به گزارش روابط عمومی صندوق نوآوری و شکوفایی، دکتر علی وحدت رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی، ایجاد نظام تامین مالی نوآورانه را یکی از اقدامات صندوق نوآوری و شکوفایی عنوان کرد و گفت: شرایط شرکت‌های دانش‌بنیان با ۸ سال گذشته قابل مقایسه نیست. مکانیزم‌هایی که این شرکت‌ها در آن فعالیت می‌کنند مشخص و اجرایی شده است. علاوه بر نظام کارکردی، نظام مالی این شرکت‌ها نیز با ابزارهای طراحی شده متنوع و به‌روز شده است.  وی افزود: در همه گزارش‌های اقتصادی در حوزه کسب و کار همواره اولین مشکل کسب و کارها بحث تامین مالی است که فارغ از دارایی‌های مالی، شرکت به یک جریان نقدینگی یا سرمایه در گردش نیاز دارد.

وحدت ادامه داد: در دو سال گذشته و در نسل سوم تیم مدیریتی صندوق نوآوری و شکوفایی، نظام تامین مالی در اکوسیستم نوآوری کشور را ایجاد کرده و مسوولیت هدایت و راه‌اندازی نظام تامین مالی جدید را بر عهده گرفتیم. در این دو سال قریب به ۱۲ بانک را با ادبیات حوزه نوآوری آشنا کردیم و آنها با رگولاتوری ما قریب به ۵هزار میلیارد تومان در این حوزه سرمایه‌گذاری کرده و به شرکت‌های دانش بنیان تسهیلات پرداخت کرده‌اند. به عنوان مثال امروز یک ال‌سی با بانک تجارت با نرخ ۸درصد برای هر پرونده تا سقف ۵۰ میلیارد تومان باز کردیم و قرارداد آن نیز با شرکت ملی نفت ایران امضا شد. ما از این طریق قصد داریم به حوزه نفت ورود کرده و مسیر نفوذ شرکت‌های دانش‌بنیان به این حوزه را فراهم کنیم.

رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی به ابزارهای دیگر نوآورانه نظام تامین مالی اکوسیستم اشاره کرد و گفت: بانک یکی از اجزای تامین مالی نوآوری در کشور است اما در نظام بورسی ۸ صندوق جسورانه بورسی با سرمایه ۹۰۰میلیارد تومان و با مشارکت ۴۰ تا ۶۰درصدی صندوق نوآوری برای حمایت از استارت‌آپ‌های کوچک تشکیل شده است. صندوق‌های پژوهش و فناوری می‌توانند مدیران این صندوق‌های بورسی را دعوت کرده و مانند رویداد «دوشنبه‌های استارت‌آپی» مجموعه‌های فناور مناسب را برای سرمایه‌گذاری به آنها معرفی کنند. شیوه کار صندوق‌های جسورانه بورسی نیز به این شکل است که سرمایه‌گذاری می‌کنند و سهام می‌خرند. ما نیز هیچ مداخله‌ای در اقدامات آنها نداریم و فقط در طرح‌ها سرمایه‌گذاری کردیم.وحدت در ادامه تصریح کرد: از این ۸ صندوق بورسی ۴ صندوق پذیره‌نویسی کرده‌اند. این صندوق‌ها محدودیت دانش‌بنیانی ندارند و ظرفیت بسیار خوبی برای شرکت‌هایی هستند که به سرمایه‌ای بالغ بر ۳۰۰میلیارد تومان نیاز دارند. همچنین اوراق نوآوری نیز در شورای عالی بورس با برند نوآوری تصویب شده که صندوق نوآوری نقش رکن ضامن این شرکت‌ها را ایفا می‌کند و در حال حاضر ۵ پرونده آماده ارائه در بورس داریم. وی در ادامه بر ظرفیت صندوق‌های پژوهش و فناوری در تامین مالی حوزه نوآوری در کشور تاکید کرد و گفت: در گذشته تنها در ۱۳ استان این صندوق‌ها شکل گرفته بودند، اما امروز در تمام استان‌های کشور صندوق پژوهش و فناوری داریم. ما در صندوق نوآوری از این صندوق‌های پژوهش با اعطای خط اعتباری حمایت می‌کنیم و انتظار داریم که هیچ درخواست زیر ۵۰۰میلیون تومان در هیچ استانی باقی نمانده و به صندوق نوآوری نیز مراجعه نکنند. رئیس صندوق نوآوری  شکوفایی در پایان به اختصاص خط اعتباری اولیه ۱۰میلیارد تومانی برای صندوق پژوهش و فناوری امیرکبیر تا سال آینده اشاره کرد و گفت: تسهیلات و خط اعتباری اولیه را ظرف یک ماه آینده هزینه کنید تا جزو عملکرد شما وارد شود تا پس از آن تسهیلات جدیدتری به شما اعطا شود.

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند