فردین علیمیرزایی افزود: طی دو ماه نخست سال ۱۴۰۰، تولید شرکت ورق خودرو نسبت به مدت مشابه سال قبل بیش از ۲ / ۲ برابر افزایش ‌یافته است. درصورتی‌که میزان تولید تا پایان خرداد به همین منوال پیش رود، تولید در سه ماه نخست سال جاری حدود ۳ / ۲ برابر بیش از مدت مشابه سال گذشته خواهد بود. عمده افزایش تولید در این مدت به انواع ورق‌های خودرویی اختصاص داشت و مابقی تولید نیز بیشتر به گریدهای تجاری برای مصارف داخلی همچون لوازم‌خانگی، ساختمانی، صنعتی و صادرات تعلق یافت.

مدیر بهره‌برداری شرکت ورق خودرو چهارمحال و بختیاری تاکید کرد: عملکرد شرکت ورق خودرو در سه ماه نخست سال بسیار مطلوب بوده و تقریبا ۷۲ هزار تن تولید به ثبت رسیده است که این میزان تولید در سه ماه نخست سال، بالاترین رکورد ثبت‌شده در تاریخ فعالیت شرکت محسوب می‌شود.

علیمیرزایی خاطرنشان کرد: اصلی‌ترین برنامه‌ای که شرکت ورق خودرو برای سال‌جاری در نظر گرفته است، طرح توسعه بوده تا بتواند ورق‌های رویه خودرو را نیز برای نخستین بار در کشور تولید کند زیرا این ورق نیاز اصلی خودروسازان در کشور بوده و در حال حاضر این ورق‌ها از خارج تامین می‌شوند. ضمن اینکه تولید ورق رویه خودرو به افزایش کیفیت خودروها نیز خواهد انجامید. این ورق‌ها برای مصارف نمایان و رویه خودرو تولید می‌شوند.

وی ابراز امیدواری کرد: این طرح طی سه ماه آینده اجرا شده و پس از اجرای این طرح، محصولات شرکت ورق خودرو برای تولیدات جدید کیفی‌تر می‌‎شود و هم اینکه میزان بیشتری از تولیدات به ورق‌های خودرویی دارای ارزش‌افزوده بیشتر اختصاص خواهد یافت.

مدیر بهره‌برداری شرکت ورق خودرو در خصوص انواع گریدهای ورق گالوانیزه عنوان کرد: گریدهای تجاری ورق گالوانیزه به‌ویژه برای نوع صادراتی شامل DX۵۱  و DX۵۲ است. البته گرید مورد مصرف صنایع لوازم‌خانگی عموما ورق‌های کششی نیز هستند که این گریدها شامل DX۵۳ و DX۵۴ می‌شود. برای ورق‌های خودرویی نیز عمدتا گریدهای DX۵۴ به کار می‌رود که نوع کششی هستند و علاوه بر این، ورق آلیاژی نیز با گرید  HSLA به صنایع خودرویی داده می‌شود. همچنین گریدهای DP و BH نیز در حال تست برای استفاده در خودروسازی است.

وی ادامه داد: شرکت ورق خودرو قابلیت تولید ورق‌هایی باضخامت ۴ / ۰ تا ۲ میلی‌متر و عرض ۸۰۰ تا یک هزار و ۸۸۰ میلی‌متر را دارد که با توجه به بازه قابل‌توجه ضخامت و عرض ورق‌های تولیدی، این موضوع یکی از قابلیت‌های مهم شرکت ورق خودرو به شمار می‌رود و ورق خودرو با توجه به سفارش مشتریان می‌تواند ابعاد و ضخامت‌های متنوعی را برای آنها تولید کند.

علیمیرزایی با اشاره به پوشش فلز روی ورق گالوانیزه و قابلیت‌های شرکت ورق خودرو تصریح کرد: از استانداردهای اصلی در تولید ورق گالوانیزه استاندارد EN و JIS  بوده که در شرکت ورق خودرو بر اساس استاندارد EN  کنترل و طبقه‌بندی محصول انجام می‌شود. در این رابطه شرکت ما می‌تواند پوشش گالوانیزه را از ۶۰ گرم بر مترمربع تا ۳۶۰ گرم بر مترمربع برای هر طرف ورق انجام دهد.

مدیر بهره‌برداری شرکت ورق خودرو ادامه داد: پوشش سبک گالوانیزه و کمتر از ۱۰۰ گرم بر مترمربع معمولا برای ورق‌های رنگی دارای کاربرد در صنایع مختلف استفاده می‌شود. در همین حال برای صنایع خودرو، ورق معمولا ۱۴۰ گرم بر مترمربع پوشش گالوانیزه داده می‌شود. ضمن اینکه گریدهای خاص ورق‌های گالوانیزه به‌طور مثال برای ساخت سوله‌های بدون ستون و قوس‌های بزرگ برای استفاده در شرایط نامناسب جوی دارای رطوبت، دمای بالا و بارندگی زیاد، معمولا بیش از ۲۷۰ گرم بر مترمربع گالوانیزه می‌شوند.

علیمیرزایی در مورد اقدامات شرکت ورق خودرو برای افزایش بهره‌وری بیان کرد: شرکت ما در رابطه با بهره‌وری نقشه استراتژی دارد که آن را اجرا کرده است. کلیاتی که در این راستا وجود دارد، نیازها و انتظارات ذی‌نفعان، نقاط قوت و ضعف کلیدی، فرصت‌ها و تهدیدات کلیدی شناسایی‌ شده‌اند. در حوزه بهره‌برداری نیز این مسائل با جزئیات شناسایی و تبیین شده‌اند.

وی افزود: برای افزایش بهره‌وری و برنامه استراتژیک شرکت اهدافی تعیین شده است. برای این منظور، افزایش کمی و کیفی محصولات، بهبود عملکرد پشتیبانی فنی و بهینه‌سازی مصارف مواد، انرژی و آب با جزئیات در برنامه‌های حوزه بهره‌برداری شرکت گنجانده و به آن عمل می‌شود. در بخش بهره‌برداری شاخص‌هایی برای بهره‌وری تعریف کردیم که قابل ‌اندازه‌گیری باشند. برای رسیدن به این اهداف نیز پروژه‌ها و اقداماتی تعریف ‌شده که ازجمله آنها می‌توان به طرح توسعه تولید ورق رویه خودرو و طرح توسعه فاز ۲، استقرار نظام برنامه‌ریزی تولید میان‌‌مدت و بلندمدت، پروژه راه‌اندازی حوضچه مذاب شماره ۲، استقرار نظام TPM برای بهبود عملکرد پشتیبانی فنی و تولید، استقرار نظام مدیریت انرژی برای پساب با استاندارد ایزو ۵۰۰۰۱ اشاره کرد تا بتوانیم به تعالی عملیات در سطوح بالاتر دست ‌یابیم.

 اهداف سال‌جاری

مدیر بهره‌برداری شرکت ورق خودرو درباره اهداف کمی و کیفی سال‌جاری این شرکت تصریح کرد: بهبود عملکرد فنی و پشتیبانی تولید برای سال جاری با شاخص‌های کلیدی موجود تعریف ‌شده است. در همین حال بهینه‌سازی مصارف انرژی و آب در اهداف امسال قرار دارند که در این رابطه به‌کارگیری نظام مدیریت انرژی در دستور کار قرار دارد.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند