درحالی سال ۱۴۰۰ از سوی مقام معظم رهبری به‌عنوان سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها نام‌گذاری شده است که بر این اساس حمایت و پشتیبانی از تولید و تدوین سیاست‌ها برای مانع‌زدایی بیش از پیش نیاز است تا در دستور کار قرار بگیرد. محسن‌زنگنه، عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی معتقد است: طرح بیمه توقف کسب‌وکار ناشی از پاندمی و اپیدمی به افزایش آرامش کسب‌وکار کمک کرده و مانع از کاهش رشد اقتصادی می‌شود. رئیس کمیته اصلاح ساختار بودجه مجلس و نماینده مردم تربت‌حیدریه از ضرورت حمایت دولتی از این طرح سخن می‌گوید و بیان می‌کند: دولت باید از بیمه‌ها حمایت کند و با تعامل بین دولت و شرکت‌های بیمه، صندوقی ایجاد شود و بخشی از ریسک شرکت‌های بیمه در مباحث مربوط به اپیدمی‌ها توسط دولت تعیین شود تا آن شرکت بیمه‌ای هم بتواند سقف حمایت‌ها از کسب‌وکارهای آسیب‌دیده از اپیدمی‌ها را ارائه دهد. محمد خدابخشی، نایب‌رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی نیز به‌ضرورت حمایت مجلس از این طرح اشاره کرده و می‌گوید: طرح بیمه توقف کسب‌وکار ناشی از کرونا ابتکاری بسیار خوب است و این‌گونه نوآوری‌ها هم باعث رونق صنعت بیمه می‌شود و هم از کسب‌وکارهایی که به دلایل مختلف مجبور به تعطیلی در یک مقطع زمانی به‌‌دلیل بیماری همه‌گیر شده‌اند، حمایت می‌کند.

نماینده مردم الیگودرز در مجلس شورای اسلامی معتقد است: زمانی که در کشور با کرونا مواجه شدیم، این بیماری باعث تعطیلی یکسری از کسب‌وکارها شد و ممکن است در آینده اتفاقات مشابه دیگری نیز رخ دهد، بنابراین ضرورت داشت به این سمت برویم که بیمه توقف کسب‌وکار ناشی از پاندمی و اپیدمی ایجاد شود تا آسیب‌پذیری اقتصاد و کسب‌وکارهای مختلف کاهش پیدا کند. لطف‌الله سیاه‌کلی، نماینده مردم قزوین در مجلس یازدهم شورای اسلامی نیز با بیان اینکه تا فراگیر شدن واکسیناسیون و برطرف شدن بحران ناشی از اپیدمی کرونا، مشکلات پابرجاست، عنوان کرد: موج‌های بعدی کرونا نیز محتمل است و ممکن است آن‌گونه که سازمان بهداشتی جهانی پیش‌بینی کرده، اپیدمی‌های دیگری به‌غیراز کووید-۱۹ در جهان شایع شود؛ به همین دلیل بشر باید بتواند خود را با تبعات بهداشتی و اقتصادی ناشی از آن تطبیق داده و از این رو لازم است تا شرکت‌های بیمه با حمایت دولت بتوانند بخشی از ریسک ناشی از زیان‌های احتمالی را پوشش دهند. عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با اشاره به‌ضرورت فرهنگ‌سازی و حمایت از سوی بیمه مرکزی برای طرح‌های جدیدی چون بیمه توقف کسب‌وکار مطرح می‌کند: مردم به‌‌دلیل فقدان برنامه‌هایی برای آشنایی و آگاهی بیشتر از بیمه‌ها تمایلی به استفاده از خدمات شرکت‌های بیمه، حتی بیمه‌نامه‌های ضروری نشان نمی‌دهند؛ اما باید اذعان داشت به‌طور قطع با اطلاع‌رسانی، شفاف‌سازی و فرهنگ‌سازی، نه‌تنها می‌توان ضریب نفوذ بیمه را در کشور افزایش داد، بلکه در مورد بیمه‌نامه‌های جدیدی همچون «بیمه‌نامه توقف کسب‌وکار ناشی از اپیدمی‌ها» نیز می‌توان دستاوردهای مطلوبی به‌دست آورد.

روح‌الله ایزدخواه، نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی درخصوص بیمه توقف کسب‌وکار ناشی از پاندمی و اپیدمی معتقد است: دقت در طراحی بیمه‌نامه توقف کسب‌وکار ناشی از اپیدمی‌ها و ایجاد شفافیت برای فعالان اقتصادی، واحدهای صنفی و صاحبان مشاغل، به استقبال مردم از این رشته بیمه‌ای کمک زیادی خواهد کرد و به‌طور قطع افزایش ضریب نفوذ آن نیازمند اطلاع‌رسانی بیشتری است. عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با ضروری دانستن حمایت دولتی از این طرح، بیان می‌کند: بخشی از منابع لازم برای اجرای بیمه‌نامه توقف کسب‌وکار ناشی از اپیدمی که توسط بیمه تعاون اجرایی می‌شود، می‌تواند از محل اعتبارات کرونا، منابع بانکی یا صندوق توسعه ملی تامین شود؛ معتقد هستیم که دولت در موضوع کرونا سیاست‌های انقباضی نداشته باشد و از کسب‌وکارها حمایت حداکثری داشته باشد که البته این حمایت‌ها می‌تواند تنها محدود به حمایت‌های مالی نباشد و حمایت‌های نهادی نیز تامین شود. باتوجه ‌به این طرح، صاحبان کسب‌وکار دارای پروانه فعالیت می‌توانند با خرید بیمه‌نامه یک‌ساله توقف کسب‌وکار ناشی از کرونا، پس از اعلام تعطیلی از سوی دولت یا ستاد ملی کرونا، حداکثر تا دو ماه از درآمد خود را در قالب پوشش بیمه‌ای از بیمه تعاون دریافت کنند. بیمه تعاون در طرح بیمه توقف کسب‌وکار ناشی از پاندمی و اپیدمی، حداقل حق بیمه سالانه پرداختی در این بیمه را ۲۱۰هزار تومان و حداکثر ۱۰میلیون و ۸۰۰ هزار تومان در نظر گرفته و بر مبنای آن به‌صورت روزانه از ۵۰۰هزار تومان تا ۱۲میلیون تومان را به مدت حداکثر ۶۰ روز به بیمه‌گذار پرداخت می‌کند.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند