محمدمهدی ناصحی با اشاره به اینکه ایران در شاخص‌های بیمه‌ای در حوزه پوشش بیمه‌ همگانی وضع نسبتا خوبی دارد، گفت: برنامه جدی نظام سلامت در دولت آتی باید بر واکسیناسیون همگانی کرونا برای جامعه و در کنار آن رعایت اصول بهداشتی متمرکز باشد. هنوز هم استان‌هایی هستند که پیک‌هایی که در برخی استان‌ها رخ داد در آنها اتفاق نیفتاده است و مستعد بروز پیک چندم هستند؛ چون برخی استان‌ها هنوز در پیک‌ سوم یا چهارم هستند و این امکان وجود دارد که موارد ابتلا در آنها افزایش یابد؛ به همین دلیل پوشش همگانی واکسیناسیون به ساماندهی این وضعیت کمک می‌کند.

وی درباره تقاضای سازمان بیمه سلامت از دولت آتی، تصریح کرد: در مباحث بیمه‌ای دید ما باید خرید راهبردی خدمات باشد و نه خرید بدون هدف؛ تا این اتفاق رخ ندهد مدیریت منابع بیمه‌ای ساماندهی نمی‌شود. از طرفی اصل مهم دیگر این است که نظام ارجاع و پزشک خانواده جدی گرفته شود و در کشور پیاده شود تا این مهم رخ ندهد مدیریت منابع بیمه‌ای ساماندهی نمی‌شود. رسیدن به این دو اصل کمک می‌کند تا با دید باز بتوانیم منابع را مطالبه کرده و برای مردم صرف و هزینه کنیم.

مدیرعامل سازمان بیمه سلامت درباره انتقاداتی که از سوی دانشگاه‌های علوم پزشکی برای عدم پرداخت به‌موقع مطالبات از سوی بیمه‌ها ذکر می‌شود، تاکید کرد: ما اکنون با سند و مدرک می‌گوییم بهترین شرایط در پرداخت بیمه‌ای در ۲۵ سال اخیر را داریم. ما مطالبات تمام بخش خصوصی را تا پایان سال پرداخت کردیم و مکررا موردحمایت دوستان در بخش خصوصی قرار گرفتیم.

وی ادامه داد: در بخش دولتی نیز مطالبات ۲۶ دانشگاه پیشرو در نسخه‌نویسی الکترونیک را تا پایان سال تسویه کردیم و سایر دانشگاه‌ها هم تا دی‌ پرداخت صورت گرفته است. طی این هفته پرداخت بهمن‌ماه نیز صورت می‌گیرد. موضوع نسخه‌نویسی الکترونیک برای ما بسیار مهم است و از این ‌جهت تمام هدفمان این است که ارائه‌دهندگان خدمت زودتر به پولشان برسند. در این ایام از جهت مالی، بیمه بسیار تحت‌فشار بود اما راهکارهایی اتخاذ کردیم که در پرداخت‌ هزینه‌ها به‌گونه‌ای عمل کنیم که در ۲۵ سال اخیر تاکنون پرداخت به این صورت به ارائه‌دهندگان خدمت نداشتیم.

وی افزود: پرداخت الکترونیک ما به شکل ۱۰۰‌درصدی به‌روز است و هرکس چه در بخش دولتی و چه در بخش خصوصی کاری را به شکل الکترونیک انجام داده باشد تا پایان خرداد تسویه کرده‌ایم. از طرفی پرداخت‌ها به پزشکی خانواده روستایی نیز در تمام استان‌ها به‌روز است‌ و از این‌ جهت ماندگاری پزشکان در روستاها افزایش‌یافته است. بیمه سلامت از جهت پرداختی‌ها بهترین دوران را در سال ۱۳۹۹ و ۱۴۰۰ دارد؛ البته امیدواریم منابع به‌صورت صحیح از تامین‌کنندگان به دستمان برسد تا پوشش بیمه‌ای مناسبی داشته باشیم.

وی با اشاره به اینکه اکنون بسته‌های خدمتی ضعیف هستند، اظهار کرد: این بسته‌ها از جهت بهداشتی و درمانی باید تقویت شوند و باید حتما پرداخت بیمه‌ای به کسانی که بیماری مزمن و صعب‌العلاج دارند به نحو بهتری اداره شود، ما اعتقاد داریم کسی که بیماری صعب‌العلاج مثل سرطان گرفته است نباید دغدغه مالی داشته باشد و باید بتوانیم حتی تا ۱۰۰‌درصد هزینه‌هایش را پرداخت کنیم که در این راستا به معاونت درمان وزارت بهداشت نیز اعلام آمادگی کردیم و الان هم آماده پوشش ۱۰۰‌درصدی هزینه درمان مبتلایان به سرطان در بخش دولتی و متعاقب آن بخش‌خصوصی هستیم.

ناصحی درباره یکی دیگر از خدمات سازمان بیمه سلامت، تاکید کرد: نکته بسیار مهم در مدت اخیر تحت پوشش قرار دادن خدمات اوتیسم است. همچنین خدمات توان‌بخشی نیز با همکاری سازمان بهزیستی برای اولین بار در کشور تحت پوشش بیمه سلامت درآمد و امسال هم پنج دانشگاه علوم پزشکی پایلوت شدند تا بتوانیم خدمات توان‌بخشی را در دانشگاه‌ها و حتی مراکز خصوصی گسترش دهیم.

وی درباره طرح کاهش کاربرد مصرف دفترچه بیمه و سپس حذف آن، بیان کرد: تقریبا به‌طور کامل ۵۵‌درصد در کشور استقرار نسخه‌نویسی الکترونیک داریم و به‌صورت نیمه‌کامل بالای ۸۰‌درصد. اتصال و زیرساخت در خیلی از مراکز مخصوصا مطب‌ها و کلینیک‌ها بالای ۹۵‌درصد است و این یعنی زیرساخت از طرف ما و تامین اجتماعی صورت گرفته است، ولی بخش استقبال از طرح متفاوت است که با مشوق‌های مالی در نظر گرفته‌شده همکاران آمدند و در بخش دولتی هم تا حد زیادی نسخه‌نویسی الکترونیک را پیاده کردیم و حتی با وجود اوضاع کرونا خیلی از دانشگاه‌ها در چرخه انجام این کار قرار گرفتند و فکر می‌کنیم تا پایان شهریور به‌درصد قابل قبولی برسیم.

وی افزود: الزام قانونی تا پایان دی ۱۴۰۰ است و دیگر بعد از دی  ماه اجازه پرداخت غیر الکترونیک را به مراکز درمانی چه خصوصی و چه دولتی نداریم. از این ‌جهت دانشگاه‌ها هم حرکت روبه‌جلو را آغاز کردند. البته بخش خصوصی بهتر از بخش دولتی وارد عمل شده است. همکاری‌ها خوب بوده است و فکر می‌کنم آثار خوبی در اجرای نسخه‌نویسی الکترونیک در کشور داشته باشیم.

 

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند