به گزارش روابط عمومی‌ایمیدرو، وجیه‌اله جعفری تاکید کرد: این سازمان به‌رغم کلیات مطالباتی که از دولت بابت واگذاری سهام شرکت‌های ذیل اصل ۴۴ قانون اساسی داشته، اقدام به پرداخت بدهی مربوط به سال ۱۳۹۸ و همچنین علی‌الحساب یک دوازدهم سال ۱۳۹۹ کرد.

وی ادامه داد: علاوه بر این، ایمیدرو مالیات عملکرد و ارزش افزوده که «تعیین تکلیف و قطعی» شده‌اند را به همراه مالیات علی الحساب سال ۹۹ نیز پرداخت کرده است. جعفری اظهار کرد: مبلغ دیون دولتی پرداخت شده در سال ۹۹ نسبت به سال پیش از آن، رشد ۱۱۶درصدی داشت.

همچنین بر اساس خبر دیگری از این روابط عمومی، رئیس هیات عامل ایمیدرو گفت: به روز آوری طرح جامع فولاد سه نکته اساسی دارد که نیاز است قبل از ابلاغ رسمی، به طور دقیق مشخص و تبیین شوند. جامع و کامل بودن، ارائه برنامه عملیاتی و نیز ضمانت اجرایی برای تمامی‌دستگاه‌های مرتبط، جزو اصول این طرح جامع است.

به گزارش روابط عمومی‌ایمیدرو، وجیه‌اله جعفری که در نشست ویدئو کنفرانس پایش نسخه هفتم (فروردین ۱۴۰۰) طرح جامع فولاد سخن می‌گفت، تصریح کرد: در گام نخست، سیاست‌های این طرح باید تمام ابعاد توسعه صنعت فولاد شامل به روز آوری دانش و استفاده از نسل چهارم انقلاب صنعتی، زیرساخت‌ها،‌ تامین مالی، توسعه صنایع پایین دستی و ارزش افزوده و... را به صورت جامع در نظر گرفت.

وی در این نشست افزود: قابلیت تبدیل طرح جامع به برنامه عملیاتی، یکی از ارکان این طرح باید باشد که نقش ایمیدرو، شرکت ملی فولاد، تهیه و تولید، تشکل‌ها و نیز نهادهای مرتبط که مجوز ارائه می‌کنند را تعیین و تبیین کند.

جعفری با بیان اینکه با بررسی و بازبینی در نهایت این طرح به وزیر صمت ارائه می‌شود، تاکید کرد: هدف از ارائه طرح به وزیر و پس از آن دولت، مشخص شدن ضمانت اجرایی به عنوان رکن نهایی طرح جامع فولاد است به گونه‌ای که شاهد اقدامات هماهنگ و یکپارچه در مسیر اجرای طرح جامع فولاد شویم.

رئیس هیات‌عامل ایمیدرو تصریح کرد: نسخه به روز شده طرح جامع، صفر تا صد زنجیره فولاد را پوشش خواهد داد و با ضمانت اجرایی که خواهد داشت، مبنایی برای تصمیم‌گیری و توسعه صنعت فولاد خواهد شد.

 زنجیره فولاد، متوازن حرکت می‌کند

در این نشست، شرکت فولاد تکنیک به عنوان مشاور طرح جامع فولاد، گزارشی از بخش‌های مختلف طرح جامع ارائه داد. طبق این گزارش زنجیره فولاد به‌رغم اینکه تا سال ۹۲ از توازن برخوردار نبود طی سال‌های گذشته به صورت متوازن در بخش‌های کنسانتره و گندله سنگ‌آهن، آهن‌اسفنجی و فولادخام رشد پیدا کرده است. همچنین این توازن تا افق ۱۴۰۴ نیز ادامه خواهد یافت.

ایران طی سه سال اخیر در جایگاه دهم تولیدکنندگان جهانی فولاد قرار داشته است. ظرفیت تولید فولاد خام ایران (بر اساس عملکرد انتهای سال ۹۹) ۴/ ۳۹ میلیون تن است. ظرفیت تولید گندله سنگ‌آهن ۷/ ۶۶ میلیون و کنسانتره سنگ‌آهن ۱/ ۶۴ میلیون تن است.

همچنین ۴/ ۴ میلیارد یورو برای طرح‌های توسعه و ۲/ ۹ میلیارد یورو برای بخش زیرساخت مورد نیاز است که مجموع سرمایه مورد نیاز را به ۶/ ۱۳ میلیارد یورو می‌رساند. از سوی دیگر نکاتی که باید روی آن تاکید کرد شامل حضور کنسرسیوم‌های بخش‌خصوصی در اکتشاف است. علاوه بر این، تاکید بر انجام اکتشافات در عمق، رشد استفاده از قراضه آهن برای جلوگیری از فشار بیش از حد بر تامین کنسانتره، گندله‌سازی و آهن‌اسفنجی و نیز‌ تامین مواد اولیه به ویژه کم‌عیار از معادن کوچک، جزو نکات موردتوجه نسخه جدید طرح جامع فولاد است. یکی دیگر از نکات این طرح، دوری گزینی از نگاه بخشی و جلوگیری از احداث کارخانه‌های زنجیره فولاد در مناطق کم آب است. از همین رو باید توسعه در مناطق جنوبی و سواحل دریاهای آزاد، متمرکز شود.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند