مدیرعامل بانک مسکن با اشاره به وعده دولت برای ساخت مسکن گفت: مطلبی که رئیس‌جمهور پیرامون ساخت یک‌میلیون واحد مسکونی در سال عنوان کردند، واقع‌بینانه است.

محمود شایان با اشاره به تحقق منابع مالی ساخت یک‌میلیون مسکن در سال گفت: مجلس شورای اسلامی در قالب قانون بودجه سال ۱۴۰۰ کل سیستم بانکی کشور را مکلف کرده که ساخت ۲/ ۱میلیون واحد مسکونی در یک سال را به مبلغ مجموع ۳۶۰هزار میلیارد تومان در قالب تسهیلات ساخت مسکن تامین مالی کنند.

وی در بیان اینکه ۲۱۰ هزار واحد مسکونی از ۲/ ۱میلیون فقره تسهیلات ساخت مسکن به عهده بانک مسکن گذاشته‌ شده است، افزود: نظام بانکی کشور باید سهم بخش مسکن از تسهیلات را احیا کرده و با عمل به قانون زمینه ساخت یک‌میلیون مسکن در سال را فراهم کنند.

شایان با اشاره به اینکه امکان ساخت یک‌میلیون مسکن براساس ظرفیت‌های این حوزه در کشور وجود دارد، گفت: با توجه به حجم نقدینگی موجود در کشور، در حال حاضر کمتر از ۵/ ۳درصد از تسهیلات پرداختی مرتبط با مساله مسکن است و احیای سهم مسکن از تسهیلات می‌تواند منابع مالی مرتبط با ساخت یک‌‌میلیون مسکن در سال را فراهم کند.

مدیرعامل بانک تخصصی مسکن با اشاره به ضمانت اجرایی پرداخت تسهیلات مسکن در قانون بودجه ۱۴۰۰ گفت: در شرایطی که بانک‌ها نخواهند سهم بخش مسکن از تسهیلات خود را افزایش دهند، سپرده قانونی آنها نزد بانک مرکزی افزایش پیدا می‌کند و ما به ازای سهمی که پرداخت نمی‌کنند، باید مالیات بپردازند.

شایان در پایان گفت: براساس الزامات موجود، برای نظام بانکی اقتصادی نیست که بخواهد از پرداخت تسهیلات مسکن سرپیچی کند و مدیران سیستم بانکی کشور باید برای تحقق وعده رئیس‌جمهور تمام تلاش خود را به کار بگیرند.

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند