به گزارش روابط‌عمومی بنیاد مستضعفان، سید پرویز فتاح در حاشیه حضور هیاتی از استان آستراخان روسیه و دیدار با سفیر فدراسیون روسیه در ایران و استاندار این استان با اشاره به دستاوردهای مذاکرات انجام شده میان بنیاد مستضعفان و هیات روسی اظهار کرد: طی ماه‌های گذشته مذاکراتی میان بنیاد مستضعفان و مسوولان آستراخان روسیه انجام شد که پس از انجام مذاکرات، هیاتی از این استان به دعوت بنیاد مستضعفان با حضور استاندار آستراخان، به تهران سفر کردند .رئیس بنیاد مستضعفان با بیان اینکه در این سفر مذاکرات نهایی برای امضای تفاهم‌نامه‌ای میان بنیاد مستضعفان و هیات اعزامی از روسیه انجام شد و این تفاهم‌نامه میان مدیران بنیاد و مسوولان بلندپایه آستراخان به امضا رسید گفت: جلسات مذاکرات فی‌مابین طرفین تا فردا در تهران ادامه دارد و خوشبختانه تعاملات بسیار خوبی میان دو طرف وجود دارد. وی ادامه داد: در مذاکرات صورت گرفته مقرر شد تا پروتکلی همه‌جانبه میان بنیاد مستضعفان و مسوولان آستراخان تدوین شود و پس از آن، پروتکل مذکور به امضای مقامات رسمی دو کشور برسد و سریعا مقدمات اجرای تعاملات میان بنیاد مستضعفان و مسوولان این استان فراهم شود.

فتاح با بیان اینکه این مذاکرات در چارچوب تعاملات رسمی جمهوری اسلامی ایران و فدراسیون روسیه انجام گرفته است افزود: با توجه به ظرفیت‌های بسیار زیاد طرفین، اراده دو طرف بر تقویت همکاری‌ها و تعاملات تجاری و اقتصادی است و توسعه همکاری‌ها در بخش‌های مختلف از جمله کریدور شمال به جنوب که به امضای سران دو کشور رسیده می‌تواند منافع طرفین را تضمین کند. رئیس بنیاد مستضعفان با اشاره به ظرفیت منطقه آزاد لوتوس در آستراخان روسیه برای حضور بیشتر ایران در این منطقه گفت: در این مذاکرات ظرفیت طرفین در حوزه‌های حمل‌ونقل، امکانات بندری و همچنین توانمندی‌های طرفین در بخش‌های تجاری، کشاورزی و... بررسی و قرار شد تا جلسه بعدی در استان گیلان و در شهر رشت برگزار شود.

وی ادامه داد: بنیاد مستضعفان در بندر شهید رجایی دارای امکانات بی‌نظیری در حوزه تخلیه و بارگیری است و با توجه به حضورش در بندر چابهار و همچنین دارا بودن امکان کشتیرانی در دریای خزر، امکانات ریلی و...، توانمندی‌های خوبی در حوزه حمل‌ونقل کالا دارد.

به گفته فتاح، در این مذاکرات مقرر شد تا برای شروع تعاملات در حوزه حمل‌ونقل، ظرفیتی معادل نقل‌وانتقال ۲میلیون تن کالا از شمال به جنوب و بالعکس مورد استفاده قرار گیرد و این ظرفیت می‌تواند در گام‌های بعدی تا ۵میلیون تن و پس از آن تا ۲۰میلیون تن توسعه یابد. به گزارش روابط‌عمومی بنیاد مستضعفان، در ادامه ایگور بابوشکین استاندار آستراخان نیز ضمن تشکر از دعوت مسوولان بنیاد مستضعفان برای حضور هیات روسی در تهران و بررسی توسعه همکاری‌های مشترک اظهار کرد: در حال حاضر استان آستراخان روسیه همکاری‌های خوبی با شرکت‌های تجاری و اقتصادی ایران دارد و هم‌اکنون شرکت‌هایی با سرمایه ایرانی در این استان مشغول به فعالیت هستند و علاوه بر این، اتاق بازرگانی ایران و همچنین یک بانک ایرانی نیز در این استان فعالیت دارند.

استاندار آستراخان روسیه اضافه کرد: مذاکرات طرفین در زمینه همکاری‌های کشاورزی، صنایع تبدیلی و کشتی‌سازی و مواردی از این دست انجام شد و خوشبختانه دورنمای خوبی از توسعه تعاملات مشترک وجود دارد.

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند