پروژه‌ای که به گفته مدیر مجتمع در سه حوزه معدن، کارخانه و زیر ساخت به دستاوردهای قابل‌توجهی دست‌یافته است و به‌رغم شرایط تحریم، تمام تجهیزات آن تامین، و از همه مهم‌تر تامین مالی پروژه در بازه‌های زمانی مختلف، به بهترین شکل انجام ‌شده است. امین صفری اعتقاد دارد؛ پروژه سرب و روی مهدی‌آباد، نمونه بارز مشارکت دولت و بخش خصوصی واقعی است. در ادامه برای انعکاس برنامه‌ها، دستاوردها و جدیدترین خبرهای طرح فوق، گفت‌وگویی را با وی ترتیب داده‌ایم که مشروح آن را در ادامه می‌خوانید:

 سرب و روی مهدی‌آباد چند سالی به دلایل مختلف، پروژه بر زمین‌مانده معدن و صنایع معدنی کشور محسوب می‌شد. اما امروز شاهد شتاب در اجرای برنامه‌ها هستیم و به‌نوعی همگرایی ملی برای راه‌اندازی آن رخ‌داده است. توسعه در مهدی‌آباد از چه زمانی آغاز شد؟

ایمیدرو مطابق مقررات و قوانین در سال ۹۵ سرمایه‌گذاری در معدن مهدی‌آباد را به‌عنوان بزرگ‌ترین ذخیره سرب و روی کشور برای سرمایه‌گذاری، تامین مالی و اجرای عملیات معدنکاری، احداث کارخانه‌ها و تامین زیرساخت‌های موردنیاز، طی یک فراخوان عمومی و بین‌المللی به مزایده گذاشت که با استقبال چشمگیر متقاضیان روبه‌رو شد و طی یک فرآیند رقابتی، کنسرسیومی متشکل از پنج شرکت برنده این مزایده شدند.

پس ‌از آن مطابق قرارداد و با موافقت رسمی کلیه اعضای کنسرسیوم شرکت پروژه‌ای به نام شرکت پیشگامان صنعت سرب و روی مهدی‌آباد برای اجرای قرارداد تاسیس و طی یک الحاقیه قرارداد مربوط به شرکت مذکور منتقل شد.

از سال ۹۶ مطالعات دوره پیشبرد و سپس عملیات اجرایی آغاز شد و در این زمینه ایمیدرو وظیفه قانونی خود را به نحو مطلوبی انجام داده است.

‌ در حال حاضر پروژه در چه وضعیتی قرار دارد و چه عملکردی در حوزه‌های استخراج، تولید و تامین تجهیزات داشته‌اید؟

آخرین وضعیت پیشرفت طرح بزرگ مهدی‌آباد در سه بخش معدن، کارخانه‌ها و زیرساخت قابل‌بررسی است.

این پروژه روی زمین‌مانده که اجرای آن ده‌ها سال به دلایل مختلف ازجمله نیاز به سرمایه‌گذاری بسیار کلان، مشکلات فنی ازجمله تامین آب، دانش فنی و عیار کم ماده معدنی و... به تعویق افتاده بود؛ طی چهار سال اخیر اقدامات جدی در راستای بهره‌برداری از آن صورت گرفته است که حاصل مدل واگذاری و رفع موانع و مشکلات بخش خصوصی از سوی ایمیدرو بوده است.

در بخش معدن هم‌اکنون ۷۷میلیون تن استخراج و باطله‌برداری صورت گرفته است و ۱۸۰متر پیشروی در عمق داشته که حدود ۷ میلیون تن مواد معدنی اکسیدی استخراج ‌شده و دسترسی به مواد معدنی قابل‌استفاده در کارخانه سولفیدی نیز محقق شده است. به این ترتیب یکی از مشکلات معدن مهدی‌آباد که قرارگیری ماده معدنی در عمق بوده حل‌شده است.

در بخش کارخانه‌ها، عملیات احداث در سه فاز برنامه‌ریزی‌شده است که دو فاز نخست، برای تولید ۴۰۰ هزار تن کنسانتره سولفیدی و فاز سوم مربوط به استحصال از خاک اکسیدی است.

ظرفیت تولید کارخانه‌ها با راه‌اندازی کامل فازهای این پروژه، سالانه ۸۰۰ هزار تن کنسانتره روی با عیار حداقل ۳۵ درصد یا معادل آن به‌عنوان محصول اصلی و تولید ۸۰ هزار تن متریک کنسانتره سرب- نقره با عیار ۶۰درصد سرب به‌عنوان محصول جانبی خواهد بود.

در حال حاضر برنامه فاز نخست پروژه برای احداث کارخانه‌ای با خوراک ۲ میلیون تن ورودی و معادل ۲۰۰هزار تن محصول کنسانتره روی با ۶۰درصد پیشرفت فیزیکی به‌سرعت در حال اجرا است. توضیح اینکه همین فاز نخست بزرگ‌ترین پلنت کنسانتره سرب و روی کشور است.

در این بخش کلیه تجهیزات همچون سنگ‌شکن‌ها، آسیا، خط فلوتاسیون و... از بهترین برندهای جهان تامین و پس از بتن‌ریزی و ایجاد استراکچر نصب ‌شده است. حجم بالای ورودی موجب شده کلیه تجهیزات با اسکیل بسیار بزرگ و حجم کار بسیار سنگین روبه‌رو شود، به‌طوری‌که ۲۵ هزار مترمکعب بتن‌ریزی برای فاز اول نشان‌دهنده این موضوع است. همچنین تجهیزات مربوطه ازجمله آسیاب گلوله‌ای نصب‌شده ازجمله بزرگ‌ترین تجهیزات صنایع معدنی کشور است.

 با توجه به بحران کم‌آبی در کشور و استان یزد، به‌طور حتم یکی از مشکلات اصلی پروژه، تامین آب خواهد بود. در این خصوص چه اقداماتی صورت گرفته است؟

در بخش زیرساخت نیز خط انتقال آب به طول ۱۰۰ کیلومتر با دبی ۱۰۰ لیتر بر ثانیه از محل تصفیه‌خانه پساب یزد وارد سایت خواهد شد که در حال حاضر بیش از ۹۵ کیلومتر آن اجرا شده است و ایستگاه‌های پمپاژ (سه ایستگاه) در حال ساخت است. این خط بهمن امسال، پیش از راه‌اندازی کارخانه به بهره‌برداری می‌رسد  و مهم‌ترین مشکل مهدی‌آباد را که تامین آب موردنیاز بوده است حل می‌کند.

در بخش برق نیز اقدامات اولیه از جمله پرداخت حق انشعاب و مجوزهای لازم و مطالعات مربوطه به‌طور کامل انجام و پیمانکار احداث پست و خط انتقال برق انتخاب است. در حال حاضر پست برق در حال احداث است. سفارش ساخت ترانسفورماتور مربوطه داده شده و به‌زودی برای نصب به محل مربوطه منتقل می‌شود.

 چه میزان سرمایه‌گذاری در این طرح ملی صورت گرفته است و با راه‌اندازی آن، برای چند نفر اشتغال ایجاد خواهد شد؟

کل سرمایه‌گذاری موردنیاز حدود یک میلیارد دلار ارزیابی می‌شود که در فاز اول تاکنون بیش از ۴هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری صورت گرفته است و مطابق برنامه فاز نخست در انتهای سال ۱۴۰۰ به بهره‌برداری می‌رسد. با راه‌اندازی این طرح، بیش از ۲ درصد فلز محتوی روی دنیا در مهدی‌آباد تولید خواهد شد. تاکنون بیش از ۵۰۰ نفر در این پروژه مشغول به کار شده‌اند که عمدتا بومی هستند. پس از بهره‌برداری پروژه، این رقم به ۱۵۰۰ نفر مستقیم می‌رسد.

 تامین مالی رکن اصلی پیشبرد اهداف پروژه است. با توجه به شرایط ویژه کشور به دلیل اعمال بی‌سابقه‌ترین تحریم‌ها، در این بخش چه اقداماتی انجام‌شده است؟

تاکنون کلیه موارد سهامداران مطابق قانون تجارت صورت گرفته و قطعا تامین مالی در زمان موردنیاز مهم‌ترین ویژگی سرمایه‌گذار بوده که در شرایط سخت تحریمی و اقتصادی کنونی به بهترین نحو انجام‌شده است. بنابراین هرگونه افزایش سرمایه یا ترکیب سهامداران متناسب با مشارکت در تامین مالی و مطابق قانون تجارت بوده و از موضوعات داخلی شرکت است که توسط بخش خصوصی به‌خوبی دنبال شده است.

 ترکیب سهامداران سرمایه‌گذار و میزان مشارکت آنها در افزایش سرمایه و تامین مالی را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

مجتمع سرب و روی مهدی‌آباد و ایمیدرو پیشرفت پروژه مطابق قرارداد را دنبال می‌کند و ترکیب سهامداران و نحوه مشارکت در افزایش سرمایه از مسائل داخلی شرکت سرمایه‌گذار است که تاکنون مطابق قانون تجارت پیش رفته است. مهم حجم تامین مالی در زمان مناسب است که در شرایط سخت کنونی به‌خوبی صورت گرفته و طی چند سال اخیر باوجود ریسک‌های بالای سرمایه‌گذاری در مهدی‌آباد به‌موقع تامین مالی صورت گرفته است که نتایج آن در پیشرفت فیزیکی و تامین زیرساخت‌های پروژه کاملا مشهود است.

 

این مطلب برایم مفید است
12 نفر این پست را پسندیده اند