داریوش سالم پور در گفت‌وگویی با اشاره به‌شدت گرفتن تغییرات اقلیمی و تکرار سال‌های خشک در کشور، اظهار کرد: تغییر اقلیم تمام کشورهای جهان را تحت تاثیر قرار داده است و ایران نیز از این موضوع مستثنی نیست، به‌ویژه آنکه کشور ما در منطقه خشک و‌ نیمه‌خشک قرار دارد و اثرات تغییر اقلیم می‌تواند شدیدتر باشد.

وی ادامه داد: تشدید خشکسالی که از تاثیرات تغییر اقلیم بر کشور ما است تبدیل به معضلی بزرگ برای بخش کشاورزی شده و تامین امنیت غذا را با چالش جدی مواجه کرده است. سالم پور یکی از راهکارهای مقابله با خشکسالی را کشت گلخانه‌ای عنوان کرد و افزود: کشت گلخانه مزایای بسیاری دارد که مهم‌ترین آن صرفه‌جویی در مصرف آب است که برای کشور ما بسیار اهمیت دارد.

وی افزود: طرح توسعه گلخانه‌های کشور یکی از طرح‌هایی بود که در قالب طرح‌های اقتصادی مقاومتی از سال ۹۵ مطرح و به وزارت جهاد کشاورزی ابلاغ شد، هدف از این طرح صرفه‌جویی در مصرف آب بخش کشاورزی و افزایش کمی و کیفی محصولات بود. به گفته سالم پور؛ طرح توسعه گلخانه‌ها برای سطح ۴۸ هزار هکتار در افق ده‌ساله به وزارت جهاد کشاورزی ابلاغ‌شده است. این مسوول تصریح کرد: بخش اعظم طرح به‌صورت انتقال محصولات از عرصه (مزرعه) به محیط‌های کنترل‌شده (گلخانه) تعریف‌ شده است. سالم‌پور با تاکید بر اینکه صرفه‌جویی در مصرف آب بخش کشاورزی با اجرای این طرح قابل‌توجه است، گفت: به‌طور مثال فقط با انتقال تعدادی از محصولات سبزی ‌و صیفی مانند گوجه‌فرنگی و خیار ‌و... از عرصه به گلخانه، ۳میلیارد مترمکعب آب صرفه‌جویی می‌شود. وی افزود: ضمن اینکه در مصرف کلیه نهاده‌های کشت مانند سم و کود نیز شاهد کاهش مصرف خواهیم بود. وی از دیگر مزایای توسعه کشت گلخانه‌ها را استفاده بهینه از انرژی و به‌کارگیری انرژی‌های تجدیدپذیر دانست. سالم‌پور همچنین آزادسازی ۱۸۹ هزار هکتار از اراضی مرغوب را ازمزایای دیگر توسعه کشت گلخانه‌ای برشمرد ‌و‌ افزود: این اراضی را می‌توان برای کشت محصولات کم آب بر با بازدهی بیشتر و باارزش افزوده بالاتر استفاده کرد که امکان کشت در گلخانه ندارند. وی درباره آخرین وضعیت طرح توسعه گلخانه‌ها در کشور، اظهار کرد: از سال ۹۵ که طرح توسعه گلخانه‌ها در قالب طرح‌های اقتصاد مقاومتی به وزارت جهاد کشاورزی ابلاغ شد تاکنون ۱۲هزار و ۶۶۱ هکتار گلخانه در کشور ایجاد شده که تحقق ۸۶درصد از اهداف برنامه است. سالم‌پور یادآور شد: برای توسعه گلخانه به سرمایه‌گذاران، ۸۰درصد هزینه طرح تسهیلات با سود ۵/ ۱۲ تا ۵/ ۱۴ درصد پرداخت می‌شود و ۲۰درصد آورده سرمایه‌گذار است.

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند