مدیرعامل شرکت پشتیبانی و توسعه فناوری و نوآوری فولاد مبارکه گفت: پایه فعالیت این شرکت بر ۲ محور عمده استوار است؛ نخست کسب دانش فنی مربوط به تکنولوژی‌های خطوط تولید فعلی در گروه فولادمبارکه و کل کشور و بعد از آن دستیابی به آخرین نوآوری‌ها و تکنولوژی‌های صنعت فولاد جهان با هدف بومی‌سازی آنها است. به گفته امیر رحیمی ادامه داد: در مسیر دستیابی به تکنولوژی‌های جدید یا ارتقای تکنولوژی‌های موجود، یکی از برنامه‌های شرکت پشتیبانی و توسعه فناوری و نوآوری فولاد مبارکه، بهره‌مندی از توان متخصصان خبره، شرکت‌های دانش‌بنیان و شرکت‌های فنی مهندسی فعال در عرصه صنعت فولاد است. وی افزود: برای محقق شدن این امر ۲ روش تعریف شده است. حالت نخست، فراخوان عمومی است که در آن محورهای تخصصی صنعت فولاد از سنگ تا رنگ را  که در فولادمبارکه وجود دارد اعلام کرده‌ایم. محور بعدی، محورهای عمومی بوده و ممکن است شامل تکنولوژی‌هایی باشد که به لحاظ کاربردی در صنعت فولاد نیز کاربرد دارند.

مدیرعامل شرکت پشتیبانی و توسعه فناوری و نوآوری فولاد مبارکه تصریح کرد: در واقع فناوری‌های عمومی همچون اتوماسیون، ابزار دقیق و کنترل را که در صنعت فولاد نیز کاربرد دارند، محور قرار داده‌ایم تا شرکت‌های دانش‌بنیان و افراد متخصص ایده‌ها و طرح‌های خود را اعلام کنند و ما بعد از ارزیابی فنی و اقتصادی آنها، موارد مورد تایید را به حوزه سرمایه‌گذاری شرکت پشتیبانی و توسعه فناوری و نوآوری فولادمبارکه معرفی کرده تا روی این ایده‌ها و طرح‌ها سرمایه‌گذاری لازم به روش‌های متنوع صورت ‌گیرد .رحیمی خاطرنشان کرد: مزیت سرمایه‌گذاری شرکت پشتیبانی و توسعه فناوری و نوآوری فولاد مبارکه این است که به نوعی یک سرمایه‌گذاری ریسک‌پذیر را در این زمینه انجام می‌دهد و عملکرد آن در این محور از فعالیت خود مشابه با صندوق V.C است.

به گفته مدیرعامل شرکت پشتیبانی و توسعه فناوری و نوآوری فولاد مبارکه، فراخوان ایده/ طرح بخشی از فعالیت‌های این شرکت است که در حوزه فناوری‌های نوآورانه صورت می‌گیرد.

وی درباره میزان استقبال از فراخوان اعلام شده از سوی شرکت پشتیبانی و توسعه فناوری و نوآوری فولادمبارکه نیز افزود: معمولا این نوع فراخوان‌ها اقبال عمومی خوبی دارند، البته اگر تنها به صنعت فولاد محدود شود ممکن است تعداد طرح‌ها چندان زیاد نباشد، اما تعدادی که به تایید می‌رسند از حمایت ۱۰۰درصدی شرکت برخوردار خواهند شد. به گفته رحیمی، نوع دیگر سرمایه‌گذاری شرکت پشتیبانی و توسعه فناوری و نوآوری فولاد مبارکه مبتنی بر برگزاری استارت‌آپ استودیو است. در این حالت ما نیازهای فناورانه و نوآورانه خود را که منجر به ارتقای تکنولوژی یا توسعه تکنولوژی جدید می‌شود بر اساس تجارب موجود در شرکت فولاد مبارکه و شرکت‌های تولید گروه احصا کرده و عینا آنها را در قالب یک برنامه استارت‌آپ استودیو فراخوان می‌کنیم تا در این زمینه توان شرکت‌های دانش‌بنیان و فنی مهندسی کشور را برای رفع این نیازها به کمک بگیریم.

وی تصریح کرد: جدا از محور فراخوان‌ها و برگزاری استارت‌آپ استودیوها، مجموعه فعالیت‌های این شرکت ایجاد یک اکوسیستم فنی-دانشی برای پوشش و توسعه تکنولوژی صنعت فولاد در کشور است. این اکوسیستم در آینده نزدیک شامل شرکت‌های فنی مهندسی تخصصی، شرکت‌های دانش‌بنیان و متخصصان است که تحت مدیریت کلان این شرکت اهداف موردنظر را تعقیب می‌کند. بنابراین فعالیت شرکت پشتیبانی و توسعه فناوری و نوآوری فولاد مبارکه، یک فعالیت صرفا مدیریتی در حوزه تصاحب تکنولوژی است. مجموعه فعالیت‌های این شرکت در محور توسعه محصولات جدید با فناوری‌های نوین، فناوری‌های مربوط به اقتصاد چرخشی و کاهش مصرف انرژی و مواد اولیه را نیز شامل می‌شود.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند