مدیرعامل آهن آنلاین در ابتدای این نشست در خصوص آینده بازار فولاد گفت: با توجه به مساله ۱۰میلیون تن صادرات فولاد و سرانه مصرف جهانی کمتر از ۵۰درصد در ایران، فاکتورهایی مانند مشکلات ارزآوری و نحوه عمل به پروژه‌های وعده داده‌شده توسط دولت، می‌توانند بر روند کسب‌وکارهای داخلی صنعت فولاد تاثیر بگذارند. طبق گفته بهراد منتظری: «اگر دولت بتواند مشکل ارز را حل کند، صادرات کم و مصرف داخلی بیشتر شود، این مساله برای کسب‌وکارهای داخلی فولاد تاثیر مثبت دارد. سازمان‌های برنامه ‌و بودجه، صمت، بانک مرکزی و حتی سیاست خارجه در تحقق این امر، موثر هستند.» وی همچنین در پاسخ به این سوال که در سال پیش‌رو آیا قیمت فولاد و محصولات آن افزایش می‌یابد، گفت: این مساله به سه پارامتر صادرات، نرخ ارز و تولید داخل برمی‌گردد و با توجه به اینکه مشکل تولید داخلی وجود ندارد و با فرض صادرات ثابت، اگر نرخ ارز تغییری نکند، انتظاری برای افزایش قیمت فولاد نیست. مدیرعامل آهن آنلاین در پاسخ به این پرسش که آیا برنامه‌های صادراتی و تولید بیش از ۸۰۰ هزار مسکن ریاست جمهوری جدید قابلیت اجرا دارد، بیان کرد: به‌عنوان یک فعال اقتصادی معتقدم، اجرای پروژه‌های مطرح‌ شده توسط ریاست جمهوری ارتباط مستقیمی با حل مشکلات ارزی و بانکی، تحریم‌ها و برجام دارد. همچنین چینش کابینه وزرا در دولت جدید، به‌خصوص وزرایی که در وزارت اقتصاد، امور خارجه، صمت و همچنین بانک مرکزی به صندلی قدرت تکیه می‌زنند، در عملیاتی شدن پروژه‌ها تاثیر مستقیمی دارد.

 چشم‌انداز آهن آنلاین ورود به بورس است

مدیرعامل آهن آنلاین در ادامه افزود: در بازار امروز، سرعت یکی از فاکتورهای اصلی فعالیت‌های تجاری است، آهن آنلاین علاوه بر سرعت در فناوری نیز پیشتاز است، این شرکت علاوه بر فعالیت‌های کنونی، ارائه خدمات به تامین‌کننده را نیز در دستور کار قرار داده‌ است.

منتظری افزود: تامین مالی و شفافیت ازجمله مهم‌ترین مزیت‌های بورس است، عرضه آهن آنلاین در بورس، ازجمله برنامه‌های چشم‌اندازی این شرکت است.

 فاصله گرفتن از تصمیمات خلق‌الساعه پیشران توسعه

وی در ارتباط با درخواست از ریاست جمهوری منتخب نیز گفت: از دولت جدید درخواست داریم پوپولیستی رفتار نکند، چراکه این‌گونه عملکردها با ایجاد موانع بر سر راه توسعه، پیشبرد فعالیت‌های زیرساختی را به تعویق می‌اندازد و به اقتصاد و تولید آسیب می‌زند.

مدیرعامل آهن آنلاین با اشاره به آفت دستورالعمل‌های ناگهانی بر صاحبان صنایع به صدای بورس گفت: دولت باید از تصمیمات خلق‌الساعه بپرهیزد و با عملکرد شفاف، توسعه زیرساخت‌ها را در دستور کار خود قرار دهد، مردم نیز باید صبور باشند و بدانند به ثمر نشستن فعالیت‌های عمرانی و توسعه‌ای نیاز به زمان دارد. تلاش باید سرلوحه کار همه باشد، دانشجویان ایرانی نیز همچون دانشجویان سایر کشورها باید در کنار تحصیل، کار کنند، به‌جای توقع از دولت، فرهنگ کار کردن در دوره دانشجویی باید جا بیفتد، رسانه‌ها نیز در این فرهنگ‌سازی باید کمک کنند. وی با اشاره به اهمیت صادرات گفت: در حال حاضر بیلت و شمش فولادی ایران به جنوب شرق آسیا صادر می‌شود، افزایش صادرات ارتباط مستقیمی با حل مساله برجام و اصلاح قوانین صادراتی دارد.

 انتظارات آهن آنلاین از دولت جدید در مقابل چالش‌ها

همچنین رئیس هیات‌مدیره آهن آنلاین در این نشست خبری، تبدیل ‌شدن آهن آنلاین به هلدینگ را یکی از مهم‌ترین برنامه‌های این شرکت عنوان کرد و گفت: نه به امید دولت هستیم و نه درخواستی از دولت داریم چرا که منطقی نیست، دست بخش‌خصوصی به سمت دولت دراز باشد. ۱۲ سال پیش آهن آنلاین ایجاد شد و سعی می‌کنیم خود را با شرایط وفق بدهیم و در شرایط کنونی پیشرفت کنیم.

بهنام کیامرزی در پاسخ به بحث درخواست و انتظار مجموعه‌ای مانند آهن آنلاین از دولت در برابر چالش‌های صنعت فولاد اذعان داشت از دولت و رئیس‌جمهوری جدید انتظاری ندارد! او خاطرنشان کرد مجموعه آهن آنلاین بر پایه این نگاه استوار است که باوجود مشکلات، این سازمان چه مشکلی را می‌تواند به چه روشی اصلاح کند. نکته دیگری که اشاره شد، این بود که دولت بهتر است به اصلاح زیرساخت‌ها که مساله مهم و زمان‌بری است بپردازد و همچنین معضل دخالت بیش‌ از حد دولت ایران در اقتصاد نسبت به سایر کشورها هم مطرح شد.

 الگوبرداری از شرکت‌های موفق بین‌المللی

رئیس هیات‌مدیره آهن آنلاین افزود: در آهن آنلاین کارمند نداریم و تمام کارکنان در این شرکت، شریک هستند، تلاش کردیم همچون شرکت‌های موفق بین‌المللی آهن آنلاین را مدیریت کنیم و بر همین اساس بالاترین سطح رفاهی (ازجمله بیمه تکمیلی، کافی‌شاپ، اتاق استراحت)‌ برای همکاران این شرکت در هم‌اکنون و در آینده نظر گرفته‌ شده است.

 برنامه‌های توسعه‌ای آهن آنلاین

وی اظهار کرد: گسترش انبار آهن آنلاین ازجمله برنامه‌های توسعه‌ای این شرکت است. با این طرح توسعه‌ای، آهن آنلاین در بخش فروش به واردکنندگان بزرگ کمک می‌کند  و به نحوی مسوولیت فروش محصولات را خود به عهده می‌گیرد.

کیامرزی ضمن بیان این مساله که خدماتی که شرکت آهن آنلاین ارائه می‌دهد مثل انباری منظم، آنلاین، کنترل کیفیت کالاها و رصد جزئیات کالایی قوی است افزود: ایجاد پایگاهی برای فروش محصولات در دستور کار مجموعه ما وجود دارد.

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند