مدیرکل گمرکات استان اصفهان گفت: گمرک اختصاصی ذوب‌آهن اصفهان نخستین گمرک صنعت فولاد کشور و اولین گمرک اختصاصی صنعت کشور محسوب می‌شود که همزمان با تاسیس این کارخانه مادرصنعتی احداث شد و پس ‌از آن نیز فولاد مبارکه قرار دارد و به ‌غیر از این دو مجموعه، گمرک اختصاصی در کشور نداریم. گمرک اختصاصی به این معنا است که چارت سازمانی مصوب سازمان امور اداری و استخدامی کشور را دارد.

رسول کوهستانی پزوه افزود: آمار صادرات غیرنفتی کشور در سال گذشته ۳۸میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار بوده که سهم استان اصفهان ۵درصد از کل صادرات کشور بوده است.

وی بیان کرد: در بهار ۱۴۰۰ تشریفات صادرات ۶ هزار و ۶۳۶ فقره اظهارنامه به وزن ۵۷۰ هزار و ۲۵ تن کالا به ارزش ۳۶۸میلیون و ۷۳ هزار دلار در ۵ گمرک استان اصفهان انجام پذیرفته که در مقایسه با سال قبل از نظر تعداد ۷۷درصد، از حیث وزن ۸۲درصد و ازلحاظ ارزش ۱۵۰درصد رشد داشته است.

مدیرکل گمرکات استان اصفهان با اشاره به تعطیل‌پذیر نبودن گمرکات استان با توجه به شیوع ویروس کرونا بیان کرد: در این ایام معاونان و روسای گمرکات و دوایر با حضور کامل و کارکنان گمرکات استان به‌صورت نوبت‌بندی مناسب با رعایت پروتکل‌های بهداشتی به خدمت‌رسانی به واحد تولیدی، صادرکنندگان و بازرگانان مشغول بوده‌اند. وی همچنین افزود: تمام درخواست‌های ارزیابی در محل واحدهای تولیدی استان پهناور اصفهان مورد موافقت واقع‌شده و ارزیابان و کارشناسان گمرکات استان با حضور در محل واحد تولیدی و حتی در خارج از وقت اداری و ایام تعطیل تشریفات صادرات را انجام داده‌اند.

وی در زمینه صادرات گمرک ذوب‌آهن گفت: در بهار امسال ۳۳میلیون و ۳۷۳ هزار دلار و به وزن ۵۲هزار تن تشریفات صادرات از طریق گمرک ذوب‌آهن انجام شده که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ازنظر ارزش ۱۴۴درصد و از لحاظ وزنی ۴۶درصد رشد داشته است.

مدیرکل گمرکات استان اصفهان همچنین افزود: میزان صادرات گمرک اختصاصی ذوب‌آهن در سال ۹۸ افزون بر ۷۴میلیون دلار و در سال گذشته ۸۴میلیون دلار بوده است.

وی اضافه کرد: این ارقام چشم‌گیر روند رو به رشد صادرات غیرنفتی و به‌خصوص محصولات فرآوری شده از سنگ‌آهن را نشان می‌دهد.

مدیرکل گمرکات استان اصفهان تصریح کرد: گمرک نقش موثر و هماهنگ‌کننده در زمینه تسهیل‌گری دارد تا از این مسیر فرآیند واردات و صادرات تسریع شود.

این مقام مسوول یکی از مانع‌زدایی‌های انجام ‌شده از تولید را حذف بخشنامه‌های خلق‌الساعه عنوان و اظهار کرد: چندی پیش تیک‌های صادراتی یا همان مجوز سیستمی صادرات را شاهد بودیم که سبب می‌شد کامیون‌ها در گمرک یا مرز متوقف شوند که این موضوع آسیب‌های فراوانی در پی داشت و خوشبختانه با حذف شدن این روند کنترل‌ها براساس سهم بازار و عرضه بورس لحاظ می‌شود.

کوهستانی پزوه خاطرنشان کرد: ذوب‌آهن اصفهان به‌عنوان فعال مجاز اقتصادی در گمرک شناخته‌شده است و در این راستا می‌تواند از تسهیلات و ضمانت‌نامه‌های یک‌ساله بهره‌مند شود.

در ادامه منصور یزدی‌زاده، مدیرعامل شرکت ذوب‌آهن اصفهان گفت: ذوب‌آهن اصفهان پایه‌گذار صنعتی شدن کشور بوده است و شایسته می‌دانم از مرحوم نیازمند که بانی راه‌اندازی این کارخانه عظیم در آن دوران بودند، یاد کنم.

وی افزود: نتایج بارز تاسیس ذوب‌آهن و کارنامه فعالیت این صنعت را امروز در بخش‌های مختلف کشور شاهد هستیم. بخش عظیمی از جمعیت کشور را سهامداران این شرکت تشکیل می‌دهند و هرگونه خدمت به این مجموعه مانند خدمت به اقتصاد کشور است و نقش مجموعه گمرک کشور در این زمینه پررنگ است. این مقام مسوول بیان کرد: صادرات از گمرک اختصاصی ذوب‌آهن بهبود خوبی را رقم‌ زده است؛ اما نیاز است برای ارتقای آن برنامه‌ریزی لازم انجام گیرد.

وی از تلاش‌ و خدمات شبانه‌روزی کارکنان گمرک جمهوری اسلامی ایران و به‌ویژه گمرکات استان اصفهان و گمرک اختصاصی ذوب‌آهن قدردانی کرد و افزود: با توجه به حجم فعالیت گمرک اختصاصی ذوب‌آهن امیدواریم ارتقای ساختار تشکیلاتی این گمرک هرچه زودتر مورد تصویب نهایی واقع شود. درضمن احداث یک ساختمان اختصاصی برای گمرک ذوب‌آهن نیز از جمله سایر مباحث مطرح‌شده در این نشست بود که با تاکید مدیرعامل شرکت مقرر شد این موضوع از سوی معاونت‌های خرید و فروش تا حصول نتیجه پیگیری شود.

محمدجعفر صالحی، معاون خرید ذوب‌آهن اصفهان نیز در این نشست با تشکر از مجموعه گمرکات استان اصفهان گفت: همکاری و تعامل بسیار خوبی با گمرک استان داریم و انتظارات ذوب‌آهن را در سطح بالایی اجابت کردند و این موضوع سبب شده است گمرک ذوب‌آهن به‌عنوان یک پایگاه کلیدی در واردات کالا نقش بسیار مهمی درروند خط تولید شرکت ایفا کند.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند