Untitled-1

پروژه کولا دیویژن مربوط به شرکت

Norilsk Nickel (Nornickel) روسیه که شامل پنج معدن عملیاتی است، مقام اول را در لیست 10 عملیات معدنی بزرگ نیکل به خود اختصاص داده است. قطب تصفیه نیکل این شرکت که در شبه‌جزیره کولا و در نزدیکی مرزهای نروژ و فنلاند واقع ‌شده است، یک مجتمع بزرگ است که از معادن Severny و Kaula-Kotselvaara تغذیه می‌شود. کولا تا سال 2020 با تولید 172 هزار تن ، رهبر بازار جهانی نیکل است و این شرکت در سال 2019 نیز 166 هزار تن نیکل تولید کرده بود. این در حالی است که شرکت Nornickel با توجه به ردپای محیطی خود، متعهد شده است که طی 5 دهه آینده حدود 5میلیارد دلار برای پاک‌سازی خطوط معدنکاری در شبه‌جزیره کولا سرمایه‌گذاری کند.  عملیات معدنکاری BHP  با نام «نیکل‌وست»، با سه معدن بزرگ استخراج‌کننده نیکل، در جایگاه دوم این فهرست قرار دارد. سنگ معدن دارای سولفید کم از معدن کوه کیت که یک معدن روباز نیکل در استرالیای غربی است استخراج می‌شود ، درحالی‌که سنگ معدن نیکل سولفید با عیار بالا از معادن زیرزمینی کلیفز و لینستر و معدن روباز راکیز ریوارد استخراج می‌شود. شرکت BHP با خرید بسیاری از واحدهای نیکل در استرالیای غربی، در حال گسترش صنعت نیکل خود است. این در حالی است که تولید سال گذشته این شرکت بیش از  75 هزار تن بود و این میزان در سال 2019 حدود 66 هزار تن بوده است.

در مکان سوم برترین پروژه‌های استخراج نیکل، عملیات معدنی Sorowako قرار دارد، جایی که شرکت Vale از سال 1968 در معادن و تأسیسات فرآوری خود در نزدیکی Sorowako در جزیره Sulawesi، نیکل تولید می‌کند.

تولیدات این معدن ، تحت پیمان‌های بلندمدت برای تصفیه به فروش می‌رسد. مساحت کل این پروژه 190 هزار و 509 هکتار است و میزان تولید آن در سال 2019 بیش از  68 هزار تن بوده و در سال 2020 به 72 هزار تن رسیده است. معدن ریو توبا متعلق به شرکت نیکل آسیا واقع در استان پالاوان در فیلیپین، با تولید 65 کیلوتن در سال 2020 مقام چهارم این لیست را به خود اختصاص داده است. این عملیات معدنکاری روباز، سنگ معدن ساپرولیت و لیمونیت صادر می‌کند و سنگ معدن لیمونیت و خدمات معدنی غیر استخراجی را به کارخانه همجوار خود، Coral Bay HPAL ارائه می‌دهد. میزان تولید این معدن در سال 2019 بیش از  73هزار تن بوده و در سال 2020 با افت مواجه شده است، اما در جایگاه 5 پروژه عملیات نیکل یکپارچه  Sudbury مربوط به شرکت گلنکور قرار دارد که متشکل از معدن فریزر، معدن نیکل ریم، آسیاب استراتکونا و واحد ذوب Sudbury است. این شرکت معدنکاری بین‌المللی از سال 1928 در حال استخراج سنگ معدن نیکل و مس در منطقه Sudbury است. این امکانات در 60 کیلومتری منطقه‌ای موسوم به حوزه Sudbury گسترش‌یافته‌اند. میزان تولید این معدن در سال‌های 2019 و 2020 به ترتیب بیش از  60 و 57 هزار تن بوده است.

به‌طورکلی بقیه 10 پروژه معدنکاری برتر عبارتند از: عملیات فرونیکل شرکت ارامت واقع در کالدونیای جدید با پنج معدنی  عملیاتی، عملیات صدساله Sudbury متعلق به شرکت واله با پنج معدن، عملیات معدنی مورین مورین در استرالیا توسط گلنکور، پروژه معدنی روباز سررو ماتوزو در کلمبیاو عملیات معدن خلیج‌ویوسی متعلق به شرکت واله در کانادا. همچنین پروژه  Barro Alto متعلق به شرکت آنگلوامریکن در برزیل با تولید 35 هزار تن، رتبه یازدهم را به خود اختصاص داده و در جایگاه  دوازدهم نیز عملیات نیکل-مس-کبالت  Novaمربوط به شرکت IGO در غرب استرالیا با تولید 83/ 33 هزار تن قرارگرفته است.