشته باشیم. به همین دلیل سال ۱۳۹۹ در مقایسه با ۱۳۹۸ افزون بر ۴هزار تن تولید بیشتر داشتیم، اگرچه انتظار ما بیشتر از این بود. پیش‌بینی می‌شود امسال هم رشد خوبی در تولید داشته باشیم. تولائیان در ادامه تصریح کرد: پارسال معضل کمبود آب به شدت امسال وجود نداشت، بلکه کمبود مواد اولیه مطرح بود برنامه ما راه‌اندازی کوره یک در شهریور ماه بود که به‌دلیل کمبود مواد اولیه در بهمن ماه اتفاق افتاد. متاسفانه به‌‌رغم قول‌های مساعدی که مسوولان وقت وزارت صنعت، معدن و تجارت برای تامین مواد اولیه داده بودند مواد به موقع تامین نشد و در حال حاضر تامین مواد اولیه بسیار لب مرزی است، البته رایزنی‌های بسیاری با بخش خصوصی و دولتی، برای تامین مواد اولیه مورد نیاز انجام شد و موفق شدیم تولیدمان را افزایش بدهیم. معاون بهره‌برداری ذوب‌آهن اصفهان در خصوص سخنان وزیر صنعت، معدن و تجارت درباره احتمال افزایش قیمت زغال‌سنگ در بازدید سرزده روز جمعه رئیس‌جمهور از معادن زغال سنگ طبس نیز گفت: قطعا با این موضوع مخالف هستیم، چراکه معتقدیم قیمت زغال‌سنگ ۵/ ۲۶درصد شمش فولاد و رقم بسیار معقولی است و موجب بهبود وضعیت معادن زغال‌سنگ و نجات آنها از ورشکستگی و تامین کافی حقوق کارگران شده. از سوی دیگر کیفیت زغال معادن ما بسیار پایین است و ناچاریم ۳۰درصد زغال مصرفی‌مان را وارد و آن را با زغال داخلی «بِلِند» کرده و کک مورد نیازمان را تولید می‌کنیم. وی افزود: در حال حاضر ما تنها خریدار عمده زغال‌سنگ در کشور هستیم. قیمت زغال‌سنگ مثل قبل دستوری نیست و تنها خریدار عمده‌اش در کشور ذوب‌آهن اصفهان است. از سویی قیمت زغال باید نسبت معقولی از نقش آن در فولاد باشد و نمی‌توان نقش آن را مانند کنسانتره یا گندله با بالا بردن قیمتش به صورت دستوری پررنگ کنیم. تولائیان با بیان اینکه معادن زغال‌سنگ کشور از فرصت افزایش قیمت زغال برای بهبود خطوط تولید کنسانتره و ارتقای کیفیت آن استفاده نکردند، گفت: انتظار ما این بود که در مقابل موافقت ذوب‌آهن با افزایش قیمت زغال‌سنگ، معادن در ارتقای کیفیت کنسانتره بیشتر کار کنند و راندمان کار را بالاتر ببرند.

 

 

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند