خون میرزایی ابراز امیدواری کرد: سال ۱۴۰۰، سال افزایش جذب سرمایه‌گذاری در بخش شیلاتی باشد و پروژه‌های بیشتری بهره‌برداری شود. وی با اشاره به پروژه‌های بزرگ نیمه‌کاره شیلاتی گفت: این پروژه‌ها مربوط به پرورش میگو و ماهی در دریا است، همچنین اسکله‌هایی را داریم که امیدواریم تا پایان سال به بهره‌برداری برسد. معاون وزیر جهاد کشاورزی در رابطه با میزان تولید شیلاتی مطابق با تکلیف برنامه در سال ۱۴۰۰ خاطرنشان کرد: ما امسال مطابق برنامه باید ۷۰۰هزار تن صید، ۸۱۱هزار تن آبزی‌پروری و در مجموع یک‌میلیون و ۵۱۱هزار تن تولید محصولات شیلاتی داشته باشیم که در زمینه صید اطمینان داریم که به میزان تکلیف برنامه خواهیم رسید. وی افزود: از این میزان حدود ۲۰۰هزار تن پرورش ماهی در دریا است که از برنامه ششم توسعه عقب هستیم و با بومی‌سازی انجام شده در زمینه تجهیزات قفس توسط شرکت‌های داخلی و استفاده از این تجهیزات در دریا، امیدواریم این خودکفایی داخلی به ما کمک کند تا عقب‌ماندگی در این نوع پرورش را جبران کنیم. رئیس سازمان شیلات ایران بیان کرد: با توسعه سرمایه‌گذاری‌ها و پروژه‌های جدید به توسعه بخش آبزی‌پروری امیدواریم، اما خشکسالی روی تولیدات تاثیر منفی چشمگیری گذاشته است و درجاتی از کاهش تولید را در ماهیان گرمابی و سردآبی داشته‌ایم.

خون میرزایی با بیان اینکه به فصل بهره‌برداری میگو نزدیک شده‌ایم، تصریح کرد: امسال نسبت به سال گذشته حدود ۱۵درصد سطح زیر کشت افزایش یافته و تولید میگو از ۴۹هزار تن در سال گذشته به حدود ۶۰هزار تن در سال‌جاری خواهد رسید. وی در ادامه با اشاره به سرمایه‌گذاری‌های انجام شده در بخش شیلات گفت: بیش از یک‌هزار و ۸۰۰میلیارد تومان سرمایه‌گذاری در سال گذشته در بخش شیلات انجام شده که در این بخش بی‌سابقه بوده است و با توجه به ظرفیت جذب سرمایه‌گذاری در این بخش امیدواریم این روند ادامه پیدا کند. رئیس سازمان شیلات ایران ابراز امیدواری کرد: با اقدامات انجام شده، تراز تجاری و مصرف سرانه آبزیان در سال ۱۴۰۰ افزایش پیدا کند. وی افزود: مصرف سرانه ماهی در سال ۹۹، ۴/ ۱۳ کیلوگرم بود که تکلیف سال ۱۴۰۰، افزایش آن تا ۸/ ۱۴ کیلوگرم است که امیدواریم به این اهداف برسیم.

 امضای تفاهم‌نامه برای راه‌اندازی بورس آبزیان

خون‌میرزایی در رابطه با اقدامات انجام شده در حوزه صید و صیادی عنوان کرد: سال گذشته میزان صید ۷۱۵هزار تن بود که ۸درصد از برنامه جلوتر بودیم، برنامه ما این است که با حفظ اشتغال پایدار جامعه صیادی تا جای ممکن از فشار به منابع و ذخایر پرهیز کرده و میزان صید را از تکالیف برنامه توسعه‌ای فراتر نبریم، بنابراین توسعه کمی صید و صیادی با احتیاط دنبال می‌شود، اما توسعه کیفی و زنجیره ارزش را برای توسعه صیادی و آبزی‌پروری دنبال می‌کنیم.

وی افزود: تفاهم‌نامه‌هایی را در زمینه بهبود صید و صیادی و ارزش افزوده آن با یونیدو امضا کرده‌ایم، همچنین تفاهم‌نامه سه‌جانبه‌ای را با شرکت سرمایه‌گذاری تجاری سازمان منطقه آزاد چابهار و مجموعه بهاران برای انواع خدمات صیادی امضا کردیم و امیدواریم جامعه صیادی ما در دو استان سیستان و بلوچستان و هرمزگان از مزایای آن بهره‌مند شوند.

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند