محمد رضوانی‌فر افزود:  بر اساس آمار قابل مقایسه شرکت‌های بورسی و شرکت‌های شستا، که اطلاعات آن درکدال موجود است و قابلیت قیاس دارد، یک مقایسه کوچک نشان می‌دهد در سه سال گذشته تیپیکو مرتب سهم بازار را گرفته است.  مدیرعامل شستا با اشاره به عرضه برخی محصولات دارویی برای اولین بار درکشور، اظهار کرد: تیپیکو در دو سال گذشته بیش از ۳۰۰ نوع محصول به بازار عرضه داشته که ۷۰ محصول برای اولین بار در کشور بوده است.

وی با اشاره به عرضه‌های اولیه شرکت‌های دارویی در بورس افزود: در دو سال گذشته هلدینگ دارویی شستا، پخش هجرت، توزیع داروپخش، ره‌آورد تامین، ژلاتین کپسول و کلرپارس را به عنوان ۵ عرضه اولیه در بازار بورس داشت، این کار بزرگی است و کسانی که فعال عرضه سهام در بازار سرمایه هستند می‌دانند در کنار مدیریت این حجم فروش و روند سودآوری و عرضه محصول جدید، ورود به بورس ۵ شرکت بزرگ و موثر دارویی در یک فرصت محدود چه چالش‌هایی دارد.

رضوانی‌فر به سودآوری در هلدینگ دارویی تامین اشاره کرد و گفت: سود آوری در تیپیکو ماحصل تلاش در کنترل هزینه‌ها، اصلاح خریدها، تنوع بخشی به منابع‌ خرید، کاهش قیمت خرید، فروش بهتر و اعمال تخفیفات کمتر، کاهش دوره وصول مطالبات و سایر تدابیر است که نتیجه آن سودآوری ۳۷۰۰میلیارد تومانی تیپیکواست.

وی با اشاره به راه‌اندازی سامانه‌های متعدد در هلدینگ دارویی تامین، تشریح کرد: مجموعه سامانه‌هایی که در تیپیکو انجام شده قطعا در صنعت نظیر ندارد. برای خریدهای مواد اولیه و محصولات Finished و کنترل پروژه‌ها، به روز کردن GMP‌ها، چه مجموعه‌ای از سامانه‌های مدیریتی در حال راهبری است که کارها با سرعت مناسب بر اساس برآوردهای دقیق و با کمترین هزینه نهایی شود. مدیرعامل شستا در ادامه اضافه کرد: امروز اگر شستا بالای یک و نیم میلیارد دلار سود دارد این جهش سودآوری به نرخ ارز بیش از ۸ برابر است که اتفاق ساده‌ای نیست. سود حاصله در سه سال گذشته معادل دو برابر کل ۱۸ سال قبل بوده است.

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی (شستا) با اشاره به رونمایی از ۱۴ محصول دارویی جدید در آینده نزدیک گفت: این محصولات در مجموعه شرکت تولید مواد اولیه داروپخش (تماد) تولید شده و شامل مواد حد واسط، مواد موثره دارویی و محصولات نهایی است. برخی از این محصولات برای اولین بار در کشور و برخی برای اولین بار در هلدینگ دارویی تامین به همت تیم تحقیقات API و تیم تحقیقات Finished و توسعه دارویی تولید می‌شود که امکان صادراتی بودن و حضور بیشتر در بازارهای جهانی را دارند.

وی با اشاره به نوع محصولات جدید، بیان کرد: این محصولات جدید در حوزه حد واسط (Intermediate) شامل: پاراآمینوفنل (PAP)، در حوزه API شامل: کلاریترومایسین، اریترومایسین، ویتامین ب۱ (تیامین هیدروکلراید)، تریامسینولون استوناید، رزواستاتین، گلی کلازید، و همچنین محصولات نهایی (Finished) شامل: شربت اکسپکتورانت کدئین، سوسپانسیون نوسکاتم، قرص متادون ۵ میلی گرم، قرص هیدروکسی کلروکین ۲۰۰ میلی گرم، قرص مورفین سولفات ۱۰ میلی گرم، قرص استامینوفن ۳۲۵ میلی گرم/ اکسی کدون ۵ میلی گرم، قرص ترامادول ۱۰۰ میلی گرم است.

رضوانی‌فر در پایان با اشاره به افتتاح پروژه‌های توسعه‌ای در شرکت تولید مواد اولیه داروپخش، افزود: تماد یک، LVHV، آزمایشگاه کنترل کیفیت (QC) با هدف ارتقای GMP، افزایش ظرفیت تولید و توسعه صادرات و همچنین پروژه‌های زیرساختی شامل ساخت و توسعه اتاق برق، دستگاه دیزل ژنراتور جهت افزایش ظرفیت و قدرت تولید برق در مواقع اضطراری و همچنین چیلرهای جدید با توجه به توسعه بخش‌ها و هواسازها، از جمله پروژه‌های افتتاح شده در این شرکت است.

گفتنی است شرکت تولید مواد اولیه داروپخش (تماد) یکی از شرکت‌های مجموعه شستا، به عنوان اولین و بزرگ‌ترین تولیدکننده مواد اولیه نارکوتیک کشور، با سابقه بیش از ۳۰ سال خدمت در صنعت داروسازی است که تعداد ۸۰  قلم محصول تولید و به بیش از ۴۷ کشور در ۵ قاره صادر می‌کند.

 

 

 

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند