عیسی گلشاهی درباره صادرات انواع ماهیان افزود: در مدت یاد شده ۸۵ تن انواع ماهیان زینتی به بازار کشور‌هایی همچون عراق، ترکیه و اروپا صادر شده که به لحاظ وزنی ۶۰۸‌درصد و ارزشی ۲۰۰‌درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته، رشد نشان می‌دهد. وی صادرات انواع ماهیان در این مدت را حدود ۱۵هزار و ۶۰۰ تن، خانواده تون ماهیان نزدیک به ۷۱۳ تن، سایر محصولات شیلاتی ۶۳۰۰ تن و میگو را بیش از ۴هزار تن عنوان کرد.

گلشاهی با بیان اینکه صادرات تون ماهیان به طور عمده به کشور‌های عمان و امارات انجام می‌شود، گفت: مقداری صادرات آزمایشی تون ماهیان به ژاپن هم داشته‌ایم و با توجه به تغییر روش صید و راه‌اندازی واحد‌های عمل‌آوری برای ایجاد ارزش افزوده در قالب پروژه مشترک با سازمان یونیدو تلاش می‌کنیم صادرات تون ماهیان به این کشور در ابعاد تجاری صورت گیرد.

وی با اشاره به صادرات کنسرو‌های ماهی نیز گفت: در سه ماه نخست امسال ۱۶۵ تن انواع کنسرو ماهی صادر شده که به لحاظ وزنی نزدیک به ۱۰‌درصد کاهش داشته است.

مدیرکل دفتر بهبود کیفیت، فرآوری و توسعه بازار آبزیان سازمان شیلات ایران کاهش نسبی تولید داخلی، اولویت دادن به تامین نیاز داخلی با توجه به شرایط ویژه کرونا و کمک به تامین ذخایر استراتژیک دستگاه‌های نظامی و امداد‌رسانی مانند هلال احمر را از دلایل کاهش صادرات انواع کنسرو ماهی برشمرد.

وی در مورد واردات محصولات شیلاتی به کشور نیز اذعان کرد: میزان واردات آبزیان به ایران با ۲۰‌درصد کاهش در سه ماه‌ نخست امسال نسبت به سال ۹۹ به ۲۷۹۰ تن رسیده است.

گلشاهی ادامه داد: بخشی از واردات آبزیان مربوط به ماهیان زینتی است که برای پرواربندی و صادرات مجدد انجام می‌شود و در این بخش ۷‌درصد کاهش واردات داشتیم. وی میزان واردات ماهیان زینتی را در مدت یاد شده ۲۵ تن عنوان کرد.

گلشاهی درباره دستیابی به بازار‌های هدف جدید در حوزه آبزیان گفت: همکاری با مراجع ذی‌ربط مانند اتاق‌های بازرگانی، سازمان توسعه تجارت و وزارت امور خارجه و بخش غیردولتی برای گشودن بازار‌های جدید در عرصه بین‌المللی به روی محصولات شیلاتی کشور در دستور کار سازمان شیلات ایران قرار گرفته است.

وی اضافه کرد: طی دو سال اخیر تلاش‌های اتحادیه تولید و تجارت آبزیان و بخش غیر دولتی موجب شد، بازار‌های کشور‌هایی مانند عمان و مالزی به بازار صادراتی هدف ایران افزوده شود.

 

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند