آنتیموان‌ها می‌توانند با اضافه شدن به بعضی آلیاژها و مواد، موجب تغییر در خواص آنها شوند. برای مثال برای سخت شدن آلیاژهای سرب و قلع از این فلزات استفاده می‌کنند. همچنین آنتیموان می‌تواند طوری تنظیم شود که برخی آلیاژها در اثر سرد شدن کوچک و منقبض نشده و حتی اندکی هم منبسط شوند.

با توجه به اهمیت عناصر استراتژیک در صنایع‌ های‌تک ایران به سمت بهره‌برداری از این ذخایر رفته و آنتیموان را به مرحله تولید شمش رسانده است.  ورود به حوزه تولید عناصر نادر خاکی از جمله آنتیموان جزو اولویت‌های اصلی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) بوده است. اهمیت استراتژیک این عناصر باعث شد اکتشاف و بهره‌برداری از این ذخایر در دستور کار ایمیدرو قرار بگیرد. شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر در سال‌های اخیر با سرمایه‌گذاری در زنجیره ارزش فولاد توانست تکمیل زنجیره ارزش از معدن تا فولاد را به تحقق رساند. در حالی که گل‌گهر نخستین  تولیدکننده کنسانتره سنگ آهن کشور است نقش مهمی‌ در تامین مواد اولیه واحدهای فولادی نیز دارد. علاوه بر این  سهم ۴‌درصدی در تولید شمش فولاد دارد و در برنامه کاری خود افزایش  این سهم را دارد.  همچنین این شرکت توانسته است توانایی خود را در اجرا و توسعه طرح‌ها‌ی اشتغال‌زا در کشور به اثبات رساند. دستیابی به این دستاورد‌ها سبب شده است تا راهبری کارخانه شمش آنتیموان به گل‌گهر واگذار شود.

این به آن معنا است که شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر پس از توسعه زنجیره ارزش فولاد در مجموعه خود به سرمایه‌گذاری در حوزه آنتیموان ورود کرده است.

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند