امین ابراهیمی، مدیر عامل شرکت فولاد خوزستان با اعلام اینکه شرکت فولاد خوزستان با ارسال نامه‌ای به وزارت صنعت، معدن و تجارت آمادگی خود را برای احداث نیروگاه سیکل ترکیبی ۵۰۰ مگاواتی برای تامین انرژی مورد نیاز این شرکت و کمک به شبکه برق سراسری اعلام کرده است و با اشاره به ظرفیت خالی مورد نیاز برق کشور و تقاضای برق صادراتی گفت: راه‌اندازی نیروگاه علاوه بر رفع نیاز برق شرکت و افزایش پایداری تولید، به کشور کمک می‌کند در پیک مصرف از صنایع کمبود برق را تنظیم کند.شرکت فولاد خوزستان عملیات احداث خط انتقال پست ۴۰۰ کیلوولت را با سرمایه‌گذاری ۸۵۰ میلیارد تومان به میزان ۶۰ درصد پیش برده است.

 تعمیرات سالانه فولاد خوزستان، در طول محدودیت‌های برق صنایع

به‌دنبال محدودیت‌های گسترده برق و به‌منظور استفاده بهینه از فرصت پیش‌آمده، با تشکیل کارگروهی متشکل از تمامی خبرگان فولادخوزستان در فاز اول، محاسبات لازم جهت حداقل برق موردنیاز برای حفظ شرایط ایمن برای نیروی انسانی و تجهیزات صورت گرفت تا از خسارات جبران‌ناپذیر به شرکت جلوگیری به‌عمل آید.

معاون بهره‌‌برداری شرکت فولادخوزستان با اشاره به محدودیت‌های برق صنایع، از تعمیرات اساسی واحدهای مختلف تولیدی در فولاد خوزستان خبر داد و گفت: در فاز بعدی به بررسی منابع موجود و در دسترس شامل قطعات یدکی و عمومی، نیروی انسانی موجود و پیمانکاران، ماشین‌آلات و ابزارآلات لازم و نیز با سرعت و دقت اطلاعات فعالیت‌های باقی‌مانده که نیاز به توقف و خاموشی بخش‌هایی یا کل شرکت دارند و همچنین تعمیرات سالانه برنامه‌ریزی‌شده برای ماه‌های بعد مورد ارزیابی قرار گرفت و درنهایت برنامه تعمیراتی تدوین و نحوه پایش مصوب شد؛ از سویی با توجه به‌احتمال تغییر در شرایط محدودیت برق سناریوی دیگری که توازن تولید در آن لحاظ شده بود مدنظر قرار گرفت تا شرایط تولید نیز در صورت تامین برق دچار نوسان یا چالش نشود و بدون‌شک شرکت فولادخوزستان شرایط برق کشور را درک می‌کند و برای جلوگیری از خاموشی‌های شهری با برق منطقه‌ای استان کمال همکاری را دارد. محمود لندی اجرای موفقیت‌آمیز فعالیت در مدارآوردن سوییچ‌گیر ۳۳ کیلوولت را نقطه عطف تعمیرات دانست و افزود: با قطع چهار پست زمزم یک، ۲، ۹ و ۱۰، در ۲۱ تیرماه، تعمیرات آغاز و با جابه‌جایی کابل‌ها و مفصل زدن آنها، کار پروژه اتمام و برای وصل به بهره‌برداری برق اعلام شد. درنهایت با برداشتن ضمانت‌نامه‌ها تمامی پست‌ها برق‌دار شدند. توقف مشترک فولادسازی با هماهنگی‌ واحدهای مختلف فولادسازی و سایر واحدهای تولیدی با محوریت واحد توزیع و تعمیرات برق، در تاریخ ۲۳ تیرماه به‌مدت ۱۲ ساعت انجام شد. در این تعمیرات پست‌های برق ۶۰۹، ۶۳۱،‌ ۸۰۰، ۳۸۸ و سایر پست‌های جانبی تغذیه‌کننده‌ سایت فولادسازی و باس ۵۳ ایستگاه اصلی برق با حضور گروه‌های بهره‌برداری و تعمیرات واحد توزیع و تعمیرات برق انجام شد.

معاون‌ بهره‌برداری شرکت فولادخوزستان در ادامه گفت: در بخش فولادسازی، کوره‌۶ اقدام به نوسازی، در کوره‌۳ با اصلاح طرح زیر کوره قابلیت استفاده از پاتیل سرباره ۳۰مترمکعبی فراهم شد، در کوره ۲ با برنامه‌ریزی ۱۹۶ ساعته، اقدام به تعویض گیردر (نگهدارنده کوره) سرباره و مذاب، نوسازی، اصلاح و تقویت گیردر شارژینگ فلور (محوطه شارژکوره)، تقویت ستون شمالی سمت پاتیل سرباره، تعویض ورق‌های کاناپی‌هود، ورق‌های کله‌قندی سمت تخلیه در حال اجراست و همچنین در کوره ۴ تعویض ورق‌های کاناپی هود، تعویض ستون اصلی، اصلاح گیردر، بتن‌ریزی سطح شارژینگ فلور و تعویض ورق‌های کله‌قندی با پیشرفت فیزیکی ۷۰درصد در حال اجراست؛ در کوره ۵ نیز برنامه تعویض ترانس کوره با طرح جدید ترانسفرکار برنامه‌ریزی ‌شده است.

لندی از اجرای موفقیت‌آمیز طرح جابه‌جایی کلید ایزوله جرثقیل‌های آیل کوره خبر داد و افزود: این طرح برای بهبود ایمنی جرثقیل‌های سقفی در حال اجراست که تا به امروز با پیشرفت ۵۰درصدی مواجه بوده است. تعمیرات سیلوی A۲ میکس بین حمل طرح ۵۵ روزه‌ دیگری است که در مدت‌زمان محدودیت‌های برق صنایع در حال اجراست.

وی از توقف ۷ روزه ماشین ریخته‌گری اسلب خبر داد و افزود: سعی شد از محدودیت‌های برق بیشترین بهره برده شود. در تعمیرات ۷ روزه خط اسلب مواردی همچون تعویض میز پایان خط یک اسلب یک، بازسازی کروپ‌کار خط یک و دو به همراه تعویض آبگرد پوش کار یک و دو در حال انجام است؛ از سویی همزمان با توقف خط اسلب، اقدام به به‌روزرسانی سیستم اتوماسیون آب‌رسانی اسلب یک و دو شد. در بخش احیا برای نخستین‌بار اقدام به تعمیرات سالانه دو مدول زمزم یک، مدول ۳ و احیا ۲ شد. لندی در پایان با توجه به بی‌سابقه بودن این حجم کار تعمیراتی در زمان محدود، دمای بالای محیط و شرایط کرونا، از هماهنگی کم‌نظیر میان واحدهای مختلف تولیدی و تعمیرات گفت و افزود: فعالیت‌های تعمیراتی در شرکت فولاد خوزستان بر پایه ایمنی و انجام بهینه صورت گرفته است. خوشبختانه در طول تعمیرات علاوه بر ایجاد شرایط بی‌خطر، نسبت به پایش فعالیت‌ها اقدام شد.

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند