مدیر برنامه‌ریزی و نظارت بر نگهداری و تعمیرات کارخانه ذوب‌آهن اصفهان با اشاره به اینکه اجرای پروژه‌های متعدد مربوط به اصلاح و بهینه‌سازی الگوی مصرف آب سابقه بلندمدتی در کارخانه ذوب‌آهن دارد، گفت: در سیستم قبلی برج‌های خنک‌کننده ایستگاه ریخته‌گری شماره ۵ با توجه به اتلاف قابل‌توجه آب و عدم تامین دمای موردنیاز، تصمیم به استفاده از فناوری‌های روز دنیا و جایگزینی با طرح‌های جدید در برج مذکور گرفته شد. در برج‌های جدید نصب‌شده که از نسل جدید برج‌های موجود در سطح کشور هستند، قابلیت داشتن مکانیزم تقطیرکننده یا کندانسه‌گیر و الیمیناتور (رطوبت‌گیر) و وجود آب‌بندها، تلفات آب و بخارهای  حاصل از فرآیند را کاهش داده و سطح اتلاف انرژی را به حداقل ممکن می‌رساند.

محمدرضا یزدان‌پناه اضافه کرد: تمامی عملیات یادشده ظرف مدت ۲۱ ‌روز شامل دمونتاژ تمام تجهیزات برج‌های قبلی و پیش مونتاژ قطعات و در نهایت نصب، تست و راه‌اندازی با موفقیت به انجام رسید و با اتمام عملیات فوق کارخانه ذوب‌آهن اصفهان به جمع چند کارخانه محدود دارنده برج‌های خنک‌کننده هیبریدی در کشور پیوست.

یزدان‌پناه تاکید کرد: با توجه به عدم حضور سوپروایزر کره‌ای به دلیل محدودیت‌های کرونایی عنوان‌شده از طرف وی، با نصب دوربین‌های آنلاین مداربسته در نقاط مختلف پروژه، تمام مراحل پروژه بدون حضور کارشناسان خارجی به‌صورت شبانه‌روزی و آنلاین کنترل شد و با بهترین کیفیت ممکن به اتمام رسید.

  «ذوب» به دارندگان برج‌های خنک‌کننده اضافه شد

مدیر مهندسی آب‌رسانی نیز در این خصوص گفت: برج‌های خنک‌کننده مربوط به ایستگاه ۵ به دلیل پایین بودن راندمان و پرت شدید آب و لرزش زیاد برج‌ها که قابل اصلاح نیز نبود همواره با مشکل بالا بودن درجه حرارت آب ارسالی به فولادسازی مواجه بود. بنابراین جهت رفع این مشکل و با بررسی‌های به‌عمل‌آمده و با نظر مدیریت امور فنی و برنامه‌ریزی تولید مقرر شد، برج‌های فوق تعویض شود، بنابراین با توجه به کوچک‌تر بودن این برج‌ها نسبت به سایر برج‌های خنک‌کننده در سطح کارخانه تصمیم به استفاده از برج‌های خنک‌کننده نوع هیبرید گرفته شد تا در صورت امکان روی سایر برج‌ها نیز مورد فوق به اجرا گذاشته شود.

مهرداد اسماعیلی در ادامه افزود: تمامی برج‌های خنک‌کننده موجود در کارخانه از نوع تر هستند که اساس کار برج‌های خنک‌کننده نوع تر تبخیر آب است، یعنی تبخیر آب در این نوع از برج‌ها باعث کاهش گرمای نهان آب می‌شود و مقدار تبخیر در برج‌ها بستگی به درجه حرارت آب ورودی و درجه حرارت آب خروجی و دبی آب ورودی به برج دارد که امکان کاهش تبخیر آب در برج‌ها نیست، مگر اینکه از برج‌های خنک‌کننده نوع هیبرید استفاده شود. وی تصریح کرد: اسناد مناقصه طراحی و ساخت و نصب و راه‌اندازی این نوع از برج‌ها که برای نخستین بار در کارخانه نصب می‌شود، تهیه و مناقصه برگزار و شرکت دونگ‌هی کره‌جنوبی با نمایندگی شرکت نیک‌انرژی در این مناقصه برنده و پس از عقد قرارداد و نقشه‌برداری از محل موجود، تجهیزات ساخته و در آبان ماه سال ۹۹ وارد کارخانه شد. شرکت مذکور گراف اجرایی نصب و راه‌اندازی را حدود ۳۵ روز ارائه کرده بود که طی جلساتی با این زمان موافقت نشد و با مذاکره با شرکت نیک‌انرژی و با بررسی نقشه‌های اجرایی و هماهنگی برای پیش‌مونتاژ بخشی از قطعات قبل از توقف ایستگاه، گراف ارائه‌ شده ۱۵ روز اعلام شد که کار دمونتاژ برج‌های قدیمی از ۲۵ اردیبهشت‌ماه با استقرار دو دستگاه جرثقیل ۹۰تن و ۳۰ تن آغاز شد و با توجه به محدود بودن فضای عملیاتی و به‌صورت سه شیفت و با نظارت مستمر، ۹ خرداد عملیات نصب به اتمام رسید و تجهیز و راه‌اندازی شد. مدیرعامل شرکت توسعه صنعت لنجان نیز در این رابطه گفت: اجرای پروژه کولینگ تاورهای A و B ایستگاه ریخته‌گری شماره ۵ با توجه به اعتماد مدیریت‌های آب‌رسانی و مهندسی نت به توان داخلی و قدرت اجرایی شرکت‌های زیرمجموعه در دو مقطع زمانی شامل پیش‌مونتاژ قطعات که امکان آماده‌سازی آن قبل از شروع فعالیت دمونتاژ و اجرای پروژه صورت گرفت، در فاز نهایی با توقف ایستگاه ریخته‌گری شماره ۵، عملیات دمونتاژ و نصب آغاز شد.

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند