به گزارش روابط عمومی سرمایه‌گذاری گروه مالی سپهر صادرات، در این یادداشت آمده است: این روزها بحث حمایت از بورس به طور جدی‌تری مطرح شده و تصمیمات مهمی نهایی یا پیشنهاد شده است که از این تصمیمات ۳مورد نهایی شده است و هفت مورد نیاز به تصویب سران سه قوه دارد.

تزریق منابع از صندوق توسعه ملی به صندوق تثبیت بازار و رفع ممنوعیت نهادهای مالی بازار سرمایه برای استفاده از تسهیلات بانکی در کنار صدور مجوز به شرکت‌های سرمایه‌گذاری و هلدینگ‌ها برای تامین مالی از طریق انتشار اوراق بدهی و صکوک برای خرید سهام در بازار (که خارج از این بسته حمایتی در هفته‌های گذشته اجرایی شده است) می‌تواند در قسمت تقاضا تحرکاتی را شکل دهد، اما نکته اصلی در خصوص انتشار اوراق بدهی و صکوک این است که منابع اصلی برای خرید این اوراق از خارج بازار سرمایه تامین شود.

بدیهی است چنانچه این شرکت‌ها اوراق خود را به شرکت‌های زیرمجموعه خود بفروشند یا به عبارتی این نهادهای مالی اوراق بهادار منتشر و برای نمایش موفقیت‌‌آمیز پذیره‌نویسی، شرکت‌های زیرمجموعه خود را مجبور به خرید اوراق منتشره خود کنند، اتفاقی نخواهد افتاد، بنابراین رمز موفقیت این امر، جذب منابع مالی خارج از بازار سرمایه یا حداقل جذب منابع از بانک‌ها است که به نوعی همان استفاده از تسهیلات بانکی برای خرید سهام در بازار سرمایه خواهد بود.

به نظر می‌رسد هسته اصلی این بسته حمایتی بانک‌ها، صندوق توسعه ملی و مالیات باشد. استفاده بهینه، صحیح و عالمانه از این سه منبع با نگاه به آینده و افق زمانی بلندمدت قطعا می‌تواند موفقیت‌آمیز باشد. امید است این بسته حمایتی ۷+۳ (۳مصوبه و ۷ پیشنهاد) بتواند با مدیریت صحیح منابع یادشده مرهمی برای فعالان بازار سرمایه باشد و بازار ما را نقد شونده و پرگردش کند. بدیهی است هر اندازه نقد شوندگی و سرعت معاملات افزایش یابد یک گام به کارآیی بازار نزدیک خواهیم شد و اثرات مثبت آتی آن در هر سه منبع مالی یادشده به وضوح قابل مشاهده خواهد بود.

این مطلب برایم مفید است
8 نفر این پست را پسندیده اند