امین آسیابان گفت: در فولاد اکسین خوزستان توان تولید طیف عظیمی از ورق‌های فولادی با گریدهای آلیاژی مختلف و گسترده مانند ورق‌های خاص مورد استفاده در صنایعی همچون صنعت ماشین‌آلات معدن، استخراج از معدن و تجهیزات مورد استفاده در حمل‌ونقل مواد استخراج شده از معادن، وجود دارد.

مدیرعامل شرکت فولاد اکسین خوزستان گفت: ورق‌های فولادی ضد سایش که در اصطلاح ‌هاردوکس نام دارند و فناوری ساخت آن در انحصار سوئد قرار داشت، با توجه به دانش فنی و تجهیزاتی که در اختیار است، بومی‌سازی شد.

آسیابان با اشاره به رفع نیازهای کوتاه‌مدت شرکت بیان کرد: با توجه به اینکه محصولات تولیدی شرکت خاص است به مواد اولیه خاص نیز نیاز داریم که این مواد از کارخانه‌های فولادسازی مانند کارخانه فولادمبارکه اصفهان و کارخانه فولاد هرمزگان تامین و در نهایت به ورق‌های مورد نیاز برای پروژه‌های مختلف در سطح کشور یا صادرات تبدیل می‌شود.

وی تصریح کرد: فولاد اکسین، جزو ۱۰ شرکت برتر دنیا از لحاظ فناوری، راندمان تولید، محصول تولیدی براساس خواص مکانیکی، متالوژیکی و ابعاد است.

 ۱۰ تا ۱۲درصد از تولیدات امسال شرکت صادر می‌شود

مدیرعامل شرکت فولاد اکسین خوزستان درخصوص صادرات شرکت اظهار کرد: پس از تامین نیاز داخل کشور، در بحث صادرات برای تامین ارز موردنیاز جهت تامین قطعات یدکی و استراتژیک خود -که تنها راه تامین ارز با توجه به شرایط حال حاضر است- فعالیت داریم.

آسیابان با بیان اینکه حدود ۱۰ تا ۱۲درصد از تولیدات امسال شرکت صادر می‌شوند، گفت: برای نخستین‌بار و پس از گذشت سه سال، صادرات محصولات فولادی از خرداد امسال از سر گرفته شد؛ برنامه ما برای سال‌جاری صادرات ۷۰هزار تن محصول است. از ابتدای امسال تاکنون، ۱۳هزار تن صادرات به مقصد کشور اسپانیا انجام شده است. کشورهای دیگری نیز در حال طی کردن روند قراردادهای خود برای دریافت محصولات ما هستند و ۱۳هزار تن دیگر نیز آماده صادرات است.

وی بیان کرد: باید از تحریم‌هایی که در حال حاضر وجود دارد فرصت سازی و از خروج ارز از کشور جلوگیری شود و در مقابل، باعث وارد شدن ارز به کشور شویم.

مدیرعامل شرکت فولاد اکسین خوزستان با اشاره به خط لوله انتقال نفت صادراتی گوره به جاسک، گفت: تمامی مواد اولیه این پروژه استراتژیک توسط فولاد مبارکه اصفهان، ورق‌های مورد نیاز آن در فولاد اکسین خوزستان و لوله‌های آن در کارخانه‌های لوله‌سازی کشور و عمدتا در کارخانه لوله‌سازی اهواز، تهیه و تولید شد.

آسیابان خاطرنشان کرد: رسالت اصلی شرکت ما پاسخ و رفع نیاز به صنایع عظیم، پروژه‌های ملی و استراتژیک کشور است تا از واردات و خروج ارز از کشور بی‌نیاز شوند.

 فولاد اکسین در تلاش برای توسعه خود

وی با اشاره به رفع نیازهای بلندمدت فولاد اکسین افزود: به‌دنبال توسعه و تکمیل زنجیره تولید و عرضه محصولات خود هستیم؛ برنامه‌های توسعه‌ای از جمله احداث واحد فولادسازی و ریخته‌گری در نظر گرفته‌ایم که خود باعث ایجاد ارزش‌افزوده و تبدیل فولاد اکسین به شرکتی می‌شود که صفر تا صد محصولاتش توسط خودش تولید شود.

مدیرعامل شرکت فولاد اکسین خوزستان با اشاره به اینکه برنامه توسعه شرکت در روزها و ماه‌های آتی، مراسم کلنگ‌زنی آن انجام خواهد شد، تصریح کرد: امیدواریم که هرچه زودتر این اقدام با دستور رئیس‌جمهور و سهامداران شرکت به واقعیت نزدیک‌تر شود؛ این اقدام از نظر صرفه اقتصادی و ارزش‌افزوده برای شرکت ما، اقدامی فوق‌العاده محسوب می‌شود.

آسیابان با اشاره به مزیت‌های گسترش شرکت تصریح کرد: از جمله مزیت‌های این طرح می‌توان به صرفه‌جویی در مصرف برق و گاز، به حداقل ممکن رسیدن میزان حمل و نقل جاده‌ای و ترافیک‌های آن و جایگزین شدن حمل‌ونقل ریلی به‌جای حمل‌ونقل جاده‌ای اشاره کرد.

 منافع حاصل از سودآوری، عمدتا به بازنشستگان می‌رسد

مدیرعامل شرکت فولاد اکسین خوزستان درخصوص برنامه‌های شرکت برای سودآوری اظهار کرد: سهامداران عمده فولاد اکسین خوزستان شامل وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با ۶۰درصد میزان سهام، بانک ملی ایران با ۵/ ۳۹درصد و پرسنل شرکت با ۵/ ۰درصد است؛ منافع حاصل از این سودآوری عمدتا به قشر کم‌درآمد جامعه شامل بازنشستگان سازمان تامین اجتماعی کشور و ۴۰درصد منافع به بانک ملی ایران که در توسعه صنعت نقش‌آفرینی می‌کند، می‌رسد.

 سودآوری یک‌هزار و ۸۰۰میلیارد تومانی در سال ۹۹

آسیابان با اشاره به اینکه میزان سودآوری شرکت در سال ۱۳۹۹ افزون بر یک‌هزار و ۸۰۰میلیارد تومان بوده، بیان کرد: توانستیم در سال‌های ۱۳۹۸ و ۱۳۹۹شرکتی سودآور باشیم که عمدتا ذی‌نفعان این سودآوری سهامداران ما هستند و محل درآمدی برای قشر بازنشستگان کشوری شده‌ایم.

وی ادامه داد: بودجه‌ای که برای سال‌جاری در نظر گرفته‌ایم در مقایسه با سال گذشته ۳۰درصد افزایش داشته، اما در این بین در تیر و مرداد با چالش‌هایی از جمله مصرف برق و کنترل آن مواجه شدیم که ما را با عدم تولید مواجه کرد و البته در این برهه از زمان، از فرصت استفاده شد و فرآیند تعمیرات و اورهال کردن خط تولید در نظر گرفته شد.

مدیرعامل شرکت فولاد اکسین خوزستان با بیان اینکه عملکرد سه ماه اول امسال مطابق با بودجه در نظر گرفته شده، بوده گفت: امیدوار هستیم در ادامه ماه‌های باقیمانده از امسال، این موضوع جبران شود و حداقل، به میزان تولید پیش‌بینی‌شده خود برسیم و این میزان قطعا نسبت به تولید سال گذشته بیشتر خواهد بود، اما با این حال این توقف در فرآیند تولید در سودآوری شرکت بی‌تاثیر نبوده است.

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند