‌ حسین عباس‌نژاد با اشاره به اینکه طرح تسهیل سفرهای دریایی نوروزی از ۲۵ اسفند هر سال تا نیمه فروردین ماه سال بعد مدنظر قرار می‌گیرد، خاطرنشان کرد: سفر دریایی از یک نقطه آغاز و به نقطه دیگری ختم می‌شود، اما در گردشگری دریایی نقطه آغاز و پایان یکی است و شناور به مکان اولیه خود باز می‌گردد.

وی افزود: در استان خوزستان انجام سفر دریایی و گردشگری دریایی در نوروز ۱۴۰۰ ممنوع بود و در استان بوشهر نیز صرفا شاهد انجام سفر دریایی بودیم و گردشگری دریایی ممنوع شد. به جز بنادر استان خوزستان که با محدودیت در انجام سفر دریایی و گردشگری دریایی و استان بوشهر که با محدودیت در انجام گردشگری دریایی مواجه بودیم، در سایر بنادر کشور، سفرهای دریایی و گردشگری دریایی انجام شد.

وی ادامه داد: در نوروز ۱۴۰۰، حدود یک میلیون و ۴۰۰ هزار مسافر و گردشگر دریایی داشتیم، ۸۱ هزار شناور تردد دریایی داشتند و ۱۳۳ هزار خودرو نیز توسط مسافران تا محل انجام سفر دریایی حمل شده بود.

به گزارش سازمان بنادر و دریانوردی، به گفته وی، به ترتیب بنادر استان‌های هرمزگان، مازندران، گیلان، گلستان، سیستان و بلوچستان، بوشهر و خوزستان بیشترین میزان انجام سفرهای دریایی و گردشگری دریایی در طرح تسهیل سفرهای دریایی نوروز ۱۴۰۰ را به خود اختصاص دادند.

 اعمال محدودیت در حوزه گردشگری دریایی

چنگیز جوادپور، مسوول هماهنگی مقابله با کرونا در سازمان بنادر و دریانوردی درباره مهم‌ترین اقدامات این سازمان در پیشگیری و مقابله با ویروس کرونا، گفت: بازنگری فرآیند‌های عملیات بندری و دریایی سازمان بنادر متناسب با شرایط بهداشتی موجود و اصلاح تمامی ‌رویه‌های اداری و پشتیبانی در سطح کارکنان سازمان و کارکنان شرکت‌های فعال در بنادر محور‌های کلان تعریف شده در این زمینه بود.

وی با اشاره به اقدامات انجام شده در بخش بازنگری فرآیند‌های عملیات بندری سازمان متناسب با شرایط بهداشتی موجود، گفت: این مورد شامل فرآیند‌های عملیاتی، کارکنان عملیاتی، تردد وسایط نقلیه زمینی و رانندگان خودرو‌های سنگین متردد در بنادر و... بود.

مسوول هماهنگی مقابله با کرونا در سازمان بنادر و دریانوردی افزود: در این راستا تسهیل در جابه‌جایی کالا در بنادر و تسریع در واردات اقلام بهداشتی با هماهنگی ارگان‌های ذی‌ربط و اعلام آمار موجودی کالا‌های بهداشتی و ضدعفونی مربوط به کووید-۱۹ به وزارت صمت و نیز اجرای تمامی‌ فرآیند‌های مربوط به امور کارگزاران بندری و صدور و تمدید مجوز‌ها و عملیات بندری به صورت غیرحضوری در بستر‌های الکترونیکی و سامانه‌های CCS و GCOMS مدنظر قرار گرفت.

وی در رابطه با بازنگری در فرآیند‌های عملیات دریایی سازمان بنادر و دریانوردی، متناسب با شرایط بهداشتی موجود، نیز اعلام کرد: اصلاح فرآیند پاس شناورها، کنترل بهداشتی کشتی‌ها و خدمه شناور‌ها و لغو تمامی ‌مجوز‌های تردد خدمه کشتی‌های خارجی(Shore Pass)  در حوزه دریایی مدنظر قرار گرفت.

وی افزود: اجرای تمامی ‌فرآیند‌های مربوط به امور کارگزاران دریایی و صدور و تمدید مجوز‌ها و عملیات دریایی به صورت غیرحضوری در بستر‌های الکترونیکی از جمله سیستم جامع دریایی، ایجاد زیرساخت‌های سخت‌افزاری و نرم‌افزاری برای برگزاری آزمون‌های کتبی و شفاهی دریانوردان و برگزاری آزمون‌های حضوری با رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی بخش دیگری از تدابیر پیش‌بینی شده بود.

مسوول هماهنگی مقابله با کرونا در سازمان بنادر و دریانوردی با بیان اینکه ارسال، اجرا و نظارت بر حسن اجرای چک لیست‌ها و بخشنامه‌های صادره توسط مراجع بین‌المللی و اطلاع‌رسانی در خصوص اقدامات پیشگیرانه و مقابله‌ای سازمان بنادر و دریانوردی به مراجع ملی و بین‌المللی از قبیل IMO، ILO و... مدنظر قرار گرفت، عنوان کرد: هماهنگی مشترک ستاد مرکزی با بنادر در زمینه سفر‌های نوروزی سال ۱۴۰۰ در حوزه دریایی و بندری با محوریت موضوعات ایمنی سفر‌های دریایی و ملاحظات مربوط به رعایت مصوبات  بهداشتی برای کاهش زنجیره انتقال بیماری کرونا از دیگر اقدامات صورت گرفته بود.

وی به اصلاح تمامی ‌رویه‌های اداری و پشتیبانی در سطح کارکنان سازمان و کارکنان شرکت‌های فعال در بنادر اشاره کرد و گفت: اجرای طرح کاهش زنجیره انتقال بیماری کرونا، طرح فاصله‌گذاری اجتماعی، طرح دورکاری/ نوبت کاری کارکنان و اجرای طرح غربالگری تمامی‌ شاغلان از طریق ثبت اطلاعات در سامانه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برای بازگشت به کار از جمله اقدامات در این بخش بود. جوادپور با اشاره به کنترل سلامت مسافران با انجام تست سریع کووید-۱۹ (PCR) در پایانه‌های مسافری هرمزگان، گفت: نصب تجهیزات ضدعفونی و شست‌وشوی دست در بخش‌هایی از قبیل محل عبور مراجعان، مسافران و کارکنان و تامین تجهیزات لازم از قبیل تب‌سنج لیزری، تجهیزات ضدعفونی  و برخورد با متخلفان در عمل به شیوه‌نامه‌های بهداشتی در چارچوب مقررات ابلاغی ستاد ملی مقابله با کرونا از دیگر اقدامات صورت گرفته بود.

وی با اشاره به اجرای ممنوعیت گردشگری دریایی و محدودیت سفر‌های دریایی در نوروز  واعمال ممنوعیت انجام بازدید‌های نوروزی مسافران و شهروندان از بنادر عنوان کرد: برنامه‌ریزی و انجام سفر‌های دریایی در چارچوب شیوه‌نامه‌های بهداشتی و مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا و ستاد‌های استانی و نیز ضدعفونی کردن تمامی‌اماکن و تجهیزات بندری، شناورها، محوطه‌های عمومی ‌بندری، اماکن اداری-رفاهی، پایانه‌های تجاری و مسافری، شناور‌های مسافری (۴۰ دقیقه قبل از مسافرگیری)، کوی‌های مسکونی، خودرو‌های سنگین و سبک متردد در بنادر و... را می‌توان از دیگر اقدامات در مقابله و پیشگیری از شیوع ویروس کرونا از سوی سازمان بنادر برشمرد.

به گفته وی، سال گذشته با رایزنی و هماهنگی صورت گرفته شاهد بازگرداندن بیش از ۲۳۰۰ نفر از هموطنان از امارات بودیم که بیش از یک هفته به دلیل قطع پرواز‌ها دچار سرگردانی شده بودند و از طریق انجام ۶ سفر دریایی با دو فروند کشتی مسافری به کشور بازگشتند. همچنین انتقال دریایی ۹۰۰ نفر از دریانوردان تبعه هندوستان به وسیله ناو پشتیبانی کشور هند از بندر شهید باهنر با رعایت دستورالعمل‌های ابلاغی توسط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مدنظر قرار گرفت.

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند