مدیرعامل بانک توسعه صادرات که در یک نشست خبری مجازی سخن می‌گفت با تاکید بر اینکه با وجود محدودیت‌های خارجی برنامه‌ریزی کردیم تا صادرکنندگان بتوانند ارز خود را در هر نقطه‌ای از دنیا جابه‌جا کنند اعلام کرد: اسکناس ارزی صادرکنندگان را به هراندازه‌ای که باشد آمادگی داریم از آنها با نرخ بازار آزاد خریداری و ریال آن را به‌حساب آنها واریز کنیم. همچنین در سامانه نیما رفع تعهد ارزی را برای این صادرکنندگان نیز انجام خواهیم داد.وی در خصوص تدابیر این بانک برای بازگشت ارز حاصل از صادرات صادرکنندگان اظهار کرد: بخشی از حمایت‌های بانک در قالب خدمات است و آمادگی داریم صادرکنندگان به هر نحوی که بخواهند در قالب بخشنامه‌ها و دستورالعمل‌های بانک مرکزی ارز خود را به چرخه اقتصادی وارد کنند، به آنها کمک کنیم.

صالح‌آبادی گفت: آماده‌ایم برای واردات مقابل صادرات، پرداخت اقساط ارزی صادرکنندگان، خرید اسکناس ارز، عرضه ارز در نیما به صادرکنندگان برای بازگشت ارز حاصل از صادرات کمک کنیم. صالح‌آبادی بازگشت ارز حاصل از صادرات را ازجمله نکات کلیدی برای اقتصاد کشور در شرایط حال حاضر توصیف کرد و افزود: گسترش ظرفیت‌های مراودات تجاری با کشورهای همسایه ازجمله ماموریت‌های بانک توسعه صادرات است و برای تحقق این هدف، آماده تامین مالی طرح‌ها و سرمایه در گردش شرکت‌های صادراتی و شرکت‌های حاضر در زنجیره صادرات هستیم. وی  گفت: مجموع حجم عملیات ارزی بانک توسعه صادرات شامل اعتبارات اسنادی، بروات وارداتی، وصولی‌های صادراتی، حواله‌های ارزی، خرید و فروش ارز و عملیات صرافی بیش از ۲ میلیارد و ۷۸۹ میلیون دلار بوده است.

 احتمال عدم عرضه بانک ایران و ونزوئلا در بورس

مدیرعامل بانک توسعه صادرات  در پاسخ به این سوال «دنیای‌اقتصاد» در خصوص عرضه سهام بانک ایران ونزوئلا اظهار کرد: سال گذشته به دنبال عرضه این بانک بودیم، اما باید از قبل اساسنامه آن با شرایط بانک مرکزی تطابق پیدا می‌کرد و این موضوع همزمان با شرایط خاص بورس در شهریورماه شد.

 وی با بیان اینکه سال گذشته شرایط بورس اجازه عرضه این بانک را نداد، توضیح داد: در حال حاضر لایحه‌ای در مجلس است که براساس آن شرکت‌هایی که ۵۰ درصد سرمایه خارجی دارند از محدودیت‌های شمول رفع موانع تولید مستثنا هستند.

صالح‌آبادی ادامه داد: درصورتی‌که این لایحه در مجلس به تصویب برسد، بانک توسعه صادرات همچنان می‌تواند سهامدار باقی بماند و در آن زمان باید تصمیم بگیریم آیا آن را عرضه کنیم یا خیر؟

 بهبود کفایت سرمایه بانک توسعه صادرات

مدیرعامل بانک توسعه صادرات ایران  در پاسخ سوال دیگر خبرنگار «دنیای‌اقتصاد» در خصوص افزایش سرمایه بانک نیز افزود: سرمایه بانک سال گذشته از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها از۳ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان به ۵ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان افزایش یافت. درست است که سرمایه جدیدی به بانک تزریق نشد ولی این موضوع باعث شد تا کفایت سرمایه بانک در بسیاری از شاخص‌های مختلف نزد بانک مرکزی بهبود قابل‌توجهی داشته باشد.

وی میزان کفایت سرمایه این بانک را براساس آخرین محاسبات بانک مرکزی ۵/ ۱۲درصد اعلام کرد و افزود: با توجه به تعداد محدود شعب بانک، احتیاج است تا دولت نقدینگی بیشتری به ما اختصاص دهد.

 بهره‌برداری از خط انتقال برق ارمنستان تا پایان امسال

وی در پاسخ به سوال خبرنگار ما در خصوص  زمان بهره‌برداری از خط انتقال برق بین ایران و ارمنستان توضیح داد: در صورتی ‌که این خط به بهره‌برداری برسد، ۷۰۰ مگاوات به ظرفیت شبکه برق کشور اضافه می‌شود. براساس اهداف از قبل تعیین ‌شده قرار است تا پایان سال این خط به بهره‌برداری برسد. از سوی دیگر به ازای برق واردشده از این کشور، صادرات گاز طبیعی ایران به ارمنستان افزایش خواهد یافت.

صالح‌آبادی در پاسخ به سوالی درباره خطوط اعتباری ریفاینانس فعال در بانک توسعه صادرات گفت: ریفاینانس بیشتر برای واردات استفاده می‌شود و در حال حاضر برای صادرات خطوط اعتباری کوتاه‌ مدتی را در اختیار داریم.

مدیرعامل بانک توسعه صادرات اظهار کرد: خط اعتباری کوتاه‌مدت ۲۵ میلیون یورویی از بانک تجاری پاریس، خط اعتباری ۵۰میلیون یورویی از بانک مشترک ایران و اروپا، خط اعتباری ۳۰میلیون دلاری از پرشیا اینترنشنال بانک لندن و خط اعتباری ۱۰میلیون یورویی از میربیزینس بانک مسکو ازجمله خطوط اعتباری فعال در بانک هستند که صادرکنندگان تا سقف ۲ سال می‌توانند از تسهیلات آن استفاده کنند.

وی در پاسخ به سوالی درباره اینکه آیا با وی برای ریاست کلی بانک مرکزی در دولت آتی صحبتی شده است یا خیر، اظهار کرد: ترجیح شخص من این است که در موقعیت فعلی که قرار دارم، باقی بمانم. در حال حاضر بانک توسعه صادرات کمک بزرگی به بخش صادرات کشور انجام می‌دهد.

صالح‌آبادی ادامه داد: تامین مالی صادرات و بازگشت ارز حاصل از صادرات باعث بی‌نیازی کشور به صادرات نفتی و کاهش وابستگی آن به نفت می‌شود، بنابراین ترجیح می‌دهم فعالیتم را در بانک توسعه صادرات ادامه دهم.

وی افزود: حجم معوقات در سال ۹۹ به ۳/ ۹درصد رسید، ولی این حجم معوقات از جنس معوقات لاوصول و لاینحل نیست و وضعیت وصول مطالبات روبه بهبود است.

مدیرعامل بانک توسعه صادرات ایران اعلام کرد تسهیلات اعطایی این بانک در سال ۹۹ به حدود ۱۳ هزار میلیارد تومان رسید که رشد ۵۲ درصدی نسبت به سال قبل از آن داشته است.

وی گفت: تسهیلات اعطایی ما از ۸هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان در سال ۹۸ به حدود ۱۳هزار میلیارد تومان در سال ۹۹ رسید که رشد ۵۲ درصدی را نشان می‌دهد.

وی با بیان اینکه اعطای تسهیلات این بانک به شرکت‌های کوچک و متوسط در سال ۹۹ رشد ۱۰۷درصدی را به ثبت رسانده است، اعلام کرد: بنگاه‌های کوچک و متوسط حجم اشتغال‌زایی بیشتری نسبت به بنگاه‌های بزرگ دارند، بنابراین تسهیلات اعطایی بانک توسعه صادرات به این شرکت‌ها از ۸۱۳ میلیارد تومان در سال ۹۸ به یک‌هزار و ۶۸۵ میلیارد تومان در سال گذشته رسید.

 صالح‌آبادی با تاکید بر اینکه نظر هیات‌مدیره بانک توسعه صادرات افزایش تسهیلات اعطایی به شرکت‌های فعال در حوزه دانش‌بنیان است اظهار کرد: سال ۹۹ تسهیلات پرداختی به این حوزه با ۱۴ درصد رشد نسبت به سال قبل از آن به ۲۱۱ میلیارد تومان رسید؛ هرچند انتظار ما این بود که این رقم ۴۰۰ میلیارد تومان باشد.

مدیرعامل بانک توسعه صادرات نرخ سود تسهیلات اعطایی به شرکت‌های دانش ‌بنیان را ۱۲درصد اعلام کرد و توضیح داد این شرکت‌ها برای اخذ تسهیلات از این بانک باید از سوی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری معرفی‌نامه برای اخذ تسهیلات داشته باشند.

وی با اشاره به محدودیت‌های موجود در زمینه اعطای تسهیلات به شرکت‌های دانش‌بنیان گفت: شاید صورت‌های مالی، وثایق و شرایطی که این شرکت‌ها دارند، منطبق با معیارهای بانک توسعه صادرات نباشد ولی از سال گذشته نظام رتبه‌بندی و اعتبارسنجی ویژه آنها را برای تسهیلات مدنظر قراردادیم و امیدوار هستیم با نگاه نو، اعطای تسهیلات در حوزه دانش‌بنیان را تسریع کنیم.

صالح‌آبادی همچنین گفت: با توجه به موافقت‌نامه‌ای که با صندوق نوآوری و شکوفایی به امضا رساندیم، نرخ سود تسهیلات برای شرکت‌های دانش‌بنیانی که از سوی این صندوق معرفی شوند ۱۲ درصد است.

 واردات با رمز ارزها هنوز اجرایی نشده است

مدیرعامل بانک توسعه صادرات همچنین در پاسخ به پرسشی در خصوص رمز ارزها گفت: این موضوع نیازمند تصمیم‌گیری در سطح کلان مانند دولت، مجلس و بانک مرکزی است هرچند که این موضوع هم ملاحظات شرعی داشته و هم ملاحظات اجرایی.

وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر افرادی مجوز استخراج رمز ارز دارند و باید برای واردات ارز حاصل‌شده از این طریق از طریق شبکه صرافی اقدام کنند ولی این موضوع هنوز به‌طور کامل اجرایی نشده است. صالح‌‎آبادی گفت: به‌جز السالوادور که به‌طور رسمی رمز ارزها را پذیرفته، هنوز درباره فعالیت و استفاده از آنها در دنیا ابهام وجود دارد و به‌طور رسمی در دنیا این موضوع پذیرفته‌نشده است.

 

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند