هارمونی چیست و با چه هدفی خلق‌شده است؟

به بیان ساده هارمونی، سیستم‌ عاملی با هسته‌ای متفاوت از کلیه سیستم‌عامل‌های موبایلی (ازجمله اندروید و iOS) است که تا به امروز دیده‌ایم؛ اما این متفاوت بودن در ذات و بن‌مایه اولیه دلیل آن نمی‌شود که کاربر با ظاهری متفاوت در دستگاه خود روبه‌رو شود. به‌ عنوان ‌مثال، ممکن است ظاهر رابط کاربری یک گوشی دارای سیستم‌عامل هارمونی با ظاهر یک گوشی با سیستم‌عامل اندروید تفاوت اندک و نه‌چندان ملموسی داشته باشد. هوآوی تلاش کرده با توسعه یک سیستم‌عامل جامع، بستری را فراهم کند که کلیه دستگاه‌های هوشمند دارای نمایشگر بتوانند بدون واسطه و بدون نیاز به مترجم، با هم ارتباط برقرار کنند. این برقراری ارتباط مزایای بسیاری دارد که شاید مهم‌ترین آنها برای کاربر، یکپارچگی نرم‌افزاری باشد. در واقع هنگامی‌ که یک توسعه‌دهنده برنامه‌ای را برای سیستم‌عامل هارمونی بسازد، می‌توان از آن برنامه روی گوشی، تلویزیون، ساعت هوشمند و کلیه دستگاه‌های دیگری که سیستم‌عامل هارمونی روی آنها نصب‌شده، استفاده کرد. بستری امن که ویژگی‌های پرارزشی مانند عملکرد روان و بهینه را ارائه می‌کند. شرکت هوآوی پس از مراسم معرفی نسخه ۰ / ۲ هارمونی فهرستی بلند بالا از گوشی‌های خود که می‌توانند به سیستم‌عامل هارمونی به‌روز شد و از آن استفاده کنند منتشر کرد. با وجود این توضیحات همچنان سوالات مهمی در مورد سیستم‌عامل هارمونی وجود دارد که در ادامه تلاش می‌کنیم به مهم‌ترین آنها پاسخ دهیم.

 چه قابلیت‌های جدیدی با به‌روزرسانی گوشی به HarmonyOS ۲.۰ ارائه می‌شوند؟

سیستم ‌عامل هارمونی برخی قابلیت‌های اختصاصی را در اختیار کاربران گوشی‌های هوشمند می‌گذارند که در ادامه به مهم‌ترین آنها اشاره می‌کنیم: مرکز کنترل جدید: بخشی ویژه برای کنترل کلیه دستگاه‌های هوشمند که از سیستم‌عامل هارمونی استفاده کرده یا با آن سازگارند. با استفاده از این بخش، گوشی هوشمند شما به یک ابر دستگاه (Super Device) تبدیل‌شده که با آن هر دستگاه (هوشمند هارمونی) دیگری را می‌توان کنترل کرد. صفحه خانگی جدید: در صفحه خانگی رابط کاربری هارمونی با کشیدن انگشتان به بالا روی آیکون هر نرم‌افزار می‌توان سرویس ویجت اختصاصی با آن را ساخت که دسترسی آسان‌تر به ویژگی‌های نرم‌افزار را میسر می‌کند. با لمس هر قسمت خاصی از صفحه خانگی نیز می‌توان این ویجت‌ها را مخفی کرد. یکپارچگی سرویس‌ها: می‌توان در پلت‌فرم هارمونی سرویسی واحد برای یک کاربرد خاص تعریف کرد و آن را بین ابزارهای مختلف با این سیستم‌عامل جابه‌جا کرده و مورد استفاده قرار داد. کارآیی درنهایت توان: هوآوی با رونمایی از هارمونی موتور پردازش گرافیکی ویژه DGraphicEngine را معرفی کرد که به دستگاه‌ها اجازه می‌دهد نسبت به رابط کاربری EMUI قدیمی، عملکردی بسیار بهتر و باکیفیت‌تر داشته باشند. این افزایش قدرت با بهینه‌سازی مثال‌زدنی و کاهش مصرف باتری دستگاه همراه خواهد بود. درواقع با سیستم‌عامل هارمونی می‌توان رویای دستگاه همیشه آنلاین در طول یک روز را تحقق‌ بخشید و هر دستگاه هوشمند را برای مدت حداقل ۳ سال، بدون کوچک‌ترین افت عملکردی نسبت به‌روز اول خرید، مورد استفاده قرار داد. اکوسیستم امن: ساختارسازی هوشمندانه و طبقه‌بندی ‌شده هارمونی این امکان را فراهم می‌کند که هر کاربر از امنیت اطلاعات خود و دسترسی اختصاصی مطمئن باشد. حالت جدید Pure Mode نیز به کاربر کمک می‌کند تا همه نرم‌افزارها و سرویس‌ها را تحت کنترل کامل و امن خود نگه دارد.

 زمان عرضه و دستگاه‌های مشمول طرح به‌روزرسانی هارمونی؟

از روز دوم ژوئن ۲۰۲۱ (۱۲ خرداد ۱۴۰۰) کلیه گوشی‌های سری میت ۴۰، سری میت ۳۰، سری P۴۰، Mate X۲ و تبلت‌های سری MatePad Pro می‌توانند به نسخه بتاHarmonyOS ۲ به‌روز شوند. علاوه بر دستگاه‌های فوق بیش از ۱۰۰ گوشی، تبلت و نمایشگر هوشمند هوآوی شامل گوشی‌های سری میت ۲۰، سری P۳۰، سری نوا ۸، سری نوا ۶ و تلویزیون‌های سری Vision S نیز از اواسط خرداد ۱۴۰۰ به‌روزرسانی هارمونی او اس ۲ بتا را دریافت خواهند کرد. برخی از دستگاه‌های برند آنرا که قبل از پایان سال ۲۰۲۰ راهی بازار شده‌اند نیز می‌توانند به لیست فوق اضافه شوند که لیست کامل آنها در وب‌سایت هوآوی اعلام خواهد شد.

 برنامه به‌روزرسانی سیستم‌عامل هارمونی ۲ در خارج از چین چگونه است؟

دستگاه‌هایی مانند ساعت‌های هوشمند سری HUAWEI Watch ۳ و تبلت‌‌های سری MatePad Pro به‌صورت پیش‌فرض با سیستم‌عامل هارمونی در خارج از چین عرضه می‌شوند. آیا به‌روزرسانی به هارمونی، یک گزینه اختیاری برای کاربران است و امکان بازگشت به EMUI پس از به‌روزرسانی وجود دارد؟ تصمیم به‌روزرسانی دستگاه به‌صورت کامل با خود کاربر است. اگر کاربری پس از به‌روزرسانی به HarmonyOS ۲ به این نتیجه برسد که دیگر تمایلی به استفاده از آن ندارد می‌تواند به‌راحتی دستگاه خود را به EMUI بازگرداند. این راهکار به‌سادگی با استفاده از نسخه پشتیبانی که از طریق نرم‌افزار HiSuite تهیه‌شده یا دیگر راهکارهای هوآوی ممکن است. البته در هر حالت به کاربران پیشنهاد می‌شود از اطلاعات خود نسخه پشتیبان تهیه کنند.

 آیا اطلاعات نرم‌افزارهای کاربران پس از به‌روزرسانی از EMUI به HarmonyOS ۲ تحت تاثیر قرار می‌گیرند؟

برای حفاظت از محتوا و اطلاعات دیجیتال کاربران، بستر جدید به نرم‌افزارهای اندرویدی نیز اجازه اجرا روی دستگاه‌های بر پایه  HarmonyOS ۲ را می‌دهد. همچنین هوآوی از قوانین صدور مجوزهای منبع باز در این زمینه نیز پیروی می‌کند. این به آن معناست که کاربران پس از به‌روزرسانی به هارمونی مشکلی بابت استفاده از نرم‌افزارهای اندرویدی خود نخواهند داشت.

 آیا سیستم‌عامل هارمونی ۲ روی دستگاه‌های غیر هوآوی نیز قابل‌نصب است؟

سیستم‌عامل HarmonyOS ۲ نسخه‌ای تجاری، توسعه داده‌ شده روی پروژه متن‌باز OpenHarmony ۲.۰ بوده که به‌صورت پایه برای استفاده روی دستگاه‌های هوشمند طراحی‌شده است. این به آن معنا است که توسعه‌ دهندگان ثالث یا شرکت‌های دیگر نیز می‌توانند با استفاده از ابزارهای پروژه متن‌باز OpenHarmony که توسط بنیاد OpenAtom پشتیبانی می‌شود، نسبت به ساخت نسخه اختصاصی برای دستگاه‌های موردنظر خود اقدام کنند و هیچ محدودیتی در این زمینه وجود نخواهد داشت.

 

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند