مدیر امور مالی و اقتصادی چادرملو با اشاره به اینکه  این شرکت، با در اختیار داشتن یکی از بزرگ‌ترین معادن استان یزد، اقتصاد و اشتغال این منطقه را تا حد زیادی تحت تأثیر قرار داده است گفت:  وجود معادن بزرگ و باارزشی همچون چادرملو در این منطقه، یزد را به یکی از استان‌های معدنی کشور تبدیل کرده‌ است، به‌طوری‌که در حال حاضر بخش معادن و صنایع معدنی نقش مهمی در اقتصاد این استان ایفا می‌کند و سهم بالایی از تولید ناخالص استان یزد را به خود اختصاص داده است. همچنین مشاغل تعداد زیادی از شهروندان و ساکنان این استان نیز به‌طور مستقیم و غیرمستقیم به این بخش وابسته است.

 ارزش‌آفرینی برای ماده اولیه

فرهاد آذرین‌فر افزود: از آنجا که معادن تامین‌کننده ماده اولیه بسیاری از صنایع هستند، یکی از بخش‌های استراتژیک و مهم اقتصاد شناخته می‌شود علاوه بر آن با توجه به نقش اساسی معدن در تولید ناخالص داخلی منطقه و کشور، ضرورت توجه به مولفه‌های توسعه اقتصادی و حرکت به سمت ایجاد حداکثر ارزش‌افزوده از اهمیت ویژه‌ای در زمینه حفظ منابع ملی برخوردار است. این مساله در حوزه صنعت فولاد که صنعتی استراتژیک و پایه  محسوب می‌شود، اهمیت بیشتری دارد.

وی تصریح کرد: یکی از مهم‌ترین اقدامات در راستای توسعه ظرفیت‌های صنایع معدنی و ایجاد ارزش‌افزوده، تهیه و تامین پایدار مواد اولیه است. شرکت‌ها فقط با اطمینان از تامین بدون مشکل مواد اولیه، این امکان رادارند که استراتژی خود را برای افزایش تولید و ارتقای ارزش‌افزوده پیاده‌سازی کنند. بنابراین سرمایه‌گذاری در امر اکتشاف می‌تواند یکی از مولفه‌های مهم در ایجاد ارزش‌افزوده شمرده شود. آذرین‌فر در ادامه تصریح کرد: شرکت معدنی و صنعتی چادرملو توانسته است در امر اکتشاف، به‌عنوان حلقه نخست زنجیره ارزش فولاد و مهم‌ترین تضمین رفع چالش‌های تامین مواد اولیه، موفق عمل کند.

آذرین فر با تاکید بر اینکه، تداوم عملیات اجرای اکتشافات تفصیلی پهنه معدنی آنومالی «D۱۹» از اولویت‌های این مجموعه است گفت:  در این مجموعه طی سال‌های اخیر طرح‌های متعددی در راستای توسعه تولیدات و افزایش بهره‌وری اجراشده است. این شرکت، که فعالیت خود را از تولید کنسانتره سنگ‌آهن آغاز کرد، در سال‌های گذشته علاوه بر تامین ماده اولیه واحدهای فولادی کشور، به قطع زنجیره صادرات مواد معدنی خام و تکمیل زنجیره‌های ارزش محصولات معدنی مبادرت ورزیده   و توانسته است از طریق تکمیل زنجیره ارزش و متنوع‌سازی سبد محصولات خود، در اقتصاد استان یزد موثر واقع شود.

مدیر امور مالی و اقتصادی چادرملو افزود: استراتژی‌های مناسب اتخاذشده در شرکت معدنی و صنعتی چادرملو باعث شد که تحریم‌های بین‌المللی خدشه‌ای در رشد صادرات، احداث طرح‌های توسعه و ایجاد واحدهای جدید در این شرکت وارد نکند. این شرکت با ارزآوری در اوج تحریم‌ها، درحالی‌که بسیاری از صنایع کشور با رکود مواجه بودند، توانست به اقتصاد کمک‌های شایان‌ توجهی کند. ثبت رکوردهای متعدد تولید آن ‌هم بیش از ظرفیت اسمی در سال گذشته بیانگر عزم و اراده تمامی ارکان مدیریت و کارکنان و کارگران این مجموعه بزرگ بوده که با مدیریت جسورانه و روبه‌جلوی مدیرعامل شرکت حاصل‌شده است .

وی در عین ‌حال افزود: اقدامات پیوسته شرکت معدنی و صنعتی چادرملو در زمینه توسعه ظرفیت‌های تولید و تکمیل زنجیره‌های ارزش فولاد موجب شده تا ارزش‌افزوده ایجاد شده توسط این شرکت رشد فراوانی را تجربه کند. افزایش آمار تولیدات، در کنار مدیریت هزینه‌های تامین مواد اولیه و قطعات و مواد مصرفی، دیگر عامل موثر در رشد ارزش‌افزوده این شرکت در گذشته بوده‌ است. به‌طوری‌که ارزش‌افزوده این شرکت از ۱۹ هزار و ۸۱۷ میلیارد ریال در سال ۱۳۹۳ به ۱۹۴هزار و ۲۹۵ میلیارد ریال در سال ۱۳۹۹ افزایش ‌یافته است.

مدیر امور مالی و اقتصادی چادرملو خاطرنشان کرد: قرارگیری شرکت معدنی و صنعتی چادرملو در استان یزد و مجاورت با استان‌های اصفهان و خراسان زمینه‌ای فراهم ساخته است تا دسترسی فوق‌‌العاده‌ای به بازارهای مصرف داخلی وجود داشته باشد. همچنین امکان دسترسی به شبکه ریلی و جاده‌ای کشور موجب تبدیل این منطقه به یک مسیر ترانزیتی شده و با اشتغال‌زایی گسترده در عرصه حمل‌ونقل، تاثیر زیادی بر تغییر سبک زندگی مردم داشته است. به‌طوری‌که در حال حاضر بیش از ۷هزار نفر به‌طور مستقیم در مجموع زنجیره تولید شرکت معدنی و صنعتی چادرملو مشغول به کار هستند.

بررسی‌ها نشان می‌دهند که همین عوامل منجر به کاهش چشمگیر مهاجرت از این منطقه شده و با افزایش واحدهای صنعتی، رونق قابل‌توجهی در اقتصاد و کسب‌وکارهای استان یزد و شهر اردکان به وجودآمده است. به‌علاوه، تاسیس چند واحد صنعتی دیگر در این استان نیز در دستور کار شرکت معدنی و صنعتی چادرملو قرار دارد.وی در پایان اظهار کرد: به پشتوانه طرح‌ها و پروژه‌های این شرکت در استان یزد، زندگی در این استان جریانی رو به توسعه  پیدا کرده است.

این مطلب برایم مفید است
3 نفر این پست را پسندیده اند